BRUSEL. Holandský expremiér Mark Rutte sa v utorok stal novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO).
Na tomto poste vystriedal Nóra Jensa Stoltenberga, ktorý Aliancii šéfoval posledných 10 rokov.
Stoltenberg počas slávnostného zasadnutia Severoatlantickej rady symbolicky odovzdal Ruttemu slávnostné kladivko, ktoré šéf NATO používa pri začatí rokovania. Severoatlantická rada je najvyšším orgánom aliancie.
Loading
...
Rutte vyzýva na investície do obrany
"Jednota je naša najväčšia sila," povedal na zasadnutí Severoatlantickej rady odchádzajúci šéf NATO Stoltenberg. Na Ruttem ocenil, že dokáže vyrokovať kompromisy a dosahovať konsenzus, zároveň ale dal už niekoľkokrát najavo, že žiadny kompromis nie je možný, pokiaľ ide o "zásadné hodnoty Severoatlantickej aliancie".
Na záver sa Stoltenberg poďakoval všetkým prítomným aj svojej manželke Ingrid, ktorá sa utorňajšej ceremónie takisto zúčastnila. "Dnes sľubujem, že prídem z Bruselu domov včas," dodal s úsmevom.
S Ruttem si následne vymenili miesto na čele rokovacieho stola.
Nový generálny tajomník počas úvodného príhovoru zopakoval svoje priority - pomoc Ukrajine, posilňovanie transatlantických vzťahov a tiež zvyšovanie výdavkov na obranu.
"Aby bolo NATO silnejšie a naša obrana proti hrozbám efektívnejšia, vyžaduje si to aj viac investícií," uviedol nový generálny tajomník aliancie, ktorá má teraz 32 členov. To podľa neho znamená, že jednotlivé členské štáty musia navýšiť výdavky na obranu a vydávať na ňu požadované minimálne dve percentá HDP.
Na armádnych výdavkoch vo výške dvoch percent HDP ročne sa dohodli štáty NATO v roku 2014.
Severoatlantická aliancia musí podľa Rutteho tiež splniť sľuby, ktoré dala Ukrajine, a pomôcť jej vo vojne s Ruskom.

"Želám mu veľa úspechov v tejto novej úlohe a teším sa na produktívnu spoluprácu pri posilňovaní euroatlantickej bezpečnosti a nášho partnerstva s Alianciou, keďže Ukrajina pokračuje na ceste k plnohodnotnému členstvu v NATO," uviedol Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti.
Bude pokračovať v šľapajach Stoltenberga
Päťdesiatsedemročný politik má pred sebou množstvo výziev a jedna môže nastať hneď pár týždňov po jeho nástupe do funkcie. Už na začiatku novembra sa totiž v USA konajú prezidentské voľby a do najvyššej funkcie v krajine by sa mohol opäť vrátiť Donald Trump, ktorý je vo vzťahu k Severoatlantickej aliancii skeptický a dosť často kritický.
Ako ale Rutte už v utorok ráno vyhlásil, nemá ohľadom výsledkov volieb obavy, pretože oboch kandidátov, teda Donalda Trumpa aj Kamalu Harrisovú, pozná veľmi dobre a dokáže spolupracovať s každým z nich.
Aj podľa českého veľvyslanca pri NATO Davida Koneckého bude Rutte pokračovať v Stoltenbergových prioritách. Bývalý holandský premiér má však podľa neho navyše jednu veľkú pridanú hodnotu, a síce, že si zo svojej skoršej funkcie prináša znalosť fungovania Európskej únie. To by mu mohlo pomôcť najmä pri koordinácii medzi NATO a EÚ, pokiaľ ide napríklad o posilňovanie zbrojárskeho priemyslu.
Stoltenberg bol generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie od 1. októbra 2014. Počas jeho desaťročného pôsobenia európske členské štáty výrazne zvýšili výdavky na obranu najmä v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Moskva spustila vo februári 2022.
NATO sa po ruskej agresii rozšírilo o dovtedy neutrálne Fínsko a Švédsko.