MOSKVA. Pohreb ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa uskutoční v piatok popoludní v bohorodičnom Chráme ikony Utíš môj smútok v moskovskom rajóne Maryno. Pochovajú ho následne na Borisovskom cintoríne.
Oznámila to na sociálnej sieti X Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.
Problémy s pohrebom
Pohreb Navaľného chceli jeho rodina a spolupracovníci zorganizovať vo štvrtok 29. februára, ale podľa riaditeľa Fondu boja proti korupcii Ivana Ždanova sa na tento deň "nenašiel nikto, kto by mohol vykopať hrob".
Dal to do súvisu so štvrtkovým výročným prejavom prezidenta Vladimira Putina vo Federálnom zhromaždení.

Podľa Ždanova bolo možné usporiadať pohreb v stredu 28. februára alebo aj v piatok 1. marca. "Ale 29. (februára) sa hrob nekope," napísal Ždanov.
Začali teda hľadať pohrebnú sálu a chrám na piatok. "Všade nám odmietali čokoľvek dať," posťažoval sa Ždanov.
Napokon sa im podarilo zabezpečiť bohorodičný Chrám ikony Utíš môj smútok v moskovskom rajóne Maryno. Pohrebné obrady v chráme budú o 14.00 h (12.00 h SEČ) a Navaľného pochovajú na Borisovskom cintoríne o dve hodiny neskôr.
Pohrebnú sálu sa podarilo nájsť v moskovskom rajóne Novokosino, rozlúčku v nej plánovali na piatok ráno. Avšak neskôr si jej vedenie položilo ako podmienku tichý rodinný pohreb na Chovanskom cintoríne, tlačila na to vraj priamo kancelária moskovského starostu. Rozlúčka v sále tak nakoniec nebude.
Zadržali Navaľného právnika
Navaľného právnika Vasilija Dubkova, ktorý pomáhal matke zosnulého Ľudmile získať pozostatky, v utorok nakrátko zadržali, keď chcel ísť do márnice. Podľa Ždanova je márnica v týchto chvíľach strážená políciou.
Ždanov sa v rozhovore pre server Meduza odmietol vyjadriť k okolnostiam Navaľného smrti, ale potvrdil slová politikovej spolupracovníčky Marije Pevčichovej, že rokovania o výmene Navaľného za účasti Spojených arabských emirátov a podnikateľa Romana Abramoviča ako sprostredkovateľov boli pred jeho úmrtím v záverečnej fáze.
Rusko malo za Navaľného vraj dostať zabijaka pracujúceho pre Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) Vadima Krasikova, ktorého väznia v Nemecku.
Odmietali prístup k telu
Navaľnyj zomrel vo veku 47 rokov v polovici februára v ruskej trestaneckej kolónii za polárnym kruhom.
Podľa ruskej väzenskej služby mu po prechádzke prišlo náhle nevoľno, stratil vedomie a oživiť sa ho nepodarilo väzenským zdravotníkom ani privolaným záchranárom.
Podľa jeho spolupracovníkov sa v úmrtnom liste uvádza, že zomrel prirodzenou smrťou. Západní politici z Navaľného smrti vinia ruského prezidenta Vladimira Putina.
Pozostalým viac než týždeň odmietali prístup k Navaľného telu.
Jeho matka Ľudmila tvrdila, že ruské úrady sa ju snažili donútiť, aby súhlasila s tajným pohrebom, čo ona odmietla.
Plánujú nové sankcie
Osem členských štátov Európskej únie (EÚ) vyzvalo na uvalenie sankcií voči ruským prokurátorom, súdom a predstaviteľom väzenskej služby pre nedávnu smrť ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Vyplýva zo z listu, do ktorého nahliadla agentúra Reuters.
List zaslaný šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi podpísali ministri zahraničných vecí Česka, Fínska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Švédska a Rumunska. Podľa nemenovaných predstaviteľov ho podporili aj Holandsko, Francúzsko, Írsko a Dánsko.
"Smrť Navaľného je ďalším znakom zrýchľujúcich sa a systematických represií v Rusku. To si vyžaduje spoločnú akciu," uvádza sa v liste šéfov diplomacií. Podľa nich existuje vážny dôvod, aby sa zaviedol osobitný režim sankcií zameraný na Rusko.
Tento režim, ako v liste vysvetľujú, by poskytol právny základ pre zoznam osôb z ruského "represívneho štátneho aparátu" vrátane tých, ktoré sa podieľajú na politicky motivovaných rozhodnutiach proti členom občianskej spoločnosti a demokratickej opozície a ich následnom zadržaní.