BEJRÚT. Pri druhej vlne výbuchov osobných komunikačných zariadení v Libanone prišlo v stredu o život najmenej 20 ľudí a vyše 450 osôb utrpelo zranenia, informovalo libanonské ministerstvo zdravotníctva, čím aktualizovalo pôvodnú bilanciu 14 mŕtvych.
Podľa zdroja blízkeho hnutiu Hizballáh vybuchovali vysielačky používané jeho príslušníkmi v Bejrúte, štátne médiá zase hlásili podobné výbuchy na juhu a východe Libanonu.
To, že išlo o vysielačky, potvrdilo aj ministerstvo zdravotníctva.
V Bejrúte a na juhu krajiny údajne došlo aj k výbuchom solárnych panelov na domoch, píše agentúra AP s odvolaním sa na oficiálnu libanonskú tlačovú agentúru. Pri týchto explóziách utrpela zranenia najmenej jedna osoba.

Izrael hovorí o novej fáze vojny
V utorok prišlo v Libanone o život 12 ľudí, vrátane dvoch detí, a ďalších bezmála 3000 ich utrpelo zranenia pri sérii explózií pagerov. Hizballáh a libanonské úrady utorkové explózie pripísali Izraelu. Ten sa k nim však neprihlásil.
Hovorca iránskej vlády utorkové a stredajšie útoky označil za "terorizmus sionistického režimu", čo je označenie, ktoré používa pre Izrael.
Izraelský minister obrany Joav Galant v stredu podľa agentúry AP v príhovore k vojakom povedal, že sa Izrael ocitá na začiatku novej fázy vojny a že sa po mesiacoch bojov s palestínskym teroristickým hnutím Hamas zameria na sever.
Minister sa priamo nezmienil o explóziách v Libanone, ale označil prácu armády a tajných služieb za "veľmi pôsobivú".
Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi medzitým poznamenal, že "Izrael má oveľa viac schopností", ktoré doteraz neboli využité v boji s Hizballáhom, a že izraelským cieľom je umožniť Izraelčanom žijúcim na severe krajiny návrat domov, napísal server The Times of Israel.
"Platí pravidlo, že vždy, keď dosiahneme určitú fázu, sme už pripravení razantne pokračovať v ďalších dvoch krokoch. V každej fáze by mal Hizballáh zaplatiť vysokú cenu," povedal Halevi.
Výbuchy v bašte Hizballáhu
Niekoľko výbuchov sa v stredu podľa AP ozvalo v blízkosti pohrebu troch členov Hizballáhu a dieťaťa zabitého pri utorkovom útoku. Podľa libanonskej štátnej tlačovej agentúry traja ľudia zahynuli pri explóziách v provincii Bikáa.
Na sociálnych sieťach kolujú zábery zachytávajúce výbuchy a fotografie zničených zariadení.
Loading
...
Podľa libanonských médií k explóziám došlo okrem iného na bejrútskom predmestí Dahíja, ktoré je baštou Iránom podporovaného Hizballáhu.
Spravodajský server BBC informuje, že obyvatelia Dahíje sa obávajú ďalších explózií a ľudia na mieste sa zastavujú na uliciach a navzájom sa vyzývajú, aby nepoužívali mobilné telefóny.
V libanonskom prístavnom meste Sajdá (Sidon) podľa AP došlo k explóziám v obchode s mobilnými telefónmi a v predajni áut. Presný rozsah škôd je v tejto chvíli nejasný.
Vysokopostavený zástupca Hizballáhu a zároveň bratranec jeho šéfa Hasana Nasralláha podľa serveru The Times of Israel pohrozil, že "útoky budú rozhodne unikátne" potrestané.
"Bude krvavo unikátna pomsta," dodal s tým, že Nasralláh všetko povie vo štvrtok a že nastane nový boj s nepriateľom.
Loading
...
Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v stredu uviedol, že Spojené štáty sa naďalej intenzívne podieľajú na diplomatickom úsilí, aby zabránili eskalácii konfliktu medzi Izraelom a Hizballáhom v Libanone. Dodal, že Spojené štáty neboli do výbuchov komunikačných zariadení zapojené.
Vysielačky kúpili v rovnakom čase ako pagery
Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný bezpečnostný zdroj napísala, že vysielačky, ktoré v stredu explodovali, Hizballáh kúpil zhruba pred piatimi mesiacmi, teda v rovnakom čase ako pagery, ktoré vybuchli v utorok.
Vysokopostavený libanonský bezpečnostný zdroj a tiež ďalší zdroj Reuters uviedli, že izraelská tajná služba Mosad do pagerov pred niekoľkými mesiacmi vložila trhavinu predtým, ako ich Hizballáh doviezol do Libanonu.
Taiwanská firma Gold Apollo tvrdí, že pagery vyrobila firma BAC Consulting so sídlom v Budapešti. Podľa maďarskej vlády však firma BAC Consulting nemá v Maďarsku žiadne výrobné priestory a spomínané zariadenia ani nikdy neboli na maďarskom území.
Podľa spravodajského serveru Axios Izrael aktivoval nálože v pageroch skôr, ako pôvodne plánoval, kvôli obavám, že celý plán Hizballáh čoskoro odhalí.
Systém s vysokovýbušným materiálom
Predbežné výsledky vyšetrovania ukázali, že stovky pagerov, ktoré vybuchli v utorok, boli vybavené nástražným systémom s výbušninou, informoval predstaviteľ bezpečnostných zložiek.
Libanon začal explózie, ktoré sa pripisujú Izraelu, vyšetrovať v utorok, uviedol súdny predstaviteľ a dodal, že bezpečnostné zložky pracujú na identifikácii ich príčiny.
"Údaje naznačujú, že zariadenia boli predprogramované, aby sa odpálili, a obsahovali výbušniny umiestnené vedľa batérie," povedal na margo utorkových výbuchov predstaviteľ bezpečnostných zložiek pod podmienkou anonymity.
Niektoré vybuchnuté zariadenia podľa tohto zdroja preskúmali, avšak "väčšina z nich bola zničená a zhorela". Podľa neho je nepravdepodobné, že by lítiové batérie v zariadeniach explodovali v dôsledku prehriatia.
"Výbuch lítiových batérií vyvolá incident typu požiar, ktorý spôsobí menšie popáleniny, avšak výbuchy týchto zariadení spôsobili vysokovýbušné materiály," povedal pre agentúru AFP.
Hizballáh a Libanon
Hizballáh (Alláhova strana) je militantné islamistické (šiitské) hnutie a politická strana v Libanone, má svojich ministrov vo vláde a poslancov v libanonskom parlamente. Hizballáh je kľúčovým spojencom Iránu aj palestínskeho teroristického hnutia Hamas a zároveň najmocnejšou ozbrojenou silou v Libanone.
Mnohé krajiny, vrátane Spojených štátov, Británie, Ligy arabských štátov a niekoľkých arabských štátov, ho tiež označujú za teroristickú organizáciu.
Európska únia zaradila na európsky zoznam teroristických organizácií len vojenské krídlo hnutia. Naopak, Rusko považuje Hizballáh za legitímnu spoločensko-politickú silu Libanonu.