Správu aktualizujeme
PRAHA. Pri pondelkovom výbuchu v českom vojenskom výcvikovom priestore Libavá zomrel jeden človek, osem ľudí sa zranilo. Na sociálnej sieti X to v pondelok napísala česká armáda.
Podľa hovorkyne armády Magdaleny Dvořákovej na mieste zasahovali dva vrtuľníky leteckej záchrannej služby.
Česká ministerka obrany Jana Černochová poprela, že by v súvislosti s pondelkovým výbuchom vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá išlo o sabotáž zo strany cudzej moci.
Povedala to po návšteve miesta výbuchu. Chce tak vyvrátiť dezinformácie šíriace sa na sociálnych sieťach.
"V prvotných momentoch vyšetrovania nie je v tejto chvíli žiadne podozrenie, že by išlo o nejakú sabotáž alebo niečo, čo by súviselo s medzinárodnou situáciou, ale že naozaj ide o veľmi tragickú udalosť, ku ktorej došlo pri manipulácii," spresnila šéfka rezortu obrany.
Černochová v Olomouci navštívila troch vojakov hospitalizovaných vo vojenskej nemocnici. V pláne má navštíviť aj ďalších dvoch vo fakultnej nemocnici, tí sú však podľa jej slov vo vážnejšom stave. Troch po ošetrení prepustili do domácej liečby.
Loading
...
Podľa primára chirurgického oddelenia vojenskej nemocnice v Olomouci Miroslava Najdekra nie je žiaden z vojakov v ohrození života. Spresnil, že prijali šesť vojakov, z toho troch ošetrili ambulantne, dvoch prijali na pozorovanie a operovať ich budú zrejme zajtra. Jeden potreboval akútny zákrok.
"Všetko to boli črepinové poranenia... Rozsah zranení je ľahký až stredne ťažké. Väčšinou ide o poranenie končatín alebo hrudnej a brušnej steny," spresnil.
Tragická udalosť bude mať podľa ministerky obrany vplyv aj na prípadnú zmenu pravidiel či noriem pri vojenských cvičeniach.
"V záujme nás všetkých je na prvom mieste bezpečnosť našich vojakov, takéto tragické udalosti by sa nemali diať. Vo chvíli, keď dôjde k vyšetreniu celej tragédie, tak pevne verím, že si z toho všetci vezmú ponaučenie a nastolia také procesy, aby sa podobná tragédia neopakovala a nedochádzalo k ďalším stratám na životoch alebo k zraneniam," dodala Černochová.
Vojenský výcvikový priestor Libavá so správnym strediskom v meste Libavá vznikol v roku 1946, a to na základe rozhodnutia vtedajšej vlády.
Po zákonných úpravách bol v roku 1950 zriadený vojenský obvod Libavá, na ktorého území sa nachádzal spomínaný výcvikový priestor. Vstup na územie obvodu je bez povolenia obvodného úradu zakázaný.