ATÉNY. Už najmenej sedem obetí si vyžiadali záplavy sužujúce Grécko, oznámili v piatok tamojšie úrady. Stále prebiehajú evakuácie stoviek ľudí z najviac ohrozených lokalít pomocou vrtuľníkov a člnov.
Búrka Daniel sužuje Grécko už niekoľko dní, grécky premiér Kyriakos Mitsotakis ju označil za extrémnu meteorologickú udalosť.
V oblastiach Magnesia a Karditsa, ležiacich približne 330 kilometrov severne od Atén, bolo hlásených šesť nezvestných osôb, a počet obetí preto ešte nemusí byť konečný.
Nedostupné obce
Hasiči a vojaci sa v Tesálii v strednej časti Grécka spoločne snažia dostať do viacerých dedín odrezaných od sveta povodňami. Vodný živel zatopil mnohé domy a cesty premenil na rieky, čo výrazne sťažuje evakuačné práce.
Povodne zasiahli nielen prístavné mesto Volos, ale aj mestá Karditsa, Trikala a niekoľko obcí ďalej vo vnútrozemí, kde za posledných 24 hodín spadlo viac zrážok ako za minulý rok. V zatopených vidieckych lokalitách uviazli stovky obyvateľov.
Podľa správ hasičov za posledné dni evakuovali na člnoch zo záplavami postihnutých lokalít stredného Grécka okolo 200 turistov.
Prívalové dažde postihli Grécko po období extrémneho sucha a ničivých lesných požiarov, ktoré si vyžiadali najmenej 26 ľudských životov.
Záplavy v posledných dňoch hlásili aj zo susedného Turecka a Bulharska, v ktorých dovedna evidujú už najmenej 12 obetí.
Experti upozorňujú na to, že klimatická zmena prispieva k vyššej frekvencii a intenzite extrémnych meteorologických javov. Teplý vzduch totiž dokáže pohltiť väčšie množstvo vodnej pary, ktorá po ochladení kondenzuje a padá späť na zem v podobe výdatnejších zrážok.
Obete aj v Gruzínsku
Prinajmenšom dvaja ľudia vrátane jedného maloletého prišli o život pri záplavách a zosuvoch pôdy, ktoré na západe Gruzínska spôsobili siné dažde. Oznámili to v piatok tamojšie úrady.
"Záchranári objavili telá dvoch mŕtvych, z toho jedného maloletého," informovalo gruzínske ministerstvo vnútra.
Rezort ďalej informoval, že naďalej pátrajú po jednom nezvestnom tínedžerovi a snažia sa evakuovať desiatky ďalších ľudí, ktorí uviazli v dedinách oblasti Guria na západe Gruzínska.
V auguste si zosuv pôdy v horskom stredisku Šovi na severozápade Gruzínska vyžiadal dovedna 26 životov. Zapríčinili ho intenzívne dažde i topenie ľadovcov.
Lejaky a záplavy sú v tejto hornatej krajine pomerne časté a vďaka strmým svahom predstavujú aj riziko zosuvov pôdy. V roku 2008 prišlo v dôsledku zosuvu pôdy o život šesť ľudí v gruzínskej autonómnej republike Adžarsko na pobreží Čierneho mora.