SME

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz, hovorí pre SME nemecký analytik JULIAN RAPPOLD.

Julian Rappold, nemecký analytik Európskeho centra pre politiku (EPC).Julian Rappold, nemecký analytik Európskeho centra pre politiku (EPC). (Zdroj: Dirk Enters/DGAP)

Mnohí nenemeckí analytici tvrdia, že kampaň pred týmito voľbami bola najnudnejšia, akú kedy Nemecko zažilo. Platí to aj podľa vás?

„Platí, ale len čiastočne. Áno, máme vopred jasného víťaza, ktorým bude nemecká kancelárka Angela Merkelová. Bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj naďalej kancelárkou. Ale nie je to až taká nuda, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stále nie je jasné, akú koalíciu budeme v Nemecku mať, keďže súboj medzi štyrmi menšími stranami je veľmi tesný. Takže skôr by som povedal, že tieto voľby sú nudné, ale aj vzrušujúce zároveň.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo hlavnou témou tejto kampane? Boli to utečenci?

„Áno, to bola hlavná téma a ukázala to aj predvolebná debata medzi Merkelovou a Martinom Schulzom. Hovorilo sa však aj o sociálnej spravodlivosti. Aj v tejto téme však Merkelová opäť nedovolila socialistom zabodovať. Dôležitá však bola aj téma zahraničnej politiky, ktorá hrala oveľa väčšiu rolu ako v minulých voľbách.“

Ako si to vysvetľujete?

Najmä tým, že medzinárodná situácia je teraz oveľa nestabilnejšia ako počas posledných volieb v roku 2013. Stačí spomenúť zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta, brexit, konflikt s Tureckom či zhoršené vzťahy s Ruskom.“

Ešte pred pár mesiacmi sa veľa hovorilo o takzvanom Schulzovom efekte, ten však postupne vyprchal a SPD v prieskumoch opäť začala padať. Kde urobili socialisti najväčšiu chybu?

SkryťVypnúť reklamu

„Schulzov efekt len odrážal náladu, ktorá je v nemeckej spoločnosti prítomná už dlhšie. Je to hlad po istej zmene, už dlhšie buble pod pokrievkou. Po tom, ako sa Schulz stal šéfom SPD, reakcia jeho priaznivcov bola viac emocionálna ako racionálna. Nárast jeho popularity nijako nesúvisel s tým, čo konkrétne navrhoval alebo ako si predstavuje vládnutie, prípadne čo by zmenil. Neskôr táto bublina spľasla a prejavilo sa to aj v regionálnych voľbách, ktoré socialisti prehrali. Z tejto porážky sa už Schulz nikdy nespamätal a SPD sa vrátila k preferenciám, ktoré mala pred jeho nástupom. Pre socialistov je však veľmi ťažké dištancovať sa od Merkelovej konzervatívcov, keďže sú s nimi spolu vo vláde. A pre voličov je zase ťažké nájsť odpoveď na otázku, v čom by boli vlastne socialisti rozdielni od konzervatívcov, keby vládli sami.“

SkryťVypnúť reklamu

Budú mať socialisti chuť zopakovať si veľkú koalíciu?

„Veľmi malú. Majú za sebou už dve skúsenosti s veľkou koalíciou a doplatili na ne. A to aj napriek tomu, že sa im podarilo presadiť viaceré veci, napríklad zavedenie minimálnej mzdy. Túto správu však nedokázali predať voličom. Aj preto si veľkú koalíciu už nabudúce veľmi dobre rozmyslia. Zároveň sa však môže stať, že veľká koalícia bude jedinou možnosťou na zostavenie vlády. To by socialistov postavilo do veľmi ťažkej situácie. Keby napríklad tlačili na vyhlásenie ďalších volieb, mohli by z nich vyjsť ešte slabší.“

AfD bude mať teraz príležitosť šíriť svoju agendu v celej krajine, a nie iba v kruhu svojich priaznivcov ako doteraz. Takisto na to teraz budú mať viac peňazí, keďže budú dostávať príspevky zo štátneho rozpočtu.

Takže jediný scenár, podľa ktorého by SPD sedela v novej vláde, je veľká koalícia. Ktorú však nehcú.

„Presne tak. Nie je to len tým, že na základe prieskumov verejnej mienky jednoducho nemajú dosť hlasov na zostavenie prípadnej vlády so Zelenými a Die Linke. Sú medzi nimi aj obrovské ideologické rozdiely. Ešte menej pravdepodobná je možnosť, že by SPD mohla vládnuť s liberálmi (FDP) a zelenými, keďže medzi nimi a FDP sú ešte hlbšie ideologické rozpory. Takže áno, ich jediná šanca na vládnutie je ísť do koalície s Merkelovou.“

SkryťVypnúť reklamu

Aký je teda napravdepodobnejší scenár po týchto voľbách?

„Je to veľmi ťažké predpovedať. Najprirodzenejšia koalícia by však bola tá, kde by boli konzervatívci z CDU a liberáli z FDP. Ak by však predsa len spolu získali väčšinu, bola by len veľmi tesná. Navyše liberáli majú z vládnutia s konzervatívcami neblahú skúsenosť (po voľbách v roku 2013, keď vládli spolu, vypadli z parlamentu, pozn. red.).“

Okrem víťazstva konzervatívcov je ešte jedna vec pri týchto voľbách už teraz takmer istá – Nemci budú mať v Bundestagu po dlhých desaťročiach extrémistickú stranu AfD. Bude to mať vplyv na celú nemeckú politiku?

„Bude. Najmä to ovplyvní politickú kultúru v Bundestagu, ale aj celú verejnú debatu v Nemecku. AfD bude mať teraz príležitosť šíriť svoju agendu v celej krajine, a nie iba v kruhu svojich priaznivcov ako doteraz. Takisto na to teraz budú mať viac peňazí, keďže budú dostávať príspevky zo štátneho rozpočtu. Nebudú mať reálny vplyv na moc, keďže do vlády s nimi nikto nepôjde, budú však môcť ovplyvňovať nastoľovanie tém.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa budú ostatné strany správať k AfD? Budú s ňou bojovať? Alebo ju budú radšej ignorovať?

„Myslím si, že úplná ignorácia AfD by nebola úplne správna taktika. Treba sa voči tomu, čo hovorí, najmä jasne vymedziť. Videli sme, ako v minulosti dopadlo ignorovanie extrémistov, to by im umožnilo narásť ešte viac. Bude to však veľká výzva pre všetkých.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 841
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 076
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu