SME

Koronavírus vo svete: Covid-19 podľahlo v Európe viac ako 160-tisíc ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Španielsku, Česku a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRUSEL. V Európe bolo zaznamenaných vyše 160-tisíc úmrtí na nový koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu popoludní o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá vlastný výpočet založila na údajoch od jednotlivých európskych krajín, platných o 15.00 h SELČ.

Takmer tri štvrtiny zo 160.455 úmrtí zomreli v štyroch najhoršie zasiahnutých európskych krajinách: v Británii, Taliansku, Španielsku a vo Francúzsku.

Zatiaľ bol po celej Európe zaznamenaný 1.798.209 prípadov nákazy.

Počty agentúry AFP, vychádzajúce z informácií od jednotlivých národných úradov a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pravdepodobne odrážajú len časť zo skutočného počtu infekcií.

Koronavírus na Ukrajine

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 402 na 16.425. Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinského ministra zdravotníctva Maxyma Stepanova.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo v krajine za posledných 24 hodín 14 ľudí. Celkový počet obetí tak dosiahol 439. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 3716 ľudí.

Karanténne opatrenia platia na Ukrajine do 22. mája a v nutnom prípade ich vláda predĺži. Reštriktívne opatrenia však zmiernila od 11. mája.

Koronavírus v Česku

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Česku sa od stredajšieho rána zvýšil o dva na celkových 8 240.

Od začiatku mája sa denný prírastok drží pod stovkou. Počas stredy zomreli ďalší ľudia, celkový počet infikovaných mŕtvych je 288.

Počet vyliečených z ochorenia COVID-19 v Česku presiahol 5 000, je ich konkrétne 5 042. Vyzdraveli už tri pätiny ľudí s potvrdenou nákazou novým koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne sa lieči 2 909 ľudí - tento počet klesol pod hranicu 3 000 prvýkrát za šesť týždňov, dodal portál Českej televízie.

Koronavírus v Poľsku

V Poľsku zaznamenali v stredu 283 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 22 úmrtí, informovala agentúra PAP s odvolaním sa na poľské ministerstvo zdravotníctva.

Celkový počet nakazených v Poľsku stúpol na 17 204 a ochoreniu COVID-19, ktoré je koronavírusom spôsobované, podľahlo už 861 ľudí. Z nákazy sa vyliečilo 6 410 osôb.

Koronavírus v Taliansku

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Taliansku stúpol v stredu o 195. V predchádzajúci deň bolo úmrtí 172.

Denný počet nových prípadov nákazy však klesol na 888 oproti 1402 prípadom zaznamenaným v utorok.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Celkový počet mŕtvych od vypuknutia nákazy v Taliansku 21. februára je aktuálne 31 106, uviedol úrad. Ide o tretí najvyšší počet úmrtí na svete po Spojených štátoch a Británii.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom je v Taliansku celkovo 222 104 - je to piaty najvyšší počet na svete po Spojených štátoch, Španielsku, Británii a Rusku.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo podľa údajov zo stredy hospitalizovaných už len 893 osôb, v utorok ich bolo 952. Vyliečilo sa už 112.541 osôb.

Koronavírus vo Francúzsku

Francúzsko v stredu zaznamenalo 98 nových úmrtí v dôsledku koronavírusu v nemocniciach. Celkový počet mŕtvych sa za 24 hodín zvýšil na 27 074, píše agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva zdravotníctva.

Počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa v porovnaní s utorkom znížil o 114 na 2 428. Počas vrcholu pandémie vo Francúzsku ich bolo viac ako 7 000.

SkryťVypnúť reklamu

Klesol aj celkový počet pacientov infikovaných koronavírusom v nemocniciach. V stredu ich ministerstvo zaznamenalo 21 071, čo predstavuje pokles o 524 v porovnaní s utorkom.

Pozitívne trendy sú dobrou správou pre Francúzsko, ktoré 11. mája uvoľnilo niektoré opatrenia zavedené s cieľom obmedziť šírenie vírusu.

Francúzsky prezident Emanuel Macron na stretnutí s regionálnymi zástupcami vyhlásil, že krajina musí nájsť rovnováhu medzi prevenciou pred opätovným nárastom počtu prípadov a otvorením ekonomiky. "Je to spoločná výzva, ktorej čelíme," povedal.

Macron uviedol, že opatrenia môže vláda opäť sprísniť v prípade, že to bude nutné. "Ešte je priskoro hovoriť o víťazstve," dodal.

Koronavírus v Čile

Čilská vláda nariadila v stredu úplné uzavretie hlavného mesta Santiago po tom, ako tam za uplynulých 24 hodín úrady zaznamenali 60-percentný nárast počtu nových prípadov koronavírusu v porovnaní s utorkom, píše agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

"Najprísnejším opatrením, ktoré musím oznámiť, je úplná karanténa metropolitnej oblasti Santiaga," uviedol minister zdravotníctva Jaime Maňalich. Uzavreté boli dosiaľ iba niektoré oblasti v hlavnom meste.

Úrady v Čile v stredu zaznamenali rekordný počet 2 660 nových prípadov infekcie. Maňalich vyhlásil, že opatrenia sú nevyhnutné na zastavenie šírenia infekcie.

V celej krajine je od 19. marca vyhlásený núdzový stav. Od desiatej večer do piatej ráno platí zákaz vychádzania, uvádza stránka amerického veľvyslanectva v Čile.

Celkovo Čile dosiaľ zaznamenalo 34.381 prípadov nákazy koronavírusom a 346 úmrtí. Vyliečilo sa 14 865 nakazených.

Koronavírus v Afrike

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Afrike dosiahol v stredu 69.126. Krajiny za uplynulých 24 hodín potvrdili 3007 nových prípadov. Informovala o tom agentúra TASS, ktorá sa odvoláva na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

SkryťVypnúť reklamu

Najviac prípadov (11.350) dosiaľ potvrdila Juhoafrická republika. Egypt zaznamenal najvyšší počet úmrtí (533) a druhý najvyšší počet prípadov (9746). Maroko hlási 6380 prípadov a 188 úmrtí, Alžírsko 6067 prípadov a 515 úmrtí.

Celkovo v Afrike chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo už 2386 ľudí.

V stredu potvrdilo prvý prípad nákazy aj Lesotho, čím sa stalo poslednou africkou krajinou postihnutou touto pandémiou.

Spravodajská stanica al-Džazíra upozorňuje, že krehký zdravotnícky systém v mnohých afrických krajinách nemusí nápor pacientov s koronavírusom zvládnuť.

Koronavírus v Spojených štátoch

Spojené štáty v utorok zaznamenali ďalších 1894 úmrtí na následky ochorenia COVID-19, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 82 246, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.

SkryťVypnúť reklamu

Údaje sa vzťahujú na 20.30 k miestneho času v utorok a predstavujú nárast v porovnaní s pondelkom a nedeľou.

USA sú najviac postihnutou krajinou na svete v súvislosti s pandémiou koronvírusu SARS-CoV-2. V Spojených štátoch podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa potvrdili celkovo 1 367 927 prípadov nákazy.

Najviac postihnutým regiónom je štát New York. Guvernér štátu Andrew Cuomo v utorok oznámil ďalších 195 úmrtí, uvádza agentúra AP. Celkovo v tomto štáte nákaze podľahlo už takmer 27 000 ľudí.

Koronavírus v Španielsku

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Španielsku stúpol za uplynulých 24 hodín o 184 na celkových 27.104. S odvolaním na údaje ministerstva zdravotníctva o tom v stredu informovala agentúra Reuters.

Španielsko doteraz eviduje 228.691 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom. V snahe predísť riziku vzniku druhej vlny pandémie vláda plánuje ponechať do júla uzavreté hranice pre väčšinu zahraničných turistov. Hranice so susediacim Francúzskom a Portugalskom sú od vyhlásenia núdzového stavu v polovici marca zatvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Paralelne s postupným uvoľňovaním opatrení týkajúcich sa domáceho obyvateľstva sa vláda rozhodla nariadiť dvojtýždňovú karanténu pre všetkých zahraničných turistov, ktorí po 15. máji prekročia hranice Španielska.

Karanténne opatrenia budú v Španielsku trvať do ukončenia núdzového stavu, ktorý platí do 24. mája. V prípade potreby sa však môžu predĺžiť, no je pravdepodobné, že obmedzenia cestovania budú platiť oveľa dlhšie bez ohľadu na to, aký dôležitý je pre španielske hospodárstvo cestovný ruch.

"Keď sa dostaneme do nového normálu, môžeme začať s otváraním hraníc s krajinami Schengenu. Hovoríme o začiatku júla," povedal agentúre Reuters zdroj z prostredia španielskej diplomacie.

Koronavírus v Británii

Počet úmrtí na nový koronavírus v Británii stúpol za posledných 24 hodín o 494 na celkovo 33.186, informovalo v stredu britské ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Trump, Čína a vírus Čítajte 

Obete zomreli v nemocniciach a v domovoch starostlivosti po tom, čo mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom, píše spravodajská stanica Sky News.

Počas utorka vykonali 87.63 testov na koronavírus SARS-CoV-2. Celkovo sa uskutočnilo 2.094.209 testov, pričom niektoré osoby boli testované viackrát.

Od utorka pribudlo 3242 pozitívne testovaných osôb, celkovo ich je 229.705.

Koronavírus v Rusku

Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 10.028 na celkových 242.271. Informovala o tom v stredu agentúra TASS s odvolaním sa na miestne úrady.

Najviac prípadov infekcie koronavírusom pribudlo v Moskve, kde sa ich počet za 24 hodín zvýšil o 4703 na 126.004.

V Rusku doposiaľ nákaze spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 podľahlo 2212 ľudí, 48.003 osôb sa z nákazy vyliečilo.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko sa počtom nakazených v globálnom meradle zaradilo na druhé miesto za Spojené štáty.

Koronavírus v Thajsku

Thajsko nehlási žiadny nový prípad ochorenia COVID-19 prvýkrát od 9. marca. V stredu o tom informovala agentúra Reuters.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie evidujú v Thajsku 3017 prípadov ochorenia a 56 úmrtí. Z choroby sa vyliečilo 2844 pacientov.

Thajská vláda naďalej nalieha na ľudí, aby si zakrývali dýchacie cesty, dodržiavali hygienické opatrenia a zachovávali odstupy, uviedol hovorca vládneho centra pre riešenie situácie s COVID-19 Tchavísin Vitnujótchin.

Medzi oblasti, ktoré sú stále ohrozené, patria Bangkok a okolité provincie, ako aj južné Thajsko, kde sa podľa hovorcu za posledných niekoľko týždňov vyskytlo veľké množstvo prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Brazílii

Počet obetí ochorenia COVID-19 sa v Brazílii v utorok zvýšil o 881, čo je najvyšší denný nárast, odkedy v krajine zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2, informovala v stredu agentúra AFP.

Brazília je najviac postihnutou krajinou v oblasti Latinskej Ameriky. Nákaze tam podľahlo už 12 400 ľudí a 117 589 je nakazených.

Súvisiaci článok Prvý deň karantény odstavili vodu. Slovenka radšej opustila Kolumbiu Čítajte 

Marcos Espinal, šéf úseku infekčných chorôb Panamerickej zdravotníckej organizácie, povedal, že nárast počtu v prípadov v Brazílii v období niekoľkých posledných dní je znepokojujúci.

Experti podľa AFP tvrdia, že skutočný počet obetí je pravdepodobne ešte vyšší. Brazília podľa jedného z expertov testuje len ľudí, ktorí sú hospitalizovaní.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro čelí kritike za to, že nebezpečenstvo koronavírusu zľahčuje a namiesto zavádzania obmedzení v boji proti jeho šíreniu požaduje návrat krajiny do normálu, pripomína AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Brazília prvý prípad nákazy koronavírusom oznámila koncom februára a v polovici marca potvrdila prvé úmrtie.

Koronavírus v Saudskej Arábii

Saudská Arábia počas tzv. sviatku prerušenia pôstu zavedie na celom území krajiny celodenný zákaz vychádzania s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2, informovala v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na utorkové vyhlásenie ministerstva vnútra.

Súvisiaci článok Saudská Arábia strojnásobí DPH, zastaví príspevky na kompenzácie nákladov Čítajte 

Zákaz vychádzania vstúpi do platnosti od 23. mája, keď sa skončí ramadán.

Podniky a prevádzky budú dovtedy fungovať na základe súčasných otváracích hodín a občania sa môžu voľne pohybovať v čase od 9.00 h do 17.00 h. V islamskom posvätnom meste Mekka zostáva aj naďalej v platnosti 24-hodinový zákaz vychádzania.

Saudská Arábia v marci vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania, ktorý však koncom apríla - na začiatku ramadánu - začala v menej postihnutých oblastiach zmierňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľovstvo podľa Reuters zaznamenalo 42 925 prípadov nákazy koronavírusom a 264 ľudí podľahlo ochoreniu COVID-19, ktoré je týmto vírusom spôsobované.

Ramadán sa tento rok začal 24. apríla. Tento pôstny mesiac sa končí trojdňovým sviatkom íd al-fitr, počas ktorého sa moslimovia tradične schádzajú pri spoločnom jedle a ďakujú Bohu za to, že im pomohol prekonať strasti ramadánu.

Koronavírus v Litve

Premiér Litvy Saulius Skvernelis v stredu oznámil, že jeho krajina pokračuje v zmierňovaní niektorých obmedzení v oblasti verejného života, ktoré boli zavedené v boji s koronavírusom. Informovala o tom agentúra DPA.

Od štvrtka bude v pobaltskej krajine nutné nosiť rúška vonku už iba na trhoch, podujatiach a zastávkach verejnej dopravy, spresnil premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Nosenie rúšok je však naďalej povinné vo vnútorných priestoroch. Výnimka bude platiť pre reštaurácie alebo pri cvičení.

Od štvrtka bude taktiež možná návšteva parkov a iných verejných miest v skupinách maximálne piatich osôb.

Od začiatku budúceho týždňa sa prevádzka barov, kaviarní a reštaurácií znovu obnoví na čas od 08.00 h do 22.00 h, pričom na plochu päť štvorcových metrov bude môcť vstúpiť len jeden zákazník.

Od 30. mája bude v Litve povolené konanie súkromných alebo verejných podujatí s účasťou do 30 osôb pri dodržiavaní prísnych pravidiel odstupu a hygienických pravidiel. Týka sa to aj profesionálnych športových súťaží bez divákov.

Žiaci základných škôl sa budú môcť vrátiť do škôl od 25. mája, ostatní študenti od 1. júna.

V Litve doteraz zaznamenali 1505 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, tam už podľahlo 54 ľudí.

Litva začala s uvoľňovaním niektorých opatrení v polovici apríla.

Koronavírus v USA

Guvernér amerického štátu Kalifornia Gavin Newsom v stredu nariadil uzavretie vnútorných priestorov reštaurácií a ďalších zariadení v Los Angeles a ďalších 18 okresoch v štáte z dôvodu nárastu šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP.

Opatrenie sa týka i barov, vinární, kín, múzeí i ďalších prevádzok a zostane v platnosti najmenej po dobu troch týždňov.

"Týchto 19 okresov zahŕňa viac ako 70 percent obyvateľov štátu Kalifornia," povedal Newson a dodal, že opatrenie sa zameriava špeciálne na prevádzky s vnútornými priestormi.

V USA v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo už viac ako 125.000 ľudí a viac ako 2,5 milióna je nakazených. Chorobu COVID-19 spôsobuje nový koronavírus.

Kalifornia zaznamenala viac ako 6000 úmrtí. Viaceré okresy vrátane Los Angeles v období posledných dní zaznamenali výrazné zvýšenie denného nárastu nových prípadov, pripomína AFP.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 101
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 258
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu