SME

Mayová ostáva pri moci, prežila ďalšie hlasovanie (minúta po minúte)

Vládu podporilo 325 poslancov.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie okolo brexitu sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

20:52 Mayová ustála jedno hlasovanie o dôvere ešte pred Vianocami, keď ju na súboj vyzvali vlastní. V utorok ustála historickú porážku vlády v parlamente, teraz aj snahu opozície položiť jej vládu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí Čítajte 

Ani Mayová však nie je Highlander, nie je neporaziteľná, ani nesmrteľná. Čas sa kráti, brexit sa blíži a ak sa niekomu zdali byť posledné týždne v britskej politike nepochopiteľné, ten skutočný chaos sa ešte len začína.

Prečítajte si analýzu Matúša Krčmárika.

20:49 Hlasovanie o nedôvere vláde v britskom parlamente bolo naposledy úspešné v roku 1979, keď v ňom o jeden hlas na návrh vtedajšej vodkyne konzervatívnej opozície Margaret Thatcherovej neuspel vtedajší labouristický premiér James Callaghan.

Za vyslovenie nedôvery Callaghanovi vtedy hlasovalo 311 poslancov, proti ich bolo 310.

20:31 Mayová po hlasovaní vyhlásila, že ihneď začne rokovania s predstaviteľmi opozičných strán o ďalších možnostiach. Corbyn podotkol, že premiérka sa predovšetkým musí zaviazať, že uchráni krajinu od neriadeného brexitu.

SkryťVypnúť reklamu

20:17 Mayovej vláda hlasovanie ustála. Pre vyslovenie nedôvery hlasovalo 306 poslancov. Vládu naopak podporilo 325 zákonodarcov. Na vyslovenie nedôvery bolo potrebných 318 hlasov.

20:02 Poslanci hlasujú o návrhu labouristov o vyslovení nedôvery. Výsledky budú približne o 15 minút, píše BBC.

19: 35 Aké možnosti má Británia?

(zdroj: SME - IGOR KOVÁR)

Kliknite pre zväčšenie

19:14 Unionisti stoja za Mayovou

Predsedníčka severoírskych unionistov Arlene Fosterová potvrdila, že desiati poslanci jej strany podporia Mayovej vládu, aj keď za dohodu o brexite nezahlasovali. Nevyhovuje im takzvaná severoírska poistka na hranici s Írskom.

Severným Írom sa nepáči, že územie by sa do nájdenia riešenia, ako zachovať otvorenú hranicu, riadilo európskymi reguláciami. To by platilo aj po skončení prechodného obdobia v decembri 2020. Severné Írsko by sa tak mohlo riadiť iným pravidlami ako zvyšok Spojeného kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu

Fosterová ešte v stredu večer rokovala s premiérkou. "Musíme sa poučiť z hlasovania v parlamente a vyriešiť otázku poistky na hranici," povedala.

O tejto téme by v najbližších dňoch mali pokračovať rokovania, no Bruselu sa veľmi nechce diskutovať o zmene podmienok.

18:40 Kompromisy mi neprekážajú

Pomaly sa začínajú objavovať karikatúry, ktoré hodnotia posledný vývoj v britskom parlamente. Takto to vidí karikaturista Telegraphu .

"Potrebujeme plán B. Kompromisy mi neprekážajú, len ich nemôžeme robiť s ľuďmi, s ktorými nesúhlasím."

18:29 Škótska poslankyňa: Zmeškali sme šancu

Poslankyňa Škótskej národnej strany Mhairi Blacková lídrovi labouristov Jeremymu Corbynovi v parlamente vytkla, že odvolávanie vlády neinicioval už pred mesiacom, keď Theresa Mayová stiahla hlasovanie o dohode o brexite.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia podľa nej možno prepásla šancu na odvolanie Mayovej vlády. Po tom, ako dohoda v utorok neprešla, "sa stalo len to, že premiérka premrhala mesiac", povedala Blacková.

18:05 Je možné, že sa brexit posunie?

V Bruseli sa hovorí aj o tom, že by sa termín britského odchodu mohol posunúť z 29. marca na neskôr.

Theresa Mayová jednoznačne preferuje možnosť odchodu s dohodou, ale otázne, či je schopná ju zabezpečiť, uvádza pre SME analytička Euractivu Zuzana Gabrižová. “Podľa doterajších vyjadrení sa nezdá, že by bola na strane Európskej únie chuť otvárať súčasné znenie dohody o vystúpení. Medzi riadkami sa dá skôr sledovať chuť smerovať k brexitu bez dohody,” tvrdí analytička.

Prečítajte si tiež: Brexit môžeme posunúť, ale prečo by sme to robili, pýta sa Brusel Čítajte 

Ak by sa britská vláda rozhodla požiadať Úniu o posunutie termínu odchodu, môže sa podľa nej stať, že niektoré štáty budú proti.

SkryťVypnúť reklamu

“Nie je totiž jasné, na čo by sa mal ďalší čas využiť, ak Únia jasne nakreslila svoje červené línie a tie línie sú dnes v Británii neakceptovateľné. Takisto by to komplikovalo voľby do Európskeho parlamentu,” hovorí Gabrižová.

Voľby do europarlamentu sa budú konať v členských štátoch na prelome mája a júna, s Veľkou Britániou sa už v nich nepočíta.

Európa sa už podľa nej pripravuje na možnosť odchodu bez dohody, najmä v najcitlivejších oblastiach ako cestovanie a doprava, no všetky dopady sa ani nedajú predpovedať. Na otázku, či je pripravené Slovensko, odpovedala: “Ťažko to hodnotiť, keďže ministerstvo zahraničných vecí, ktoré proces koordinuje, zatiaľ pre verejnosť nezverejnilo informácie k tomuto scenáru.”

17:57 Ďalší krok musí urobiť Británia.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas povedal, že Briti sa musia rozhodnúť, ako sa bude ďalej vyvíjať proces brexitu.

"Ďalší krok musí prísť z Londýna. V tejto fáze my nemôžeme urobiť nič. Teraz záleží na tom, aby sme vedeli, čo môžeme od Britov očakávať, a to teraz nevieme," povedal Schinas na pravidelnej tlačovej konferencii.

17:16 Čo nás môže o dnešnom brexite naučiť história? Pre Veľkú Britániu to nie je prvý raz. Pozrite si, ako vyzerali brexity v dejinách Británie.

Prečítajte si tiež: Ako vyzerali historické brexity Čítajte 

17:00 Vedúci predstavitelia EÚ môžu rozhodnúť o odložení termínu brexitu ak britská vláda dostatočne zdôvodní svoju žiadosť. Uviedol to hlavný hovorca EK Margaritis Schinas.

Dodal, že exekutíva EÚ doteraz takúto žiadosť z Londýna nedostala.

15:25 Únia by mohla odložiť termín brexitu stanovený na 29. marec, pokiaľ o to Londýn požiada. Tvrdí to francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to len teória, pretože premiérka Mayová o to nikdy nepožiadala a ani nik z jej okolia," povedala Loiseauová pre rozhlasovú stanicu France Inter.

Prečítajte si tiež: Analytička: Únia sa musí rýchlo pripraviť na brexit bez dohody Čítajte 

15:00 "Aj keď sme vedeli, že Mayová hlasovanie v parlamente prehrá, nečakali sme, že bude tá prehra taká výrazná. Je to historická prehra, nestáva sa často, že by proti vláde hlasovalo také množstvo poslancov," povedala v rozhovore pre SME analytička Agata Gostyńska-Jakubowska.

Podľa nej premiérka zrejme prežije hlasovanie o dôvere vláde, ale stále to nehovorí nič o tom, aké sú vyhliadky na rokovania o brexite.

"Ako Mayová včera poznamenala, je jasné, že v dolnej komore nemá jej dohoda podporu, no nie je jasné ani to, akú alternatívu dolná komora podporí."

SkryťVypnúť reklamu

14:51 Mayovej predchodca Cameron podporuje snahy premiérky o zaistenie dohody o brexite, ktorú dosiahla s Bruselom.

Práve Cameron ako premiér vypísal referendum, ktoré o odchode Británie rozhodlo. V rozhovore pre BBC uviedol, že tento krok neľutuje a pripomenul, že to bol sľub, ktorý dal voličom pred parlamentnými voľbami v roku 2015. Súčasne však priznal, že ľutuje prehru prívržencov zotrvania Británie v EÚ.

"Podporujem predsedníčku vlády. Podporujem jej cieľ dosiahnuť partnerskú dohodu s Európou. To je to, čo treba dosiahnuť, to, čo sa parlament musí teraz pokúsiť dosiahnuť," povedal Cameron.

14:13 Holandsko žiada od Londýna vysvetlenie situácie a zvažuje účinky tvrdého brexitu. "Je teraz povinnosťou Britov, aby nám oznámili, čo vlastne chcú," povedal premiér Rutte pred holandskými novinármi.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme k dispozícii ešte nejaký čas, ale nemôžeme to príliš naťahovať. Stále dúfame, že dospejeme k dohode ešte pred koncom marca," dodal Rutte.

13:49 Vyhnúť sa neriadenému odchodu bez dohody možno len dvoma spôsobmi: schválením dohody, alebo zrušením brexitu. Počas interpelácií v parlamente to povedala Mayová, podľa ktorej jej vláda brexit rušiť nemieni.

"Ak nechcete brexit bez dohody, musíte zaistiť, že budete mať dohodu," povedala Mayová. Podľa nej existujú len dva spôsoby, ako sa divokému odchodu Británie z EÚ vyhnúť.

"Prvým je súhlasiť s dohodou, druhým je zrušiť článok 50," povedala premiérka s odkazom na článok Lisabonskej zmluvy, ktorého aktiváciou formálne začal proces odchode z EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie aktivácie článku 50, a teda zastavenie brexitu, je podľa Mayovej niečím, čo by bolo v rozpore s vôľou ľudu vyjadrenou v referende z roku 2016 a niečím, čo "táto vláda neurobí".

13:36 Nemeckí výrobcovia áut varovali pred fatálnymi dôsledkami britského odchodu bez dohody. Predpovedajú straty pracovných miest v Británii aj v Európe, a naliehajú na zákonodarcov, aby zdvojnásobili snahu o zabezpečenie pokračovania bezcolného obchodu.

13:17 Francúzsko urýchli svoje prípravy na vystúpenie Británie z EÚ bez dohody.

13:12 Kancelárka Merkelová povedala pred novinármi , že výsledok hlasovania britských poslancov ľutuje. "Samozrejme, urobíme všetko pre to, aby sme našli usporiadané riešenie, ale sme taktiež pripravení, ak by usporiadané riešenie nebolo," citovala jej slová tlačová agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme ešte čas na vyjednávanie, ale čakáme teraz na to, čo navrhne britská premiérka (Theresa Mayová)," dodala Merkelová.

12:09 Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier uviedol, že blok zintenzívňuje prípravy na chaotický odchod Británie bez dohody.

11:18 Výsledok hlasovania o brexite, paradoxne, mierne zvýšil pravdepodobnosť neskoršieho a mäkšieho brexitu. Alebo dokonca žiadneho odchodu Británie z EÚ. Uviedol to Adrian Paul, ekonóm banky Goldman Sachs pre Európu.

11:05 Bývalý vodca UKIP a europoslanec Nigel Farage vyjadril názor, že Británia smeruje k odloženiu termínu vystúpenia a pravdepodobne aj k novému referendu.

"Myslím si a obávam sa, že smerujeme k odkladu a pravdepodobne aj k druhému hlasovaniu," skonštatoval Farage v rozhovore pre televíznu stanicu Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

11:00 Mayová je "rozdrvená" a "ponížená". Aj takto komentovali britské denníky výsledok hlasovania. Denníky napísali, že dohoda vyrokovaná Mayovou s Bruselom išla ku dnu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 518
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 083
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu