SME

Koronavírus vo svete: Brazília má už piaty najvyšší počet nakazených na svete

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, USA, Španielsku a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Koronavírus v Česku

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V sobotu pribudlo v Česku 49 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Jeden človek zomrel.

V Českej republike bolo v nedeľu evidovaných celkovo 8457 potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu. Celkovo 297 ľudí s nákazou COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, zomrelo, 5422 sa z nej vyliečilo.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu počet prípadov nákazy stúpol o 49, pričom denný prírastok je od začiatku mája pod 100.

Hospitalizovaných je 175 osôb.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko zaregistrovalo najnižší denný nárast úmrtí od 16. marca.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že za uplynulých 24 hodín pribudlo 87 mŕtvych. Je to zároveň po prvý raz od spomínaného dátumu, čo počet ľudí, ktorí zomreli za jeden deň, klesol pod sto.

Krajina mala na vrchole pandémie denne aj 900 mŕtvych.

Koronavírus vo Francúzsku

Francúzsko za posledných 24 hodín zaznamenalo najvyšší počet úmrtí na nový koronavírus za viac ako tri týždne.

V najnovšej bilancii francúzskeho ministerstva zdravotníctva pribudlo 483 úmrtí, čím ich celkový počet v krajine presiahol 28-tisíc (28 108), čo je štvrté najvyššie číslo na svete. Úrady bezprostredne neposkytli vysvetlenie veľkého nárastu dennej bilancie obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Prevažnú väčšinu nových úmrtí (429) zaznamenali v domovoch dôchodcov a iných sociálnych zariadeniach, zvyšok predstavujú pacienti zosnulí v nemocniciach.

Naďalej pokračuje dlhodobý trend poklesu počtu hospitalizovaných aj pacientov vo vážnom stave ležiacich na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V nemocniciach je aktuálne vyše 19 300 pacientov a na JIS-kách viac ako 2000.

Vo Francúzsku celkovo potvrdili už 179 569 nakazených, vyše 61 200 ľudí sa z ochorenia vyliečilo.

Francúzsky štátny tajomník pre cestovný ruch Jean-Baptiste Lemoyne chce, aby sa do konca júna otvorilo čo najviac domácich pamiatok.

Podľa vývoja pandémie to zrejme bude v niektorých regiónoch možné aj o niečo skôr. Dodal, že 25. mája by mal byť hotový výhľad otvárania cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

Počas tohto víkendu sa vo Francúzsku otvorili prvé pláže a turistické ciele, ako sú pútnické miesta v Lurdách alebo ostrov Mont Saint-Michel.

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner kritizoval, že Taliansko chce od 3. júna opäť povoliť príchod cestujúcim zo zahraničia. Podľa neho je dôležité, aby sa tieto rozhodnutia koordinovali na európskej úrovni.

Dodal, že si praje viac solidarity a menej jednostranných rozhodnutí.

Koronavírus v Taliansku

Taliansko hlásilo najnižší denný prírastok počtu prípadov nákazy od 4. marca. Za posledných 24 hodín v krajine potvrdili 675 prípadov nákazy a 145 úmrtí, čo potvrdilo dlhodobý trend poklesu oboch týchto čísel.

Denný prírastok úmrtí je najnižší od 9. marca.

V Taliansku sa celkovo od februára dokázateľne nakazilo už 225 435 ľudí a 31 908 zomrelo. Úrady evidujú viac ako 125-tisíc vyliečených a vyše 68 300 aktuálne infikovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračuje aj dlhodobý pokles počtu pacientov hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, v nedeľu ich tam bolo 762.

Na nový koronavírus už bolo 60-miliónovom Taliansku otestovaných zhruba 1,93 milióna ľudí.

Koronavírus v Británii

Británia zaznamenala za posledný deň najnižší prírastok úmrtí od 24. marca. Za uplynulých 24 hodín pribudlo 170 obetí.

Oficiálny počet obetí pandémie v Británii sa zvýšil na 34 636.

V sobotu britské úrady hlásili oveľa vyšší prírastok obetí (486). Výrazne nižší počet úmrtí v nedeľňajšej bilancii môže súvisieť aj s krátkodobým výpadkom systému v Anglicku, prostredníctvom ktorého sa evidujú nakazení pacienti.

Pandémia v Británii zrejme kulminovala 21. apríla, keď bol hlásený denný prírastok 1172 úmrtí. Odvtedy počty obetí, nakazených aj hospitalizovaných postupne klesajú.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine bolo za uplynulých 24 hodín potvrdených 3142 nových prípadov nákazy. Celkovo ich britské úrady potvrdili už 243 303.

Ak by sa do bilancie úmrtí zarátali aj nepotvrdené prípady, u ktorých sú komplikácie súvisiace s koronavírusom predpokladanou príčinou smrti, počet obetí v Británii by bol vyšší ako 40-tisíc.

Koronavírus v Rusku

V Rusku sa počet prípadov nákazy za uplynulých 24 hodín zvýšil o 9709 a dosiahol 281 752. V krajine zaznamenali aj 94 ďalších úmrtí.

Nákaze v Rusku celkovo podľahlo 2631 osôb. Z ochorenia sa vyliečilo 67 373 ľudí, pričom za posledných 24 hodín prepustili z nemocníc 4207 osôb.

Najviac nových prípadov bolo opäť zaznamenaných v Moskve (3855), kde ich doposiaľ potvrdili celkovo 142 824.

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 1237 úmrtí. Celkový počet mŕtvych v krajine sa zvýšil na 88 730.

SkryťVypnúť reklamu

Ukazujú to údaje, ktoré v sobotu večer miestneho času zverejnila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa.

USA sú krajinou, ktorú pandémia koronavírusovej choroby COVID-19 zasiahla najťažšie, pokiaľ ide o počet úmrtí i počet potvrdených prípadov infekcie. V piatok večer tam hlásili 1680 obetí za 24 hodín.

Z údajov univerzity so sídlom v meste Baltimore, ktorá priebežne sleduje štatistiky o pandémii z celého sveta, bolo v Spojených štátoch dosiaľ potvrdených celkovo 1 466 682 prípadov nákazy.

Koronavírus v Brazílii

Zlá situácia pretrváva v Brazílii. Počet obetí v krajine prevýšil 15-tisíc, zatiaľ čo počet prípadov nákazy presiahol 230-tisíc.

Brazília je epicentrom pandémie v Latinskej Amerike a teraz už aj krajinou s piatym najvyšším počtom potvrdených prípadov nákazy na svete, napísala agentúra AFP s pripomenutím, že prezident Jair Bolsonaro ochorenie COVID-19 zľahčoval ako "slabú chrípku".

SkryťVypnúť reklamu

Rozľahlá juhoamerická krajina zaznamenala za posledných 24 hodín 816 úmrtí a 14 919 nových prípadov, čím tamojší celkový počet obetí stúpol na 15 633 a infikovaných na 233 142. Odborníci však tvrdia, že vzhľadom na nedostatočné testovanie by skutočné čísla mohli byť až 15-násobne vyššie, pričom varujú, že najhoršie má Brazília ešte len pred sebou.

Nezamestnanosť, hlad a bieda budú budúcnosťou pre tých, ktorí podporujú tyraniu úplnej izolácie.

Jair Bolsonaro, brazílsky prezident

Napriek rastúcej bilancii obetí Bolsonaro v sobotu znova ostro kritizoval obmedzujúce opatrenia, ktoré vyhlásili guvernéri niektorých brazílskych štátov v snahe zastaviť šírenie vírusu.

"Nezamestnanosť, hlad a bieda budú budúcnosťou pre tých, ktorí podporujú tyraniu úplnej izolácie," vyhlásil krajne pravicový prezident. Urobil tak deň po tom, ako z funkcie odstúpil jeho minister zdravotníctva Nelson Teich, ktorý vo funkcii "vydržal" necelý mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Bolsonaro opakovane zdôrazňuje, že uzavieranie podnikov a zákazy vychádzania z domovov zbytočne poškodzujú ekonomiku.

Koronavírus v Turecku

Turecko zaznamenalo za uplynulý deň ďalších 41 úmrtí, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 4096. Počet úmrtí za 24 hodín je najnižší za jeden deň, aký v Turecku evidujú od konca marca.

Minister zdravotníctva Fahrettin Koca tiež oznámil, že potvrdených bolo ďalších 1610 infikovaných, ktorých celkový počet stúpol na 148 067.

Pätnásť provincií vrátane Istanbulu zaviedlo od soboty štvordňový zákaz vychádzania. V krajine v boji proti šíreniu nového koronavírusu vyhlásili predtým čiastočné obmedzenia pohybu. Ľudia vo veku do 20 rokov a nad 65 rokov museli zostať doma niekoľko týždňov, medzičasom im však povolili vyjsť von na niekoľko hodín v určených dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Zmierňovanie opatrení zahŕňa aj otvorenie nákupných centier, holičstiev a kaderníctiev.

Počet provincií, ktoré cez víkendy a počas štátnych sviatkov uzatvárajú, sa znížil z 31 na 15, dodáva agentúra AP.

Koronavírus v Izraeli

V Izraeli sa v nedeľu znovu otvorili všetky školy. Minister školstva Rafi Perec označil otvorenie škôl za ekonomicky nevyhnutné, keďže rodičom umožní vrátiť sa do práce.

"Nepochybujem o tom, že toto je veľký krok, ktorý nám pomôže dostať sa z krízy," uviedol vo vyhlásení.

Rodičia musia svojim deťom ešte pred vstupom do školy odmerať telesnú teplotu a podpísať aj povinné zdravotné vyhlásenie. Žiaci navštevujúci štvrté a vyššie ročníky musia v škole nosiť na tvárach rúška.

V krajine ešte zostalo zatvorených zopár škôl, ktoré sa nachádzajú v oblastiach, kde stále evidujú vysoký počet ľudí nakazených koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

K otvoreniu škôl došlo v nedeľu, ktorá je v Izraeli považovaná za začiatok týždňa.

Pred dvoma týždňami sa mohli do lavíc vrátiť žiaci prvých troch ročníkov základných a tiež posledných dvoch ročníkov stredných škôl - pripravujúcich sa na záverečné skúšky.

Od tohto času, a teda za ostatné dva týždne, v Izraeli pribudlo len 415 prípadov infekcie. Krajina začala postupne uvoľňovať obmedzenia od konca apríla.

V Izraeli s 9,2 miliónmi obyvateľov dosiaľ zaznamenali 16 607 prípadov infekcie a 271 úmrtí na ochorenie COVID-19. Vyliečilo sa už 12 884 ľudí.

Pandémia ťažko zasiahla množstvo tamojších firiem a mnohí zamestnanci boli poslaní na nútené neplatené dovolenky, pričom rapídne stúpla nezamestnanosť - bez práce je v krajine aktuálne vyše milióna ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Číne

Čína hlásila päť nových prípadov nákazy koronavírusom. Z nich dva boli zanesené zo zahraničia a troch pacientov diagnostikovali v provincii Ťi-lin na severovýchode Číny, kde zaznamenali menší nárast infekcií neznámeho pôvodu.

V Číne už mesiac nehlásili nové úmrtia, no v provincii Ťi-lin spätne pridali do bilancie obetí jedného mŕtveho, čím sa počet úmrtí v krajine od začiatku epidémie koncom minulého roka zvýšil na 4634 z celkovo 82 947 potvrdených prípadov nákazy.

V nemocniciach aktuálne zostáva len 86 pacientov s ochorením COVID-19, pokým ďalších 519 sledujú v izolácii po tom, ako sa u nich buď prejavili príznaky choroby, alebo mali pozitívne testy bez symptómov.

Predstaviteľ Národnej zdravotníckej komisie v sobotu novinárom povedal, že Čína má v súčasnosti kapacitu na vykonanie 1,5 milióna testov na báze nukleovej kyseliny za deň.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodná metropola krajiny Šanghaj medzitým oznámila čiastočné obnovenie výučby na školách a letecké spoločnosti oživujú svoje lety.

V Šanghaji dostali študenti možnosť pokračovať vo výučbe prostredníctvom internetu namiesto toho, aby podstupovali testy na vírus a opatrenia sociálneho odstupu na školách.

Podobne ako v Pekingu a ďalších mestách už v Šanghaji predtým obnovili výučbu pre žiakov stredných škôl, ktorí sa pripravujú na skúšky.

Počet domácich letov v krajine sa medzičasom vrátil na úroveň približne 60 percent spred epidémie, keď prekročil 10-tisíc za deň po prvý raz od 1. februára, informoval čínsky úrad pre civilnú leteckú dopravu.

Pred blížiacimi sa letnými dovolenkami v Číne okrem toho znovu otvorili početné turistické lokality vrátane známeho palácového komplexu Zakázaného mesta v Pekingu či zábavného parku Disneyland v Šanghaji, hoci platia naďalej prísne nariadenia odstupu medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Južnej Kórei

Južná Kórea oznámila 13 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo podnietilo nádeje, že šírenie infekcie v novom ohnisku súvisiacom s nočnými klubmi v Soule je na ústupe.

Nové údaje, ktoré zverejnilo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, zvýšili celkovú bilanciu pandémie v krajine na 11 050 infikovaných a 262 úmrtí.

Z nakazených sa 9888 ľudí už uzdravilo. Okrem toho 17 660 osôb podstupuje testy s cieľom zistiť, či sa novým druhom koronavírusu nenakazili.

Južná Kórea po niekoľkých týždňoch spomaľovania šírenia nákazy hlásila tento mesiac výraznejší nárast na približne 30 nových prípadov za deň. Väčšinu z týchto infikovaných spojili s nočnými klubmi v zábavnej štvrti Itchewon v hlavnom meste Soul. V sobotu sa však denný nárast znížil na 19 prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb zatiaľ nespresnilo, koľko z najnovších 13 prípadov súvisí s nočnými klubmi v Itchewone.

Koronavírus v Indii

India predĺžila až do konca mája prísne obmedzenia pohybu osôb, ktoré v krajine platia už skoro dva mesiace. Stalo sa tak po tom, ako indické úrady zaznamenali doposiaľ najvyšší denný prírastok počtu nových prípadov nákazy, informovala agentúra AP.

V Indii za posledných 24 hodín pribudlo takmer 5000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím ich celkový počet vzrástol na skoro 91-tisíc.

Ide o najvyšší počet potvrdených prípadov infekcie spomedzi všetkých ázijských krajín. India už v sobotu v počte prípadov nákazy predstihla Čínu, v ktorej koronavírus koncom vlaňajšieho decembra zaznamenali vôbec prvýkrát, pričom následne sa odtiaľ rozšíril do celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Indické úrady potvrdili už 2872 úmrtí.

Nákazu sa stále nedarí dostať pod kontrolu v indickej metropole Naí Dillí a vo veľkomestách Bombaj a Čennaí, kde budú naďalej platiť prísne obmedzenia pohybu a karanténne reštrikcie.

Opatrenia však budú čiastočne zmiernené v oblastiach krajiny s nižším rizikom infekcie, aby sa podporilo oživenie ekonomiky.

V rámci predĺžených mimoriadnych opatrení, tzv. lockdownu, budú až do konca mája naďalej pozastavené vnútroštátne a medzinárodné lety, v mestách nebude premávať metro a v celej krajine zostanú zatvorené školy, hotely, chrámy, nákupné centrá, kiná, fitnes centrá a reštaurácie.

Naďalej bude platiť zákaz zhromažďovania väčšieho počtu ľudí.

Od 4. mája došlo v Indii k zmierneniu niektorých reštrikcií: otvorili sa obchody a obnovili sa výrobné a poľnohospodárske aktivity vo vidieckych oblastiach. Čiastočne sa tiež obnovila železničná doprava.

V Indii zavedené obmedzenia postihli zhruba 1,3 miliardy ľudí, čo je najviac na svete. To má ničivý vplyv na indickú ekonomiku, keďže o prácu prišli milióny tamojších migrujúcich pracovníkov.

Koronavírus v Nepále

Prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 hlási Nepál. Obeťou je 29-ročná žena, ktorá začiatkom mája porodila zdravé dieťa.

V krajine evidujú 281 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Žena, ktorá pochádzala z okresu Sindhupalčok vzdialeného približne 90 kilometrov severovýchodne od metropoly Káthmandu, zomrela pri prevoze do nemocnice.

"Bolo potvrdené, že v Nepále ide o prvý prípad úmrtia zapríčineného (ochorením) COVID-19," uvádza sa vo vyhlásení nepálskeho ministerstva zdravotníctva.

Žena porodila v nemocnici v Káthmandu 6. mája a o deň neskôr sa vrátila do Sindhupalčoku, kde ju následne so zvýšenou teplotou a dýchacími ťažkosťami prijali do miestnej nemocnice.

Keď sa jej stav zhoršil, mala byť prevezená do iného zdravotníckeho zariadenia. Pri prevoze však nákaze podľahla.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 842
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 565
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 054
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 880
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 909
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Nehlásili žiadne obete ani škody.


TASR
Prepadnutá časť nosných stien fasády historickej budovy kodanskej burzy.

Budova po požiari prišla o svoju vysokú vežu i veľkú časť strechy.


ČTK
Ilustračné foto.

Nálož zrejme nastražili džihádisti napojení na Islamský štát


TASR
Vila v štýle Art Deco na pobreží Biskajského zálivu v lokalite Anglet neďaleko letoviska Biarritz.

Vila v štýle Art Deco v Biskajskom zálive patrí ruskému obchodníkovi Očeretnému.


TASR

Sportnet

Slovenskí hokejisti ďakujú divákom po výhre 3:0 po prípravnom zápase na májový svetový šampionát Slovensko - Švajčiarsko.

Craig Ramsay predstavil zostavu proti Nemecku.


Fiorentina - Viktoria Plzeň: ONLINE prenos zo zápasu štvrťfinále  Európskej konferenčnej ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu odvety štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy: ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň.


Slovenský hokejový reprezentant Martin Marinčin

Slovensko na MS v hokeji 2024 neposilní Martin Marinčin.


a 1 ďalší
HC Prešov - Vlci Žilina: ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL.

Sledujte ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL: HC Prešov - Vlci Žilina.


SkryťZatvoriť reklamu