SME

Katalánci hlasovali v referende za nezávislosť, Španieli zvolili hrubú silu

Španielska polícia vytláčala ľudí z volebných miestností a konfiškovala urny.

Podporovatelia referenda sa zhromaždili v Barcelone.Podporovatelia referenda sa zhromaždili v Barcelone. (Zdroj: TASR/AP)

BARCELONA, BRATISLAVA. Nedeľňajšie referendum o nezávislosti v Katalánsku dopadlo rozpačito. Viac ako 90 percent hlasujúcich bolo za, účasť však pomerne tesne nedosiahla 50 percent.

Katalánski politici napriek tomu hovoria o úspechu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katalánsko vyhralo v nedeľňajšom referende právo na vlastnú suverenitu. Počas televízneho vystúpenia regionálny prezident Carles Puigdemont vyhlásil, že Katalánsko "vyhralo právo na vlastnú suverenitu. Zároveň uviedol, že plebiscit otvoril cestu jednostrannému vyhláseniu nezávislosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Moja vláda v ďalších dňoch rozpošle výsledky dnešného hlasovania katalánskemu parlamentu, kde leží nezávislosť našich ľudí, aby mohol konať v súlade so zákonom o referende," dodal.

90 percent hlasujúcich bolo za

Hovorca regionálneho parlamentu Jordi Turull v pondelok v skorých ranných hodinách oznámil, že 90 percent zo všetkých ľudí, čo v nedeľu odovzdali svoj hlas volili "áno".

Takmer osem percent sa vyslovilo proti nezávislosti a zvyšok hlasovacích lístkov bolo prázdnych a neplatných. Úrady sčítavajú ešte zhruba 15-tisíc hlasov, dodal.

Volebná účasť bola 42,3 percenta, čo predstavuje zhruba 2,26 milióna oprávnených voličov.

Referendum bolo podľa španielskej vlády aj ústavného súdu neplatné ešte pred jeho vyhlásením. Podľa katalánskych separatistov však výsledok platí. V schválenom zákone o referende neurčili žiadnu minimálnu účasť voličov potrebných na to, aby bolo hlasovanie platné.

SkryťVypnúť reklamu

Zásahy polície

Centrálna vláda Španielska sa snažila priebeh sporného referenda, ktoré nazvala protiústavným, narušiť.

Prečítajte si tiež: Referendum prinieslo fašistické maniere, Španielsko je rozdelené Čítajte 

Polícia vytláčala ľudí z volebných miestností, zhabala urny a na stúpencov plebiscitu použila aj gumené náboje. Pri stretoch utrpelo po celom Katalánsku zranenia vyše osemsto ľudí.

Podľa španielskeho ministerstva vnútra zranenia utrpelo okrem civilistov aj 12 policajtov. Podľa predstaviteľov Katalánska muži zákona zavreli 319 z približne 2300 volebných miestností, centrálna vláda tvrdí, že ich zavreli len 92.

Policajné zásahy sa stretli s veľkou kritikou Kataláncov. Katalánska vláda zas nazvala Španielsko hanbou Európy a zákroky polície nazvala "barbarstvom".

Viac ako 40 odborových organizácií a katalánskych spolkov zas vyhlásilo na utorok celoregionálny štrajk.

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa má uskutočniť pre "vážne porušenie práv a slobôd". Spôsoby narušenia referenda kritizovali aj zástupcovia Izraela, Škótska či Belgicka.

Politici reagovali rôzne

Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová v noci na pondelok kritizovala britské ministerstvo zahraničných vecí za "hanebne vágne" vyhlásenie k referendu. Šéf britskej diplomacie Boris Johnson predtým v súvislosti s udalosťami v Katalánsku vyzval na zachovanie jednoty Španielska a zdôraznil dôležitosť rešpektovania ústavy.

Sturgeonová však uviedla, že toto vyhlásenie je hanebne vágne, lebo "skutočný priateľ Španielska by im povedal, že nedeľňajšie akcie boli nesprávne a škodlivé".

Mala na mysli postup španielskej polície, ktorá sa aj s použitím donucovacích prostriedkov snažila mariť hlasovanie v Katalánsku. Zranenia pri tom utrpelo 33 policajtov. Katalánsky premiér v reakcii na tieto násilnosti v nedeľu uviedol, že táto "policajná brutalita zostane naveky hanbou Španielska".

SkryťVypnúť reklamu

Španielsky premiér Mariano Rajoy sa však policajným zložkám zasahujúcim v Katalánsku v nedeľu večer poďakoval a zo zodpovednosti za násilnosti obvinil tých, ktorí "porušili zákon".

Pripomenul, že postoj španielskej vlády má podporu európskych lídrov. Ako informoval web France 24, nemecká kancelárka Angela Merkelová však Rajoya vyzvala, aby priznal, že počas policajných zásahov v Katalánsku došlo k zraneniu najmenej 844 ľudí.

Šéf nemeckej opozičnej Sociálnodemokratickej strany Martin Schulz, ako aj líder britských labouristov Jeremy Corbyn vyjadrili znepokojenie ohľadom pouličných násilností v Katalánsku a vyzvali obe strany na dialóg.

Medzi prvými politikmi EÚ, ktorí odsúdili násilie v uliciach katalánskych miest a obcí, bol belgický premiér Louis Michel, vyzývajúci súčasne obe strany na dialóg.

SkryťVypnúť reklamu

Jan Peumans, predseda parlamentu Flámska, kde tiež badať separatistické tendencie, označil použitie sily proti ľuďom brojacim za referendum v Katalánsku za "podlé, neuveriteľné a nedemokratické".

V rozhovore pre televíziu RTBF Peumans zdôraznil, že "teraz je nutné hľadať cestu k dialógu medzi Katalánskom a vládou Španielska". Dodal, že Európa môže zohrať rolu v tomto konflikte a pri jeho urovnaní.

Bezdôvodné násilie

Pozorovatelia z 27 krajín EÚ vyslaných do volebných miestností avizovali, že zohľadnia nedeľné potýčky, ktoré boli "porušovaním základných práv".

Použitie sily voči katalánskym voličom kritizovala aj barcelonská primátorka Ada Colauová, ktorá si - pokiaľ ide o referendum o nezávislosti - udržiavala odstup. Colauová vyzvala španielskeho premiéra Rajoya, aby podal demisiu.

SkryťVypnúť reklamu

Podobného názoru je aj Miguel Urban, poslanec Európskeho parlamentu za liberálnu stranu Môžeme (Podemos), ktorý označil španielsku vládu za nezodpovednú, keď "bráni demokraciu obuškami".

"Musíme sa spojiť, aby sme Rajoya vyhnali," vyhlásil Urban. Použitiu sily voči voličom nerozumejú ani mnohí Katalánci, pričom časť z nich dokonca odmieta výsledok referenda považovať za víťazstvo.

"Za akú cenu? Toto hlasovanie sprevádzala bolesť zranených, ktorí ani nemohli odvoliť a ešte stále sú v nemocniciach," uviedla 48-ročná Cristina, ktorá hlasovala v jednej z barcelonských škôl. Spresnila, že nerozumie "represívnej stratégii Rajoyovej vlády".

Dodala, že si kladie otázku, prečo španielska vláda používa silu, keď (z právneho hľadiska) toto referendum "pre ňu nič neznamená".

SkryťVypnúť reklamu

Táto katalánska volička poukázala na to, že španielska polícia v nedeľu používala aj gumené projektily, ktoré sú v Katalánsku zakázané, avšak na ostatnom území Španielska povolené.

Mnohí Katalánci prirovnali policajný zásah z nedele k metódam používaným počas diktatúry generála Francisca Franca. Ocenili súčasne, že katalánska regionálna polícia Mossos d'Esquadra bola "neutrálnejšia".

Španielske záležitosti

Podpredseda Európskeho parlamentu Ryszard Czarnecki vyhlásil, že by sme nemali zasahovať do vnútorných záležitostí Španielska.

"Ako poľský politik viem, že by sme nemali zasahovať do španielskych vnútorných záležitostí... "Je škoda, že sa veci začali takto, ale španielska ústava je jednoznačná," citovala Czarneckého agentúra PAP.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak poľskí politici vrátane mňa tvrdia, že politici z iných krajín by nemali zasahovať do našich vnútorných záležitostí, nemali by sme to robiť ani my," pokračoval Czarnecki.

"Pokiaľ ide o Európsku komisiu (EK), pamätáme si, ako často bezdôvodne zasahovala do vnútorných záležitosti Poľska, ale teraz je ticho," poznamenal Czarnecki.

Podľa neho sú rozhodnutia Európskej komisie v takýchto situáciách "prísne politické". Konflikt by si mali vyriešiť medzi sebou Španieli a Katalánci, dodal podpredseda Európskeho parlamentu.

Hovorca predsedu EK Jeana-Clauda Junckera Margaritis Schinas na otázky európskych novinárov, aké je oficiálne stanovisko exekutívy EÚ voči referendu v Katalánsku a násilnostiam, ktoré plebiscit sprevádzali, pripomenul oficiálnu pozíciu eurokomisie, že sa jedná o vnútornú záležitosť Španielska. Podľa španielskej ústavy nebolo nedeľňajšie hlasovanie v Katalánsku legálne.

SkryťVypnúť reklamu

Schinas zopakoval Junckerove slová, že ide o záležitosť, s ktorou sa treba zaoberať v súlade s ústavným poriadkom Španielska.

"Opätovne pripomíname právnu pozíciu tejto komisie, ako aj jej predchodcov, že ak by sa malo usporiadať referendum v súlade so španielskou ústavou, znamenalo by to, že územie, ktoré odíde, by sa ocitlo mimo Európskej únie," uviedol hovorca EK.

Schinas zároveň zdôraznil, že okrem "čisto právnych aspektov" tejto záležitosti sa Európska komisia domnieva, že Európa dnes potrebuje jednotu a stabilitu, a nie rozdelenie a fragmentáciu.

"Vyzývame všetkých dôležitých hráčov, aby sa vyhli konfrontáciám a čo najrýchlejšie nadviazali dialóg. Násilie nikdy nemôže byť nástrojom v politike," zdôraznil Schinas pozíciu eurokomisie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov exekutíva EÚ dôveruje vedeniu Mariana Rajoya, že zvládne tento náročný proces pri plnom rešpektovaní španielskej ústavy a základných práv občanov, ktoré sú v nej zakotvené.

S odkazom na dianie v Katalánsku dodal, že Junckerov a Rajoyov kabinet sú v neustálom kontakte, pričom Juncker by mal osobne o celej situácii hovoriť s Rajoyom ešte v priebehu dnešného dňa.

Schinas zároveň odmietol spresniť, ako eurokomisia zareaguje na dnešný list skupiny poslancov Európskeho parlamentu, ktorí veľmi ostro odsúdili násilné zásahy španielskych poriadkových síl voči katalánskym voličom a žiadajú exekutívu EÚ, aby ako trest voči Madridu aktivovala článok 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý znamená stratu hlasovacích práv v Rade EÚ. "Komisia na všetky prijaté listy odpovie na príslušnej úrovni," odkázal Schinas.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu