V jednej štúdii ste sa venovali tomu, ako vzájomná previazanosť štátov mení medzinárodné vzťahy. Toto sa ešte zvyšuje vďaka jednoduchšej výmene informácií. Ako teda technológie a informatizácia menia medzinárodné vzťahy a ako ich zmenili za dvadsať rokov od publikovania vášho článku Moc a previazanosť v informačnom veku?
„Vedomosti znamenajú moc a teraz má k informáciám prístup vyšší počet ľudí ako kedykoľvek predtým. Gutenbergova informačná revolúcia zmenila spoločnosť, ale to sa odohrávalo v horizonte storočí. Súčasná informačná revolúcia, ktorej začiatok sa dá určiť na 60. roky, mení všetko oveľa rýchlejšie. Kľúčovou zmenou nie je rýchlosť výmeny informácií, to prišlo už v 19. storočí.
Joseph Nye (81)
Je jedným z najvýznamnejších politológov 20. storočia, patrí medzi zakladateľov neoliberalizmu. Preslávilo ho najmä definovanie konceptu mäkkej a tvrdej sily. V súčasnosti pôsobí ako profesor medzinárodných vzťahov na Harvardovej univerzite, na Slovensko príde na konferenciu Globsec.
Revolučné je, aké nízke náklady treba na získanie informácií a ako sa znížili bariéry na prístup k nim. Pozrime sa do kybersveta. V roku 1996 bolo napojených na internet len jedno percento svetovej populácie, dnes je to viac ako polovica. S nástupom internetu vecí sa o pár rokov dočkáme miliárd internetových pripojení. Veľké dáta a učiace sa stroje sa výrazne posunú dopredu.
Komplexita systému rastie exponencionálne. Naše chápanie týchto zmien a inštitúcie v tomto zaostávajú.“
V minulosti niekoľkí autori predpovedali, že nástup technológií bude znamenať rozklad štátu. Štáty však prežili. Ako technológie zmenili štáty?
„Štáty ostávajú najmocnejšími inštitúciami, ale pódium, na ktorom hrajú, teraz zapĺňa čoraz viac hercov od nadnárodných korporácii, cez teroristické skupiny až k virtuálnym komunitám. Keď sa internet stal prostriedkom sociálnej a ekonomickej vzájomnej závislosti, zvýšili sa slabiny systému a štáty na vzniknutú neistotu zareagovali novým potvrdením svojej suverenity. Utopický libertariánsky pohľad na informačné technológie, ktorý bol populárny v 90. rokoch, je dávno minulosťou. Napriek svojmu medzinárodnému charakteru ostáva internet a jeho infraštruktúra naďalej fungovať v jurisdikcii suverénnych štátov.“

Ako internet mení samotné spoločnosti v rámci štátov, najmä v liberálnych demokraciách?
„Hrozby pre demokraciu a občianske slobody sa zvyšujú. Keď George Orwell napísal svoj román 1984, obával sa, že Veľký brat nás bude neustále sledovať cez veľkú obrazovku. Teraz si väčšina z nás dobrovoľne dáva do vrecka Veľkého brata a žije vo svete biometrických údajov, kamier, mobilných vysielačov a neustáleho sledovania.