Poslanci dostali nové kancelárie, napriek tomu chcú ďalej dostávať 27-tisícový príspevok za prenájom. Bola megalomanská stavba za miliardu korún zo štátneho rozpočtu zbytočná? Ak áno, slovenskí zákonodarcovia zvýhodnili sami seba – na úkor daňových poplatníkov. A nie všetci sú spokojní
Poslanec za SDKÚ Roman Vavrík nás ochotne previedol kancelárskymi priestormi aj garážami a tunelom. Poslanci sa v ňom nemusia obávať slabého signálu na mobilnom telefóne, na koncoch tunela sú totiž nainštalované špeciálne vykrývače oboch slovenských operátorov. Novinár tam však nebude môcť ísť sám, nieto ešte verejnosť. Čo sa týka kancelárie (vpravo), Roman Vavrík si jej vybavenie pochvaľuje, zdá sa mu len malá: „Nie je to kancelária, iba pracovňa. V kancelárii by som mohol prijímať návštevy, stretávať sa s občanmi.“ V miestnosti s rozlohou 14,7 štvorcového metra to však sotva ide. Ak prijíma návštevu, jeho asistentka musí vyjsť na chodbu a vyčkať, kým návšteva neodíde. V prípade väčších oficiálnych stretnutí nezostáva poslancovi iné, ako hostí usadiť v kreslách na chodbe. Malá je aj chladnička, Vavrík sa na jej praktickom využití smeje: „Pozrite sa! Je taká malá, že sa tam sotva jedna fľaša zmestí.“ V kancelárii mu chýbajú už len obrazy, chce si priniesť vlastné: „Povedali, že to treba konzultovať s architektom. Ale ja si aj tak prinesiem, aké sa mne páčia.“Pred niekoľkými dňami dostali poslanci do užívania nové kancelárie. Stavali sa päť rokov a stáli takmer miliardu korún. Odsúhlasil to v roku 1998 Ivan Gašparovič. Zatiaľ si kľúče od kancelárií prevzalo stoštyridsaťtri poslancov. Majú určené celé ľavé krídlo novostavby pod Bratislavským hradom.
Dojmy z komplexu sa líšia. Vonkajšok je skôr pozitívny, vnútrajšok naopak. Architektonický plán mal viacero chýb. Základnou je absencia umývadiel v kanceláriách a malý počet sociálnych zariadení. Na stoštyridsaťpäť poslancov pripadne päť sprchovacích kútov a deväť WC vrátane WC pre imobilných občanov. To je jedno na tridsaťštyri kancelárií. Chýbajú tam aj priestory na prijímanie návštev, kuchynka je jedna na desiatky kancelárií s rozlohou meter krát meter.
Miestnosti majú rozlohu 14,7 štvorcového metra, sú v nich skrine a dva stoly, jeden pre poslanca, druhý pre asistenta. Vnútrajšok vyvoláva dojem priemernej administratívnej budovy. Interiér ešte stále vonia novotou, chodby pôsobia sterilne čisto. Sú natreté bielou farbou, na dlážke sú koberce, chýbajú len obrazy na stenách. Tie môžu poslanci zavesiť až po dohode s architektom. Okrem pracovných stolov pre poslanca a asistenta je v každej kancelárii kopírovací stroj, fax a televízor, vbudovaný do steny. Nechýba počítač s prístupom na internet, malý trezor a chladnička.
Potrebám poslancov bude slúžiť ľavé krídlo budovy, stredná a pravá časť bude prístupná verejnosti. Počíta sa tam s prenájmom priestorov na reštaurácie a obchody. Peniaze za prenájom pôjdu do štátneho rozpočtu, čím sa vráti aspoň časť peňazí. Okrem reštaurácie rýchleho občerstvenia a kaviarne tam na ploche štyristo štvorcových metrov vzniknú predajne so suvenírmi, ľudovým a výtvarným umením. Bude tu tiež centrálne hygienické zariadenie pre návštevníkov s úschovňou batožín. Presklenený stred prízemia, spájajúci pravé a ľavé krídlo, by mal slúžiť na príležitostné výstavy.

Garáž
Verejnosť nebude mať prístup len do garáží pre poslancov, ktoré sú umiestnené pod ich kanceláriami, a do tunela. Ide o spojovaciu chodbu medzi kanceláriami a budovou Národnej rady. Niekde je hlboký až trinásť metrov, dlhý je viac než sto metrov. Vyúsťuje tri poschodia pod rokovacou sálou a poslanci sa do budovy parlamentu dostanú vďaka výťahu.
Hoci poslanci dostali nové kancelárie za miliardu korún, niektorí si chcú ponechať aj mesačný príspevok od štátu vo výške 27-tisíc korún, ktorý dostávali na prenájom kancelárie. Biznis s prenajatými poslaneckými kanceláriami politikom výrazne prilepšuje príjem. Z 27 tisícok môžu mesačne čerpať celú sumu, alebo jej časť, podľa vlastnej úvahy a dokladov za výdavky.
Mnohí poslanci to využívajú tak, že si prenajímajú priestory v budovách, patriacich domovskej politickej strane, spriatelenej firme alebo organizácii, v ktorej pôsobia. V sídle strany alebo firmy lídra či predstaviteľa politickej strany mali kancelárie poslanci ANO, HZDS, SDKÚ i KDH. Viacerí poslanci zároveň kancelárie preplácali. Vec, či budú poslanci dostávať 27-tisícový príspevok naďalej, sa rieši. Nový riaditeľ Kancelárie Národnej rady SR Ľubomír Záluszký hovorí: „Momentálne robíme na smernici.“
Výdavky na prevádzku jednej poslaneckej kancelárie sú 324-tisíc ročne, štát to stojí ročne päťdesiat miliónov korún, čo je štyri milióny mesačne. Za výdavky, ktoré môžu dosiahnuť mesačnú 27-tisícovú sumu na prenájom, sa podľa zákona považujú označenie poslaneckej kancelárie, nájomné, výdavky na údržbu a dodávku tepla, poplatok za telefónnu linku, fax a internet.