SME

Sedem vecí, ktoré môžu zrútiť múr Donalda Trumpa

Americký prezident má v lete vybrať prototypy hraničného múru medzi USA a Mexikom.

Rodina sa pozerá na kovové tyče označujúce hranicu USA, kde sa spája s Tichým oceánom, v Tijuane v Mexiku. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. "Postavím veľký múr - a nikto nestavia múry lepšie ako ja, verte mi - a viem ich postaviť veľmi lacno. Postavím veľký,obrovský múr na našej južnej hranici a nechám ho zaplatiť Mexičanom. Značte moje slová," povedal súčasný americký prezident Donald Trump, keď ohlásil svoju prezidentskú kandidatúru.

Teraz, dva roky po týchto slovách, už múr nie je iba v Trumpových predstavách. Odborníkov požiadal o prvé návrhy a v lete má vyberať prototypy novej hranice medzi Mexikom a Spojenými štátmi. Múr ma pokryť polovicu 3100 kilometrovej hranice a o zvyšok sa majú postarať prirodzené hranice tvorené horami a riekami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je skutočne možné postaviť tak obrovský múr? Oblasť medzi Mexikom a USA je domovom mnohých ľudí, vzácnych zvierat a terén v nej je naozaj obtiažny. BBC zozbierala niekoľko prekážok, s ktorými by sa Trump mohol pri stavaní svojho "veľkého, nádherného múru" stretnúť:

1. Obrovský múr = obrovská cena

Trump pôvodne tvrdil, že cena múru bude niekde medzi ôsmimi až dvanástimi miliardami dolárov. Podľa mnohých nie je vôbec reálna.

Správa od amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti odhaduje, že cena sa bude pohybovať medzi 21,6 miliardami až 25 miliardami dolárov. A to v cene ešte nie je zarátaná každoročná údržba.

Demokratický senát odhadol, že by múr mohol stáť až 70 miliárd dolárov a jeho udržiavanie ďalších 150 milión dolárov každý rok.

Odhad od demokratov je zatiaľ najvyšší. Ostatné neoficiálne odhady ceny múru neprekračujú 40 miliárd dolárov. Nech bude cena akákoľvek, Trumpova vláda na ňu ešte nenašla peniaze.

V rozpočte na ďalší fiškálny rok si Trump nechal na stavbu múru zatiaľ vyčleniť 1,4 miliardy dolárov. Kongres však zatiaľ žiadnu stavbu múru v tomto roku neodsúhlasil. Naplánované sú len úpravy súčasného pohraničného plotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

2. Nepriateľská geografia

Na západe je hranica medzi Mexikom relatívne rovná. Čím viac sa vzďaľuje od San Diega v Kalifornii a blíži sa k Brownsvillu v Texase, je stále viac kľukatá. Kľukatenie spôsobuje údolie s riekou Rio Grande, ktoré na mnohých miestach tvorí hranicu medzi krajinami.

Sťažiť stavbu múru môžu práve miesta, ktoré sa vyskytujú v hlbokom údolí priamo v rieke. Dohoda medzi Mexikom a USA z roku 1989 dokonca zakazuje akékoľvek zásahy do toku rieky. Múr by preto musel stáť mimo nej a uberať jednej krajine z územia.

Okrem údolia rieky by sa stavitelia museli vysporiadať aj s púšťami v Kalifornii a pohoriami v Novom Mexiku a Arizone. Na východe Kalifornie v oblasti s dunami Algodones už dnes existuje takzvaný "vznášajúci sa" plot. Dokáže sa prispôsobiť pohybu dún a dvíhať sa spolu s nimi.

Postaviť múr v hornatých častiach Arizony a Nového Mexika sa môže zdať nemožné. Niektoré vrchy tu dosahujú výšku až 2700 metrov.

3. Voľne žijúce živočíchy

V okolí hranice medzi Mexikom a USA sa nachádza citlivý ekosystém. Múr by mohol zabrániť zvieratám v pohybe za potravou a vodou, odrezať ich od domovov či migračných ciest. Medzi hranicami sa najčastejšie pohybujú vlci, jaguáre, bizóny, oceloty, medvede a ovce hruborohé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Múr by mohol narušiť prebiehajúce ochranárske spojenia medzi dvoma krajina a narušiť budúcu spoluprácu. Zvieratám by sa mohla znížiť genetická rôznorodosť a podľa odborníkov by boli omnoho náchylnejšie na choroby.

4. Náročná stavba

Pôvodne mal múr pokrývať celú dĺžku hranice, neskôr Trump znížil svoje očakávania len na polovicu - zhruba 1600 kilometrov. Múr by mal byť vysoký 9 až 15 metrov.

V marci ministerstvo vnútornej bezpečnosti vydalo bližšie špecifikácie pre firmy, ktoré by sa chceli zapojiť do návrhu nového múru.

  • Stavba musí byť podľa nich vyrobená zo železobetónu.
  • Musí čnieť do výšky aspoň piatich metrov nad hranicou.
  • Nesmie sa dať preliezť rebríkom ani inými pomôckami.
  • Ak by múr niekto pokúsil zničiť nejakými nástrojmi, muselo by mu to trvať aspoň hodinu.
  • Nesmie sa dať podliezť a musí byť preto do zeme zasadená aspoň do hĺbky 1,8 metra.
  • Musí splývať s prostredím a zo severnej strany musí byť "esteticky príjemná."
  • Múr musí obsahovať 7 až 15 metrové brány pre ľudí a vozidlá.

Takáto stavba nie je sama o sebe náročná na stavbu. Ide skôr o veľkosť celého projektu. "Skutočnou výzvou je tu logistika," povedal pre BBC staviteľský inžinier Alex Weinberg.

Pozemky v okolí by museli najprv odkúpiť, prenajať, preskúmať a kvôli vzdialenosti niektorých miest by museli vystavať novú cestnú infraštruktúru.

5. Získanie pozemkov

Práve odkupovanie pozemkov by mohlo byť pre vládu najťažšie. Ak chcú pozemky používať, potrebujú povolenie ich vlastníkov. Približne 66 percent pozemkov v okolí hraníc vlastnia súkromníci, pôvodní obyvatelia či jednotlivé štáty.

Ak by ľudia odmietli predať pôdu štátu, čakalo by ich zrejme vyvlastňovanie pozemkov. Tento systém sa zvyčajne využíva na získanie vlastníctva súkromného majetku na verejné účely, ako napríklad stavbu diaľníc a železníc. V Amerike ho v minulosti použili aj na výstavbu hraničných plôch.

Tento proces môže výrazne predĺžiť dobu výstavby múru. Trumpovi podporovatelia v Texase zrejme nebudú mať až taký problém s výkupom pozemkov na stavbu múru, pre ktorý si tiež zvolili nového prezidenta.

Členovia kmeňa pôvodných obyvateľov Tohono O'odham už v minulosti povedali, že akékoľvek snahy o výstavbu sa budú snažiť blokovať. Kmeň vlastní veľké množstvá pôdy pri hraniciach. Na niektorých pozemkoch pri Arizone sa dokonca rozprestiera aj ich prírodná rezervácia.

6. Potreba nových pracovníkov

Fyzická bariéra podľa ministerstva vnútornej bezpečnosti nestačí a na hraniciach musia byť aj pracovníci pohraničnej stráže. Len päť dní po inaugurácii si Trump vyžiadal ďalších 5000 hraničných strážnikov a 10-tisíc imigračných pracovníkov. Jeho rozpočet mu dovoľuje prijať len desatinu z požadovaných počtov.

Okrem nových ľudí by pri múre mali byť tiež nainštalované senzory a pozorovacie zariadenia. Všetko môže ešte viac navýšiť cenu pripravovaného projektu.

7. Mexičania a Američania sa navzájom potrebujú

Komunity popri hranici si vybudovali silné ekonomické a hospodárske partnerstvá. Ich zrušenie či sťaženie výstavbou múru by ovplyvnilo nielen ekonomiku pohraničných miest ale aj širšie ekonomické vzťahy medzi USA a Mexikom.

Zaniknúť by mohli napríklad takzvané Maquiladora - montážne podniky, ktoré na severe Mexika a juhu USA produkujú súčiastky na export do USA - v ktorých pracuje najmä lacná pracovná sila z Mexika.

Susedné krajiny majú vybudované veľmi silné ekonomické vzťahy. Mexiko je druhý najväčší exportný trh v Amerike a Amerika je zas najväčší v Mexiku. Nielenže si cez hranice doručujú hotové produkty, ale podieľajú sa aj na výrobe, ktorá si vyžaduje neustále prevoz častí produktov cez hranice.

"Je veľmi ťažké prelomiť obchodné vzťahy medzi Mexikom a USA. USA tu v Mexiku šetria [peniaze]. To je to, čo je teraz ohrozené," povedal pre BBC mexický šofér kamiónu Jose Antonio Garcia Fuentes. Fuentes vlastní firmu s 50 kamiónmi a každý týždeň prechádza aj cez hranice.

Denne podľa Funetesa prejde cez hranice 14-tisíc kamiónov. Po výstavbe múru by sa mohol počet znížiť len na 4000. "Budú tu ľudia bez práce," hovorí. Američanov to tiež bude stáť peniaze. Americkému pracovníkovi zaplatia za hodinu 14 dolárov, za čo môžu mať troch mexických pracovníkov, dodal Fuentes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu