BRATISLAVA. Demokratická vláda v regióne od strednej Európy po Centrálnu Áziu už 19. rok v rade zaznamenala pokles, hoci sa niektoré krajiny vlani jasne rozhodli pre demokratickejšiu budúcnosť.
Ruská vojna na Ukrajine, najvážnejšia hrozba pre mier a slobodu v Európe od studenej vojny, región 29 krajín, ktorým sa venuje nezisková organizácia Freedom House vo svojej správe Nations in Transit, nespojila, ale skôr prehĺbila rozdiely medzi autokraciami a demokraciami a spustila sporné zmeny v zahraničnej politike jednotlivých vlád.
Zlepšenie v siedmich krajinách
Demokratické skóre kleslo v 11 z 29 krajín a sedem krajín dosiahlo zlepšenie. Najväčší ročný pokles skóre v histórii merania Freedom House zaznamenal u Ruska, ktorému sa zhoršili výsledky v piatich zo siedmich tematických indikátorov.
Celkové demokratické skóre krajiny, ktorej vláda vedie útočnú vojnu voči Ukrajine a doma intenzívnejšie potláča disent, kleslo z 1,32 na 1,11. Škála merania je od 1 do 7.
Násilie voči občanom v Bielorusku a strednej Ázii
Osem štátov v regióne, ktoré sú označené ako konsolidované autoritárske režimy, predstavovalo viac ako polovicu z poklesu demokratického skóre v tohtoročnej správe. Dovedna šesť z nich za sledované obdobie zaznamenalo pokles.
Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan výrazne sprísnili občiansky priestor, pričom úrady v niektorých prípadoch použili smrteľné násilie proti demonštrantom a v iných mučenie zadržaných.
Občania v Turkménsku a Azerbajdžane zase naďalej znášali rodinkárstvo a klientelizmus vládnucej elity, uvádza sa v správe.
Výrazný pokles demokratického skóre Maďarska
Takzvané hybridné režimy v Európe a na Kaukaze, ktoré sú na hrane demokracie a autokracie, sa vybrali rôznymi smermi. Vládne strany v Gruzínsku, Srbsku či Maďarsku sa napríklad pokúšali ovplyvniť voličov, podkopať systém bŕzd a protiváh a skryť svoje zásadne nedemokratické kroky za dodržiavanie ústavných a zákonných postupov.
Trvajúca autokratizácia Maďarska spôsobila ročný pokles demokratického skóre na druhom mieste po Rusku, konštatuje Freedom House.
V uplynulých rokoch spolu s Maďarskom oslabovala demokratická vláda aj v Poľsku, tento rok sa však jeho pokles zastavil.
Hoci tamojšie politické vedenie preukázalo väčší súlad s Bruselom v otázkach týkajúcich sa regionálnej bezpečnosti a nezávislosti od ruských energetických dodávok, doma zostalo odhodlané podkopávať právny štát, upozorňuje nezisková organizácia.
Celkovo sedem krajín v sledovanej oblasti dosiahlo zlepšenia demokratického skóre za rok 2022 v porovnaní s 11, ktoré zaznamenali celkový pokles, pričom všetkých sedem bolo v kategóriách konsolidovaná demokracia, polokonsolidovaná demokracia alebo hybridný režim.
Slovinsko úspešne zorganizovalo sériu volieb a referend, pričom voliči rozhodne zavrhli vedenie neliberálnej vládnucej strany a Česi si v januári zvolili proeurópskeho prezidenta. V Litve a Kosove mimovládne organizácie podnietili pozitívne legislatívne zmeny.
Slovensko v skupine nestability
Európska únia (EÚ) preukázala svoju trvalú hodnotu ako regionálny ochranný prostriedok demokratickej reformy, uvádza Freedom House a pripomína, že lídri Únie udelili štatút kandidátskej krajiny Bosne a Hercegovine, Moldavsku a Ukrajine.
Členské štáty EÚ hodnotené v prieskume zaznamenali najmenší celkový pokles za viac ako desať rokov. Celkovo 11 členských štátov EÚ v zmienenej správe zaznamenalo celkový pokles demokratickej vlády.
V Rumunsku, na Slovensku a najmä v Bulharsku pretrvávala tendencia k stabilnej nestabilite.
Podľa Freedom House je však dôležité poznamenať, že politické útrapy týchto krajín nemali počas roka významný vplyv na ich demokratické inštitúcie ani demokratické skóre, okrem malého poklesu národného demokratického vládnutia na Slovensku.
Stranícke a politické spory sa riešili podľa parlamentných postupov a patové situácie riešili voliči. Pri absencii trvalejších systémových nápravných opatrení však existuje riziko, že vplyv proruských frakcií v Bulharsku, násilná kultúra intolerancie na Slovensku a chronické etické porušovanie v Rumunsku postupne oslabia dôveru verejnosti v samotnú demokraciu, varuje organizácia.