BERLÍN. Vedúci predstavitelia Ústredného výboru nemeckých katolíkov sa vyslovili za kontroverzné reformné návrhy, ktoré by dali viac moci do rúk laických veriacich.
Členovia kléru v minulosti kontrolovali takmer všetky rozhodnutia na vysokej úrovni v katolíckej cirkvi. Nemeckí katolíci však v uplynulých rokoch presadzujú rozsiahle reformy, ktoré ich niekedy stavajú do rozporu s Vatikánom.
Nemeckí katolíci v marci ukončili prvú časť dlhého reformného procesu nazvaného "synodálna cesta", na ktorý sa Rím pozeral s nedôverou. Medzi hlavné odporúčania patrilo pokračovanie v prijímaní princípu synodality – spoločného rokovania a rozhodovania medzi laickými členmi a duchovnými.
Viceprezident výboru Thomas Söding, ktorý vystúpil na jesennom zhromaždení skupiny, v piatok potvrdil, že reformy neohrozia jednotu v katolíckej cirkvi, ako tvrdia kritici.
Pápež František vyjadril obavy v tomto zmysle v liste zverejnenom pred niekoľkými dňami.
"Katolícka synodalita nebude nikdy bez pápeža a biskupov alebo proti nim, ale vždy s pápežom a biskupmi," povedal Söding. "Ale bude to synoda, v ktorej bude mať boží ľud silný hlas. Katolícka cirkev musí v tejto oblasti zvýšiť svoju aktivitu," dodal.
Výbor je zastrešujúca skupina nemeckých laických katolíkov. Nemecká biskupská konferencia vo všeobecnosti podporila reformy, hoci niektorí biskupi sú ich otvorenými odporcami. Söding povedal, že výbor sa nebojí demokracie. "Bojujeme proti domácim problémom klerikalizmu," zdôraznil.