BELGOROD, BRATISLAVA. Na chodníku leží prevrátený detský kočík, zafarbený od krvi. Ulice sú zasypané úlomkami skla z rozbitých okien a tí, ktorí sú ešte vonku, vzdialení od svojich domovov, kráčajú opatrne.
„Musíte ísť do nemocnice,“ povedal podľa portálu Meduza jeden z okoloidúcich mužov poranenej žene pri trhovisku. Tá iba zakrútila hlavou. „Prečo by som mala ísť do nemocnice? Ja nepôjdem do žiadnej nemocnice!“
Prišla odplata, hovoria obyvatelia Belgorodu.
Ruské pohraničné mesto, vzdialené od Charkova necelých sto kilometrov, zažilo v sobotu najsilnejšie ostreľovanie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, od ktorého vo februári uplynú dva roky. Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov podľa ruskej štátnej agentúry TASS tvrdí, že v meste pri útoku zahynulo 24 ľudí, vrátane troch detí. Zranených je 108 osôb.
Ukrajinské vedenie oficiálne nepotvrdilo, že by za útokom na Belgorod boli ukrajinské ozbrojené sily. BBC cituje zdroj z ukrajinských bezpečnostných služieb, podľa ktorého cieľom útoku mala byť len vojenská infraštruktúra.
Sobotňajší útok na Belgorod má byť odplatou ukrajinských vojakov Rusku za piatkové masívne bombardovanie Ukrajiny. Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že počas neho zahynulo 41 civilistov a 159 bolo zranených. Rusi poslali 158 rakiet a bezpilotných lietadiel na viac ako 120 miest po celej krajine.
V nedeľu sa Ukrajina opäť stala terčom ruských rakiet, tvrdia podľa BBC ukrajinskí predstavitelia. Väčšina z nich mierila na Kyjev a Charkov, ale výbuchy boli hlásené aj v iných oblastiach.
„V dôsledku nočného útoku ruských dronov na Charkov boli poškodené budovy v centre mesta. Nie sú to vojenské objekty, ale kaviarne, obytné budovy a kancelárie,“ uviedol charkovský starosta Ihor Terechov na sociálnej sieti. Obete nespomenul.
„V predvečer Nového roka chcú Rusi naše mesto zastrašiť, my sa však nebojíme,“ dodal.
Má ísť o ruskú odplatu za ostreľovanie Belgorodu. „Tento zločin nezostane nepotrestaný,“ uviedlo podľa CNN vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany. „Kyjevský režim sa snaží odvrátiť pozornosť od porážok na fronte a vyprovokovať nás k podobným krokom.“
V článku sa dočítate:
- prečo Rusko v súvislosti s útokom obviňuje Česko,
- ako to v Belgorode počas útoku vyzeralo,
- o častých útokoch v pohraničných oblastiach.
Cena za napadnutie
Rusko kvôli útoku na Belgorod v sobotu požiadalo o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Ruský veľvyslanec Vasilij Nebenzja vyhlásil, že civilistov v Belgorode zabili české strely a nepriamo tak obvinil Českú republiku z toho, že má na útoku podiel.
Ukrajinská armáda podľa Moskvy použila na útok okrem iného raketomety RM-70 Vampire českej výroby. Pre svoje tvrdenia Rusko nepredložilo žiadne dôkazy. Informácie sa nepodarilo nezávisle overiť.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský vopred uviedol, že sa Česko zasadnutia rady nezúčastní, pretože "nebude slúžiť lživej ruskej propagande".Nebenzja kritizoval Česko za to, že nevyhovelo ruskej žiadosti a zasadnutia zvolaného Ruskom sa odmietlo zúčastniť.
Nebenzja vo svojom prejave zároveň vyzval Česko a ďalšie západné štáty, aby si uvedomili, „kam putujú ich peniaze“ a na „akých zločinoch sa ich vlády podieľajú“, keď dodávajú zbrane Ukrajine.
Útok na Belgorod podľa CNN opísal ako „úmyselný teroristický čin plánovaný proti civilistom“ a tvrdil, že zasiahnutý bol športový areál, kde boli deti.
Viaceré krajiny počas zasadnutia zdôraznili, že Rusko platí cenu za napadnutie Ukrajiny a rozpútanie vojny. „Ak chce Rusko niekoho viniť za smrť Rusov v tejto vojne, malo by to začať prezidentom [Vladimirom] Putinom,“ povedal podľa BBC britský vyslanec pri OSN Thomas Phipps.
Najsmrteľnejší incident
V sobotu v popoludňajších hodinách Belgorodčanov ohromili tlmené zvuky výbuchov, keď systémy protivzdušnej obrany postupne zostreľovali blížiace sa ukrajinské rakety. Ich úlomky však neminuli centrum mesta.