SME

Zavraždili prezidenta: 150 rokov od atentátu na Abrahama Lincolna

Zavraždili prezidenta: 150 rokov od atentátu na Abrahama Lincolna

Bol prezidentom len štyri roky a 41 dní a počas celého jeho úradovania prebiehala v USA krvavá občianska vojna. V okamihu jeho smrti sa z Abrahama Lincolna stal milovaný mučeník.

Abraham Lincoln bol prezidentom len štyri roky a 41 dní a prakticky počas celého jeho úradovania prebiehala v USA krvavá občianska vojna. Azda žiadny americký prezident nebol za svojho života taký nenávidený a zosmiešňovaný. V okamihu jeho smrti sa však z kontroverzného prezidenta sa stal milovaný mučeník, ktorého na poslednej ceste vyprevádzali milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Dušan Taragel, FOTO: Profimedia, LoC

[content type="longread-pos" pos="right"][/content]

A braham Lincoln dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti USA a priznávajú sa mu dve najdôležitejšie zásluhy: že udržal celistvosť Únie a zároveň zachoval jej demokratické nasmerovanie.

Bez neho by Spojené štáty americké zrejme v takej podobe, v akej ich poznáme dnes, neexistovali a koncom 19. storočia by skôr pripomínali Európu. Rozdelené na niekoľko menších či väčších súštátí, ale s vládami možno podobnými tým v Južnej Amerike.

Niekde by bola diktatúra, niekde demokracia, ale ani náznak superveľmoci, akou sú USA dnes - obrovská krajina zložená z 51 štátov zjednotených spoločnou legislatívou, vládou a zákonmi, mocnosť, s ktorou treba počítať.

Otroctvo

Lincoln veľmi rázne, ale za cenu nesmiernych obetí vyriešil problém, ktorý traumatizoval celú krajinu: ako môže štát, ktorý sa vyhlasuje za najdemokratickejšie zriadenie na zemi, pripustiť existenciu niečoho, ako je otroctvo?

Je morálne, aby Američan vlastnil otrokov, ľudí inej farby pleti, ktorí pracujú na jeho plantážach? Spojené štáty americké mali v roku 1860, keď Lincoln vyhral voľby a stal sa prezidentom, 31 miliónov obyvateľov. Z toho bolo tri a pol milióna čiernych otrokov.

Väčšinou v južných štátoch ako Južná Karolína, Mississippi, Alabama, Florida, Georgia, Texas či Louisiana. Časť z týchto štátov Lincolna ako prezidentského kandidáta ani nezaregistrovala, pre nich neexistoval, so svojimi názormi o zrušení otroctva bol pre nich neprijateľný.

Lincoln však voľby vyhral a stal sa prezidentom. Južné otrokárske štáty sa vzbúrili, založili vlastný štátny celok nazvaný Konfederované štáty americké (Konfederácia) a vypukla vojna.

Moderná vojna

Historici dnes tvrdia, že americká občianska vojna bola prvá moderná vojna. Jej účastníci v nej využili všetko, čo sa stalo neskôr pravidlom: opakovacie pušky, guľomety a delostrelecké šrapnely, ktoré kosili mužov po desiatkach. Metódu spálenej krajiny aj partizánsku vojnu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3Q93 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Julia Senjuk pózuje s ukrajinskými vojakmi po amputácii.

Po mojich návštevách žiaria, hovorí Julija Senjuk.


Ochrana mosta je nákladná záležitosť.


a 3 ďalší
Americký prezident Joe Biden.

USA rezolúciu OSN predtým vetovali.


Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruská armáda však zostrelí stíhačky, ktoré Západ dodá Ukrajine.


TASR
Príslušníci pakistanských bezpečnostných síl.

Otec a syn pred vyšetrovateľmi vyhlásili, že obaja dievča roky znásilňovali.


TASR
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu