SME

Francúzi dovolili, podľa odhadov postupujú Macron a Le Penová (minúta po minúte)

Vo Francúzsku sa skončilo prvé kolo prezidentských volieb.​​​​​​​

Radosť v tábore Emanuela Macrona. Radosť v tábore Emanuela Macrona. (Zdroj: TASR/AP)

Prvé kolo volieb sme sledovali minútu po minúte. Ďakujeme za vašu pozornosť.

23:34 Francois Hollande telefonicky zablahoželal Macronovi k úspechu v prvom kole volieb hlavy štátu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Holandský pravicový populista Geert Wilders, zas privítal postup Marine Le Penovej do druhého kola. Na sociálnej sieti Twitter reagoval na túto skutočnosť vetou vo francúzštine "Vive la Victoire!" (Nech žije víťazstvo!).

Nemecký sociálnodemokratický minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v reakcii na čiastkové výsledky volieb vyjadril nádej, že novým prezidentom bude Macron. "Bol to jediný proeurópsky kandidát, ktorý sa neskrýval za predsudky voči Európe," povedal Gabriel v jordánskom hlavnom meste Ammán.

Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka a kandidát na kancelára Martin Schulz považuje postup Macrona do druhého kola volieb za úspech zjednotenej Európy.

23:00 Macron sľúbil, že sa vynasnaží zjednotiť a uzmieriť všetkých občanov. Poďakoval svojim súperom napravo i naľavo za ich podporu proti nacionalistke Le Penovej.

SkryťVypnúť reklamu

Sľúbil, že sa stane prezidentom "ochrancom". "Vypočul som vaše želanie po zmene," vyhlásil pred davom svojich priaznivcov v Paríži.

Výzvou je podľa neho skoncovanie so systémom, ktorý nebol schopný priniesť za posledných 30 rokov riešenie.

Zdôraznil, že chce využiť nové tváre na vybudovanie "novej parlamentnej väčšiny". Rovnako tak chce byť prezidentom "vlastencov" proti "hrozbe nacionalizmu".

22:16 Francois Fillon a kandidát Socialistickej strany Benoit Hamon svojich voličov vyzvali, aby v druhom kole volili centristického kandidáta Emmanuela Macrona.

Ľavicový radikál Mélenchon odmietol podporiť niekoho z postupujúcich. Apeloval na svojich 450-tisíc voličov, aby konali podľa vlastného svedomia.

SkryťVypnúť reklamu

21:56 Vo veku 39 rokov by sa Emmanuel Macron stal najmladším prezidentom Francúzskej republiky, od čias Louisa Napoleona Bonaparteho, informuje agentúra AFP. Louis Napoleon mal 40 rokov, keď sa v roku 1848 dostal k moci.

21:40 Čiastkové oficiálne výsledky v súlade s odhadmi ukázali, že dvoma najúspešnejšími kandidátmi sú Le Penová a Macron.

Podľa údajov ministerstva vnútra, zverejnených po zrátaní 19,1 percenta odovzdaných hlasov, vedie Le Penová so ziskom 25 percent. Macron zatiaľ dosahuje zisk 21,3 percenta hlasov. Uvedené čísla vychádzajú predovšetkým z výsledkov vo vidieckych oblastiach, kde voliči zvyčajne podporujú pravicu. Výsledky z ľavicovejšie orientovaných miest sa dostanú do celkovej bilancie až neskôr.

Prieskumné agentúry predpovedajú Macronovi zisk 23-24 percent, zatiaľ čo Le Penová nasleduje s 21-23 percentami.

SkryťVypnúť reklamu

21:17 Le Penová považuje svoj postup do druhého kola za historický výsledok. Všetkých vlastencov vyzvala, aby ju v druhom kole podporili. V stávke je podľa nej prežitie Francúzska.

Vo voľbách ide podľa nej o "divokú globalizácii". Nastal podľa nej takisto čas oslobodiť francúzsky ľud od "arogantných elít". Voliči majú teraz šancu na "skutočnú zmenu", uviedla.

21:11 Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko. Le Penová program stavia na kritike. Prečítajte si viac.

Prečítajte si tiež: Až teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší Čítajte 

21:03 Premiér Cazeneuve v prvej reakcii na odhady vyzval voličov, aby v druhom kole odmietli Le Penovú a podporili Macrona.

Podporovatelia Macrona a Le Penovej medzitým začali oslavovať dosiahnutý úspech. Medzi prvými politikmi, ktorí zablahoželali Macronovi, bol aj belgický premiér Charles Michel.

SkryťVypnúť reklamu

Pochmúrna atmosféra naopak zavládla vo volebnej centrále Fillona, ktorému v odhadovaných výsledkoch pripadlo až tretie miesto.

Bývalý eurokomisár z Francúzska Michel Barnier označil Macrona za patriota a Európana.

21:00 V Paríži došlo k stretom medzi antifašistickými demonštrantmi a políciou, informuje BBC.

Po oznámení prvých odhadov výsledkov sa zhruba 300 demonštrantov zhromaždilo na námestí Bastily. Protestujúci obsadili námestie, hádzali zápalné fľaše a petardy.

Napätie prudko vzrástlo, keď sa ťažkoodencami pokúšali vypratať schodisko pred budovou opery. To už bolo jasné, že do druhého kola postúpil Macrona a Le Penová. Polícia musela nakoniec použiť aj slzotvorný plyn.

"Nech bude výsledok (volieb) akýkoľvek, my ho neuznáme," vyhlásil jeden z účastníkov protestu.

SkryťVypnúť reklamu

20:54 Prezident Hollande sleduje prvé odhady výsledkov.

20:50 "Rovnako ako v prvom kole, aj v druhom budem voliť Macrona ... za Francúzsko," napísal na Twitteri socialista a expremiér Manuel Valls. Nehlasoval za kandidáta vlastnej strany.

Macrona podporil aj porazený stredopravý kandidát François Fillon.

20:42 "Otvárame novú stránku v histórii francúzskej politiky," reagoval krátko Macron pre agentúru AFP.

20:36 Kto je Marine Le Penová?

20:31 Kto je Emmanuel Macron?

20:19 Socialistický kandidát Benoit Hamon uznal porážku. Podľa vyhlásenia Hamona ľavica napriek porážke "nie je mŕtva" a voliči by mali v druhom kole podporiť Macrona.

20:00 V prvom kole zvíťazil centristický kandidát Emmanuel Macron, do druhého kola postupuje aj kandidátka krajnej pravice Marine Le Penová. Zhodujú sa na tom prvé odhady výsledkov volieb niekoľkých spoločností po uzatvorení volebných miestností. Odhady potvrdzujú očakávania založené na predvolebných prieskumoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa spoločnosti IPSOS získal Macron 23,7 percenta hlasov, Le Penová za ním zaostáva o dve percentá. Inštitút Harris Interactive prisudzuje Macronovi 23 a Le Penovej 22 percent hlasov. Podľa agentúry IFOP má Macrona 23,8 a Le Penová 21,6 percenta.

19:31 V prvom kole podľa odhadov zvíťazil centristický kandidát Macron. Informovala o tom belgická televízia RTBF na základe odhadov po 19:00 SELČ.

Televízia Macronovi pripísala zisk 26 percent hlasov, krajne pravicovej kandidátke Le Penovej 23 percent. Tretí mal skončiť Jean-Luc Mélenchon, ktorému odhad prisudzuje zisk 21 percent. Na štvrtom mieste údajne skončil expremiér François Fillon so 17 percentami.

Komentátori RTBF zdôrazňujú, že za Macronom sú rozdiely pomerne malé. RTBF tiež neoznačila druhého postupujúceho do ďalšieho kola.

SkryťVypnúť reklamu

Neistotu potvrdzujú aj odhady denníka La Libre Belgique, podľa ktorého je za Macronom (24 percent) a Le Penovou (22 percent) v tesnom závese Fillon s 20,5 percentami a Mélenchon je až štvrtý s 18 percentami. Švajčiarsky portál 20 minutes zase uvádza poradie Macron (24,25 percenta), Le Penová (20), Mélenchon (20) a Fillon (18).

Francúzske médiá môžu prvé odhady publikovať až po ôsmej hodine.

19:14 Takto to vyzerá hodinu pred očakávanými prvými odhadmi výsledkov v štábe Macrona a Le Penovej.

19:00 Volebné miestnosti vo väčšine miest sa uzavreli, vo veľkých mestách môžu ľudia odovzdať svoj hlas až do ôsmej hodiny.

