SME

Poradca britskej vlády: Nebojím sa utečencov, ale európskych extrémistov

Haras Rafiq (50) je šéfom nadácie Quilliam, ktorá sa venuje téme radikálnych islamistov.

Haras Rafiq (50) je šéfom nadácie Quilliam, ktorá sa venuje téme radikálnych islamistov a ich návratu do spoločnosti. Po útokoch v Londýne v roku 2005 sa stal poradcom britskej vlády pre boj s terorizmom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa musí stať, aby sa mladý človek z Londýna vzdal svojho pohodlného života a odišiel bojovať do Sýrie, alebo sa odpálil v autobuse plnom ľudí?

„U každého mladého človeka prebieha radikalizácia ináč, ale niektoré prvky sú spoločné. Charizmatický líder odhalí a zneužije pocit krivdy, ktorý má každý človek, a práve tá jeho sa mu zdá byť najdôležitejšia. Tá krivda môže byť skutočná, čiastočná alebo domnelá.“

O aké krivdy môže ísť?

„Napríklad Mohammad Sidique Khan, ktorý útočil v roku 2005 v Londýne, sa nestaral o medzinárodnú politiku. Študoval na univerzite, ako syn migrantov stúpal na sociálnom rebríčku. Mal však problém, chcel si zobrať svoju partnerku za ženu, ale otec ho chcel oženiť so sesternicou z Pakistanu. V rodine sa nestretol s pochopením, až stretol radikálneho duchovného, ktorý mu ukázal verše z koránu. Tie boli na jeho strane, mohol si zobrať, koho chcel. Verše presvedčili otca a Khan už bol súčasťou tejto skupiny.“

Čo sú tie čiastočne pravdivé krivdy?

„Také, na ktorých je trochu pravdy. Robí Západ v zahraničnej politike chyby? Samozrejme. Existuje problém medzi Izraelom a Palestínčami? Jednoznačne. Proti irackej vojne však v Londýne protestovalo milión ľudí, bol som jedným z nich. Prečo teda nemáme milión džihádistov? Zahraničná politika nemá nič spoločné s tým, že si niekto kúpi sexuálnu otrokyňu v Sýrii, alebo že začne vyvražďovať jezídov či útočiť na šiitov v Kuvajte. Čiastočnou pravdou však títo charizmatickí lídri zmanipulujú svoje obete.“

A domnelé krivdy?

„Tie sú úplne vymyslené, alebo ich duchovný vymyslí sám. Jeden bývalý radikál mi hovoril, ako išiel vlakom. Videl ženu v hidžábe s dieťaťom, ktoré čítalo noviny, kde sa písalo o zneužívaní detí slávnou osobnosťou. Prišiel k nej a začal jej hovoriť o skazenej západnej spoločnosti, o tom, že nemá žiadneho Boha, žiadne duchovno. Týmto ju presvedčil, aby sa k nim pridala.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Toto má stále ešte ďaleko od toho, aby sa človek odpálil v autobuse plnom ľudí.

„Potom príde manipulácia, poskytovanie jednostranného pohľadu. Islamskí duchovní podporovaní bohatými arabskými štátmi v posledných desaťročiach voľne šíria koncept utopického islamského kalifátu. V médiách, v mešitách, na internete. Hovoria mladým moslimom, že musia veriť konceptu islamského kalifátu, inak nie sú skutoční moslimovia.“

Kde je krok od radikálnej viery k násiliu voči civilistom?

„Presviedčajú ich, že správnymi moslimami budú len vtedy, ak budú bojovať za svoju vieru. Ak nemôžu bojovať, musia neveriacich aspoň presviedčať o skutočnej pravde. A ak nemôžu ani presviedčať, musia ich aspoň zo srdce nenávidieť. Po tejto indoktrinácii sa malá časť skupiny odhodlá k činu. Majú potrebu nielen patriť do skupiny, ale byť v nej tým najlepším Bežní ľudia s bežnými problémami prejdú prevýchovou a niektorí sa odpália medzi ľuďmi. Poznám prípad, kde tento proces trval len dva týždne.“

Líšia sa radikáli od bežnej populácie?

„Robili sme výskum v jednej európskej krajine, nemôžem ju menovať, a zistili sme, že viac ako 40 percent odsúdených islamských teroristov má Aspergerov syndróm, istú formu autizmu. Aj jeden z útočníkov na vojaka Lee Rigbyho z roku 2013 trpel klinickou depresiou. Videl, ako jeho najlepší priateľ zomrel priamo pred ním, mal z toho depresie. Radikáli sa zameriavajú na ľudí s viditeľnými psychickými problémami. Aj v našej Nadácii Quilliam máme ľudí, ktorí lákali mladých moslimov, tí nám to tiež potvrdili.“

Prečo je vôbec kázanie takejto ideológie v Británii legálne?

„Z rovnakého dôvodu, prečo sú legálne krajne pravicové strany. Žijeme v liberálnej sekulárnej demokracii, aj ja obhajujem ich právo, aby existovali, kým priamo nevyzývajú na nenávisť alebo násilie. Ako spoločnosť sme sa však proti nim nepostavili, nemyslím len moslimov. Spoločnosť sa postavila proti rasizmu, proti nacizmu, proti radikálnemu komunizmu. Mnohí ľudia sa boja zasahovať, lebo ide o náboženstvo, aby nevyzerali ako rasisti. V skutočnosti pritom nejde o náboženstvo, islam a islamizmus sú dve odlišné veci.“

Koľkí ľudia patria do týchto radikálnych skupín?

„To je veľmi ťažké povedať, ale určite ich je viac ako pred desiatimi rokmi. Keď nedávno robili prieskum medzi britskými moslimami, takmer tretina povedala, že podporuje koncept islamského kalifátu. Utopického štátu, nie ten, ktorý funguje v Sýrii a v Iraku. V ňom by sa podľa nich malo vládnuť podľa šaríe. Veria, že v tomto štáte by niekto, kto zmení, opustí vieru, mal byť popravený. Ak sa niekto dopustí cudzoložstva, mal by podľa nich dopadnúť rovnako.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chcú tento štát vybudovať v Británii?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3UM5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR
Ilustračné foto.

Najproblematickejšia situácia je v Marseille.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


Oh my Hockey
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu