MOSKVA. Časť ruských vojenských síl rozmiestnených v blízkosti ukrajinských hraníc sa vracia na svoje domovské základne.
V utorok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.
"Jednotky z Južného a Západného vojenského okruhu po splnení svojich úloh začali nastupovať do (prostriedkov) železničnej a cestnej dopravy a dnes sa začnú presúvať na svoje vojenské základne," povedal v Moskve hovorca rezortu obrany Igor Konašenkov, ktorého citovali ruské tlačové agentúry.
Viaceré cvičenia pokračujú
Konašenkov dodal, že ostatné jednotky - "prakticky všetky vojenské okruhy, flotily a výsadkové sily" - pokračujú v cvičeniach vo viacerých oblastiach.
Uviedol, že vojaci Východného vojenského okruhu a výsadkové sily zapojené do cvičenia Spojenecké odhodlanie 2022 v spolupráci s bieloruskými ozbrojenými silami nacvičujú odrazenie agresie proti zväzovému štátu.
"V operačne dôležitých oblastiach (tzv.) svetového oceánu a vo vodách morí susediacich s územím Ruska prebieha séria námorných cvičení zahŕňajúcich lode, ponorky a námorné letectvo," dodal Konašenkov.
Zopakoval, že po skončení cvičení sa tieto jednotky vrátia do miest stálej dislokácie.
Konašenkov tiež informoval, že poslednú etapu rusko-bieloruských cvičení Spojenecké odhodlanie 2022 budú monitorovať vojenskí pridelenci veľvyslanectiev cudzích štátov akreditovaných v Bielorusku.

Vopred plánovaný odsun?
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov doplnil, že začiatok sťahovania časti ruských vojakov rozmiestnených v blízkosti ukrajinských hraníc bol vopred plánovaný.
"Vždy sme tvrdili, že po tom, čo cvičenia skončia... sa jednotky vrátia na svoje stále základne. Nie je to nič nové. Ide o bežný postup," povedal novinárom Peskov.
Aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že "takéto vojenské cvičenia sa vždy držali harmonogramu bez ohľadu na to, kto si čo myslí."
Ukrajina je skeptická
Ukrajina je zatiaľ k vyjadreniam Ruska o sťahovaní vojakov skeptická.
„Z Ruskej federácie stále počúvame rôzne vyjadrenia, takže už máme pravidlo: keď uvidíme, až potom uveríme. Keď uvidíme odklon ruských vojsk, potom budeme veriť, že ide o deeskaláciu,“ reagoval ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril "opatrný optimizmus", upozornil však, že nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by Moskva stiahla svoje jednotky od spoločnej hranice s Ukrajinou.
Biden a Macron si chcú overiť tvrdenia Ruska
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho americký náprotivok Joe Biden sa počas utorkového telefonátu zhodli na tom, že je potrebné overiť tvrdenie Ruska o tom, že začalo z blízkosti ukrajinských hraníc sťahovať časť svojich vojakov. Oznámila to kancelária francúzskeho prezidenta v tlačovej správe, informuje agentúra AFP.
Telefóny rozhovor prezidentov trval približne hodinu, pričom obaja lídri zdôraznili, že musia zostať "perfekte skoordinovaní" pri prijímaní krokov proti Rusku.
"Týždeň po ceste prezidenta Macrona (do Moskvy a Kyjeva) vidíme, že existuje dôvod pre nádej," uvádza sa vo vyhlásení v súvislosti s oznámením Ruska, že časť jeho vojakov sa začína sťahovať z okolia ukrajinských hraníc.
Podľa francúzskej strany začiatok "pohybu smerom k deeskalácii" je v súlade s tým, čo ruský prezident Vladimir Putin povedal počas minulotýždňového stretnutia Macronovi.
Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že situácia je "krehká" a stále môže vyústiť do čohokoľvek vzhľadom "na rozsah ruského vojenského nasadenia", ktoré je stále "veľmi impozantné".
Kancelária francúzskeho prezidenta okrem toho informuje, že Macron bude v blízkej budúcnosti hovoriť tiež s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, ktorý sa v utorok v Moskve stretol s ruským prezidentom.
Rusko vs. Ukrajina
Západ, ale najmä USA, už týždne upozorňujú, že Rusko by mohlo napadnúť Ukrajinu, keďže v blízkosti jej hraníc sústredilo vyše 100-tisíc vojakov a v posledných dňoch vykonáva v južnom Bielorusku spoločné cvičenie s tamojšou armádou.
Rusko tvrdenia o príprave invázie odmieta a tvrdí, že pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu.