SME

Radiácia z japonských elektrární mohla zasiahnuť až 160 ľudí

V japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I sa deň po zemetrasení zrútila budova reaktora. Problémy hlási aj druhá elektráreň.

Stúpajúci dym z jadrovej elektrárne Fukušima.Stúpajúci dym z jadrovej elektrárne Fukušima. (Zdroj: TASR)

TOKIO. Počet osôb zasiahnutých rádioaktívnym žiarením z dvoch japonských jadrových elektrární, v ktorých po piatkovom zemetrasení zlyhal chladiaci systém, by sa mohol vyšplhať až na 160. Deväť ľudí javilo známky ožiarenia. V sobotu večer to uviedol zástupca japonského Úradu pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť.

Približne 140.000 ľudí už bolo evakuovaných z okolia elektrární, zverejnila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) s odvolaním sa na správy od japonských úradov.

Asi 110.000 osôb muselo opustiť okruh 20 kilometrov v okolí elektrárne Fukušima Daiiči, ďalších 30.000 bolo evakuovaných z 10-kilometrového okruhu okolo Fukušima Daini. "Evakuácia ešte nebola plne ukončená," uviedla agentúra MAAE.

Agentúra Reuters informovala, že tretí reaktor v elektrárni Daiiči prišiel po mohutnej explózii o záložný chladiaci systém. Elektráreň tak musí urýchlene zabezpečiť dodávky vody pre reaktor, uviedol zástupca Úradu pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť na tlačovej konferencii. Výbuch zničil strechu a horné poschodia jednej z budov Daiiči, v ktorej sa nachádza reaktor.

Prípadná radiácia by zasiahla oceán

Ak by z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima aj naďalej unikala radiácia, vietor by ju hnal nad Tichý oceán a nešírila by sa ďalej po pevnine. V sobotu to v Paríži na základe najnovších pozorovaní vyhlásil Francúzsky úrad jadrovej bezpečnosti. Podľa predstaviteľa úradu Andrého-Clauda Lacosteho je však situácia napriek tomu naďalej vážna.

Francúzske úrady majú podľa Lacosteho o situácii v elektrárni len čiastkové informácie. Podľa niektorých informácií existujú obavy z roztavenia reaktora.

Časť jadrovej elektrárne sa po výbuchu zrútila

Z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I, ktorá po zemetrasení hlásila problémy pre poruchu chladiaceho systému, sa ráno ozvala explózia. Jedna z budov reaktora sa zrútila, zranili sa štyria ľudia. Podľa hovorcu vlády nebol zničený reaktor ale štít, ktorý ho mal chrániť.

Japonsko následne informovalo Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), že pripravuje distribúciu jódu ľuďom, žijúcim v okolí jadrových elektrární, ktoré v piatok postihla havária v dôsledku ničivého zemetrasenia. Informovala o tom dnes MAAE so sídlom vo Viedni.

Jód sa používa na zmiernenie následkov po vystavení sa zvýšenému rádioaktívnemu žiareniu. Po piatkovom ničivom zemetrasení a následnej mohutnej vlne cunami došlo k poškodeniu jadrového reaktora v elektrárni Fukušima-I. Vláda priznáva, že došlo k zvýšeným hodnotám radiáce, ale jej úroveň je nateraz nízka.

Technici chcú zabrániť roztaveniu reaktorov

Prevádzkovateľ jadrového zariadenia, Tokyo Electric Power Co, podľa agentúry Kjódo informoval, že technici pracujú na vypúšťaní tlakovej pary, aby zamedzili roztaveniu reaktorov.

Tlačová agentúra Kjódo s odvolaním sa na japonský úrad pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť oznámila, že v okolí atómového zariadenia na severovýchode Japonska zaznamenali výskyt rádioaktívneho cézia. Prítomnosť tohto prvku je známkou tavenia jadrového reaktora, napísala agentúra DPA.

Pomocnú ruku ponúka aj Ukrajina, ktorá má skúsenosti s Černobyľom

Ukrajina prišla dnes s ponukou, že vyšle do Japonska pátracie a záchranné tímy a - ak bude potrebné - aj tímy špecializované na monitorovanie situácie po jadrových nehodách.

"Máme už na odlet pripravené lietadlo s približne 40 záchranárskymi expertmi a ich pátracími psami," povedala Julia Jeršovová, hovorkyňa ukrajinského ministerstva pre mimoriadne situácie. "Čakáme na žiadosť z japonskej strany," dodala.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podľa agentúry DPA nariadil v piatok večer svojej vláde, aby prichystala záchranné čaty, ktoré by mohli byť vyslané do Japonska. Ministerstvo zahraničných vecí v Kyjeve následne dnes ráno zaslalo Tokiu oficiálnu ponuku na pomoc.

Hlavnou prioritou by malo byť pomôcť nájsť ľudí pochovaných v troskách zrútených budov, zásobiť ich potravinami a zabezpečiť im prístrešky a lekársku starostlivosť. Podľa Janukovyčovho prezidentského nariadenia je takisto rozhodujúca obnova zničenej infraštruktúry.

Ukrajina má skúsenosti s jadrovou nehodou z roku 1986, keď došlo k havárii na reaktorovom bloku atómovej elektrárne v Černobyle. Ukrajinské ministerstvo pre mimoriadne situácie vedie celoštátny program na kontrolu účinkov rádioaktívneho žiarenia, ktoré pri katastrofe zamorilo ovzdušie.

Zemetrasenie posunulo ostrov Honšú o 2,4 metra

Silné zemetrasenie v Japonsku, ktoré vyvolalo ničivé vlny tsunami, posunulo ostrov Honšú o 2,4 metra a o niekoľko centimetrov vychýlilo zemskú os. Informoval o tom Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS).

"Jedna z GPS staníc sa posunula o 2,4 metra a mapa japonského zememeračského ústavu rovnako ukazuje posun rozsiahlej oblasti," uviedol geofyzik Kenneth Hudnut z USGS. Taliansky národný Ústav geofyziky a vulkanológie odhadol vychýlenie osi Zeme na 10 centimetrov.

Do záchranných prác nasadili 50.000 vojakov

Profesor Tokijskej univerzity Naoto Sekimura tvrdí, že veľký únik nebezpečného žiarenia nehrozí. "Žiadny Černobyľ neprichádza do úvahy. Zlyhanie chladiacich procesov znamená, že teplota (v reaktoroch - pozn. TASR) stúpne, ale reakcia sa zastaví," hovorí Sekimura. Podľa neho je najhorším možným scenárom istý únik rádioaktivity a poškodenie prístrojov, ale výbuch nehrozí.

Po piatkovom zemetrasení s magnitúdom 8,9 začala dnes rozsiahlu záchrannú operáciu japonská armáda. Do akcie sa má zapojiť okolo 50.000 vojakov.

raf.jpg

Zničená rafinéria v Sendai. FOTO: ČTK/AP

Zemetrasenie pocíti aj ekonomika

Zemetrasenie a vlny cunami, ktoré zasiahli Japonsko a prinútili tamojšie firmy zastaviť výrobu, budú mať minimálne v krátkodobom časovom horizonte negatívny vplyv na ekonomiku.

Premietnuť katastrofu do čísiel zatiaľ nie je možné. Japonská ekonomika, ktorá je tretia najväčšia na svete, však viac ako jedno desaťročie stagnovala. V období október-december 2010 sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny znížil medziročne o 1,3 percenta. Na porovnanie, HDP Spojených štátov v rovnakom období vzrástol o 2,8 percenta.

Vláda pritom očakávala, že v prvých troch mesiacoch tohto roka sa už hospodárstvo začne zotavovať, zemetrasenie preto môže tieto vyhliadky zmariť.

Viaceré japonské automobilky, ktoré sú dôležitými exportérmi, museli zatvoriť svoje továrne v oblasti postihnutej katastrofou. Odstavené sú aj rafinérie, jadrové elektrárne a ďalšie významné firmy. Letecká doprava je prerušená a mobilné siete nefungujú.

Navyše Japonsko sa pripravovalo na otvorenie novej turistickej sezóny, ktorá sa začína rozkvitnutím čerešní na prelome marca a apríla.

Zemetrasenie ovplyvnilo aj vývoj na finančných trhoch, ktoré naň reagovali rozsiahlymi výpredajmi. Japonská centrálna banka vyhlásila, že urobí všetko pre zabezpečenie stability tohto trhu a je pripravená zakročiť, napríklad aj vo forme uvoľnenia likvidity.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 332
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 749
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 252
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 869
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 363
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.


Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


Neprehliadnite tiež

Počas akcie zabavili 65 zbraní.

Hodnota nákladu je viac ako 22 miliónov kanadských dolárov.


TASR
Indonézska ministerka zahraničia Retno Marsudi s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang I.

Krajiny obvinili Spojené štáty, že brzdia rezolúcie OSN o prímerí.


TASR
Ilustračné foto.

Podozrivá je zo zneužitia služobného postavenia.


TASR
Predseda Európskej rady Charles Michel.

Ide o reakciu Únie na útok Teheránu na Izrael.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu