Teherán 11. júna (TASR) Iránske poriadkové sily obuškami rozohnali v noci na dnes niekoľkotisícovú demonštráciu v Teheráne. Išlo o prvú demonštráciu proti režimu po niekoľkých mesiacoch.
Ako informovala agentúra AFP, príslušníci poriadkových síl, ktorí boli nasadení vo vysokom počte a pomáhali im aj ďalší v civile, obuškami rozháňali dav a podľa svedka použili aj slzotvorný plyn. Obyvatelia sa sústredili v strede iránskeho hlavného mesta. Niekoľkých demonštrantov zatkli. Celú oblasť v meste potom uzatvorili.
Na miesto demonštrácie prišli mnohí ľudia po tom, ako sa dozvedeli, že stovky študentov na danom mieste demonštrujú. Iránci prakticky všetkých vekových kategórií a spoločenských vrstiev sa zišli v štvrti, v ktorej žijú občania strednej triedy. Trúbili, alebo autá odstavili uprostred ulice a skandovali vyše troch hodín heslá proti vedúcim predstaviteľom krajiny. Zároveň požadovali prepustenie politických väzňov a vyjadrovali podporu študentom, ktorí v Iránu stelesňujú odpor proti režimu.
Ulice iránskej metropoly boli zapchaté, protestujúci miestami zapaľovali na vozovke oheň, podpálili motorky, rozbíjali vitríny bánk aj sklenené výplne telefónnych búdok, vytrhali informačné tabule a dopravné značky. Potom zasiahli proti nim poriadkové sily.
Ide o prvú demonštráciu od veľkého zhromaždenia študentov z prelomu novembra a decembra. Terajšia demonštrácia sa konala v čase, keď v Iráne vládne veľké politické napätie a zvyšuje sa aj tlak USA proti Teheránu. Zvýšený tlak na Teherán možno konštatovať od skončenia vojny USA a ich spojencov proti Iraku.
Irán v pondelok varoval, že zahraničný tlak v súvislosti s jeho jadrovým programom, ktorý Washington označuje za hrozbu pre mier, by mohol mať opačný ako želaný účinok a vyostriť postoj Teheránu.
Od rýchleho dobytia Iraku USA pritvrdili vyjadrenia k Iránu. Obviňujú ho z poskytovania útočiska príslušníkom teroristickej organizácie al-Káida, podpory terorizmu a vývoja nukleárnych zbraní. Popreli však dohady o plánoch na útok.
V otázke Iránu sa stanoviská USA a Európskej únie rozchádzajú. Kým EÚ uprednostňuje politiku podpory reformistov okolo prezidenta Muhammada Chatámího, Washington tvrdí, že je to strata času, keďže Chatámí nemá dostatok skutočnej moci na ovplyvnenie zmeny.
4 20 roi