LUXEMBURG. Štáty Európskej únie sa po rokoch márneho snaženia dohodli na migračnej reforme. Po rokovaní ministrov vnútra členských krajín to oznámilo švédske predsedníctvo bloku.
Reforma počíta s povinnou solidaritou s krajinami, ktoré sú preťažené žiadateľmi o azyl, rovnako ako s rýchlejším vybavovaním neúspešných žiadostí.
Potrebná väčšina po celodennom rokovaní podporila kompromisný návrh, ktorý Rade EÚ poslúži na ďalšie rokovanie s Európskym parlamentom o konečnej podobe migračných pravidiel. Proti návrhu boli iba Maďarsko a Poľsko.
Namiesto povinného prerozdeľovania migrantov, ktoré pri pokuse o jeho zavedenie pred siedmimi rokmi odmietli Česko, Poľsko a Maďarsko, počíta schválený návrh s tým, že relokácie budú iba jednou z možností, ako preťaženým krajinám pomôcť.
Ďalšími variantmi má byť priamy finančný príspevok a iná pomoc, napríklad vyslanie expertov či materiálna podpora. Krajiny, cez ktoré migranti do Únie mieria, budú mať naproti tomu po novom zodpovednosť za urýchlenú azylovú procedúru. Tá má zrýchliť vrátenie neúspešných žiadateľov do krajiny pôvodu.
Európsky blok sa dlho márne pokúšal zhodnúť na reforme migračnej a azylovej politiky, ktorú predložila Európska komisia v reakcii na nefunkčnosť doterajších pravidiel počas utečeneckej vlny z roku 2015. Kľúčová časť reformy týkajúca sa solidarity s najvyťaženejšími štátmi zostávala pre ostro rozdelené pohľady dlho mimo záujmu politikov.
Švédske predsedníctvo ale v čase výrazne rastúceho počtu migrantov smerujúcich do Európy úspešne doviedlo únijné štáty k zhode.