Varšava 8. mája (TASR) - Poliaci oprávnení voliť môžu dnes do 20.00 rozhodnúť o tom, či ich krajina vstúpi do Európskej únie alebo nie. Prvé priebežné výsledky by mali byť známe o 22.30, ale už i v sobotu sa volebná komisia oneskorila so zverejnením výsledkov referendovej účasti za prvý deň hlasovania.
Voličská účasť v prvom dni referenda bola 17, 61 percenta - uviedla Štátna volebná komisia v sobotu neskoro večer.
Časť verejnosti bola nízkou účasťou znepokojená, časť považuje 17 percent za "slušný výsledok na sobotu". Podľa nich totiž Poliaci idú k volebným urnám tradične v nedeľu, buď cestou z nedeľnej omše, alebo pri návrate z víkendových pobytov na chatách.
Najmenšiu účasť zaregistrovali vo východných oblastiach Poľska pri hraniciach s Ukrajinou a Bieloruskom, vo vojvodstve Podlaskom, Lubelskom, Podkarpackom a —wietokrzyskom - menej ako 15 percent. Najvyššia účasť bola vo vojvodstvách na západe krajiny pri hraniciach s Nemeckom (Pomorskie - 21,56 percenta a Západnopomorské - 21,18 percenta). Suverénne však viedlo hlavné mesto Varšava, kde v sobotu, v prvý deň referenda, odhlasovalo 32,04 percenta oprávnených voličov.
Došlo aj k niekoľkým incidentom. Vo Vroclavi došlo k narušeniu moratória na kampaň, pretože na niekoľkých miestach sa objavili antiúnijné plagáty. Niekde sa tiež hlasovanie nezačalo presne o šiestej hodine z rôznych dôvodov. Napríklad istý volebný obvod v Bialystoku otvorili približne o polhodinu neskôr, pretože predseda volebnej komisie jednoducho zaspal.
Hlasovanie museli tiež prerušiť v Lesiowie pri Radomi, pretože členovia volebnej komisie boli pod vplyvom alkoholu. Hlasovanie narušilo aj pár opitých voličov a došlo tiež k niekoľkým krádežiam poľských zástav. V istej obci sa tiež zistilo, že komisia má sedieť v miestnosti, ktorú majiteľ omylom prenajal aj na svadobnú hostinu, na inom mieste mala byť zasa diskotéka, ktorú nakoniec zrušili.
V noci strážil každú volebnú miestnosť minimálne jeden policajt. Čelní predstavitelia krajiny išli príkladom a odhlasovali v sobotu. Prezident Aleksander Kwasniewski a premiér Leszek Miller hlasovali v tom istom volebnom obvode vo varšavskej časti Wilanow, premiér však o pár minút skôr, takže sa nestretli.
"Keby prišlo percentálne k urnám toľko voličov, koľko je tu novinárov, nemuseli by sme sa ničoho obávať," povedal prezident po tom, čo s manželkou Jolantou odhlasovali a usporiadali malé pressfoyer pre čakajúcich novinárov. Ako Kwasniewski dodal, euroreferendum ukáže, "či Poliaci vedia o demokracii len rozprávať, alebo ju vedia aj využiť". Pretože referendum je podľa neho najdemokratickejšou formou rozhodovania.
Aj keď existovali isté obavy z nízkej účasti v referende, takmer nikto nepochybuje o tom, že referendum skončí úspešne.
"Inej alternatívy niet. EÚ neznamená vyriešenie všetkých problémov, ale je to vždy lepšie, než to, že by Poľsko ostalo osamotené," tvrdí väčšina oslovených. Podľa ľudí vo vyššom veku, "im už únia veľa výhod neprinesie, ale členstvo v EÚ budú môcť využiť najmä ich deti a vnúčatá".
Mnohí mladí voliči, ktorí žijú vo Varšave, však voliť nepôjdu. K volebným urnám by museli totiž cestovať do miesta trvalého bydliska. "My sme sa sem nedávno presťahovali z Katovíc, ešte sme nekúpili byt, takže tu nie sme prihlásení. Cestovať do Katovíc znamená stratiť celý deň, alebo dva," povedal istý mladý manželský pár s tým, že "okrem toho manžel má v nedeľu službu v zamestnaní".
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) žab