Štokholm 11. júna (TASR) - Na rozhodnutie Londýna nepristúpiť k Európskej menovej únii (EMÚ) a nezaviesť euro reagovala švédska vláda ležérne. Švédsko patrí spoločne s Dánskom a Veľkou Britániou k členom Európskej únie, ktorí si ešte stále ponechali svoju menu. O vstupe do Európskej menovej únie budú Švédi rozhodovať v referende 14. septembra, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Denník súčasne cituje švédskeho premiéra Görana Perssona, podľa ktorého je vstup do EMÚ najdôležitejším rozhodnutím uplynulých desaťročí. Prieskumy verejnej mienky však signalizujú, že väčšina Švédov - 42 percent - vstup do EMÚ odmieta. Švédskej koruny by sa dokázalo momentálne vzdať 36 percent obyvateľstva. Sociológovia upozorňujú ale aj na to, že počty odporcov a prívržencov eura sa pomaly vyrovnávajú. Švédsky premiér už niekoľkokrát vyhlásil, že v prípade odmietnutia spoločnej európskej meny nebude krajina patriť k "jadru Európy" a negatívny výsledok plebiscitu by mohol uškodiť aj švédskemu hospodárstvu.
Persson už neraz ubezpečil, že ani v prípade odmietnutia eura zo svojho postu nemieni odstúpiť. Plebiscit o vstupe krajiny do EMÚ nepovažuje totiž za otázku vyjadrenia dôvery svojej vláde.
Iný názor však prezentujú švédske médiá, ktoré dokonca špekulujú o Perssonovom odvolaní. V prípade neúspešnosti septembrového plebiscitu by totiž Švédsko prebralo euro o dobré dva roky - vedno s Poľskom a tromi pobaltskými republikami. Táto skutočnosť by však mohla viesť k ostrým sporom a odraziť sa na oslabení švédskej ľavice a odborov. Ani členovia Perssonovho kabinetu nemajú totiž na vstup krajiny do EMÚ rovnaký názor, uzatvára FAZ.