18:50 Ministerstvo vnútra ešte vyzýva ľudí, ktorí ešte neboli voliť, aby tak urobili. V mestách majú čas ešte do 20:00 hod.

Anketa:
Ktorý kandidát vyhrá prvé kolo francúzskych prezidentských volieb?
Emmanuel Macron
931
Marine Le Penová
878
Francois Fillon
79
Jean-Luc Mélenchon
43
Iný
10
Hlasovalo: 1941

Anketa už bola ukončená.

18:46 Prvé odhady výsledkov hlasovania sa začnú zverejňovať po uzavretí posledných volebných miestností vo veľkých mestách o 20:00 SELČ. Na väčšine územia ich zatvoria už o 19:00 SELČ.

SkryťVypnúť reklamu

18:32 Ani v meste Hénin-Beaumont, ktoré je baštou Le Penovej, nie je pre ňu zárukou hlasov.

Valérie Hosaertová, 48-ročná zamestnankyňa poisťovne, pre tlačovú agentúru AP uviedla: "Máme 11 kandidátov, ale ani z jedného nie som nadšená... takže hlasujem za najmenšie zlo."

Charlotte Villettová (25) dodala: "Nemáme veľmi na výber. Sú to všetko stratené prípady."

Yvette Tifouová (67), učiteľka matematiky na dôchodku, vyhlásila, že jej voľba bola "pomerne jednoduchá", keďže je už dlhodobo ľavičiarka. Povedala tiež, že hlasovanie je dôležitejšie než doterajšie prezidentské voľby vo Francúzsku.

Prečítajte si tiež: Falošné stopy vo Francúzsku Čítajte 

18:28 V zámorí sú podľa prvých výsledkov víťazmi Jean-Luc Mélenchon a Emmanuel Macron. Belgický denník La libre Belgique spresnil, že Mélenchon zabodoval v zámorských oblastiach Francúzska, kým Macron získal najviac sympatií voličov v Severnej Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Belgická televízna stanica RTBF spresnila, že v troch zo štyroch zámorských oblastí Francúzska vyhral Mélenchon - na ostrovoch Saint Pierre a Miquelon v blízkosti Kanady (35,45 percenta hlasov), na ostrove Martinik v Karibiku (27,36 percenta) a vo Francúzskej Guyane (24,72 percenta).

V Guadeloupe zabodoval Macron (30,32 percenta), Mélenchon bol druhý (23,99 percenta).

17:30 V odhadoch výsledkov prvého kola vedú Macron a Le Penová.

Informovala o tom belgická rozhlasová a televízna stanice RTBF, pričom neuviedla, kto jej poskytol údaje z tzv. exit pollov.

Francúzske médiá však poukazujú na nedôveryhodnosť informácií belgických novinárov.

17:22 Účasť činila k sedemnástej hodine 69,4 percenta. To je zhruba o percento menej ako pred piatimi rokmi, oznámila volebná komisia.

SkryťVypnúť reklamu

17:20 Voliť sa vybralo aj státisíce Francúzov žijúcich mimo vlasti. Napríklad v Berlíne a Londýne si kvôli vykonaniu občianskej povinnosti museli Francúzi vystáť dlhé fronty.

Mnohých mobilizuje napätá bezpečnostná situácia v krajine alebo obavy z opakovania amerického scenára. "Je to naša občiansky úloha, hoci sme tu," povedal agentúre AFP Adrien Gontier vo Washingtone, kde sa pred voľbami zaregistrovalo cez 11-tisíc voličov.

V zámorí volili Francúzi kvôli časovému posunu už v sobotu. Dohromady sa v USA a Kanade prihlásilo asi 200-tisíc osôb, v Spojených Štátoch ich je oproti minulým voľbám o 30 percent viac.

Desiatky volebných miestností sa otvorili aj v Británii a pred niektorými z nich už čakali stovky nedočkavcov.

Načítavam video...

17:11 Kým ešte vo štvrtok pred voľbami americký prezident Le Penovú chválil, v deň volieb už taký jednoznačný nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojom twitterovom účte hovorí len o "veľmi zaujímavých voľbách".

Sekretár Bieleho domu Sean Spicer uviedol, že Trump nikoho vo francúzskych voľbách nepreferuje.

17:03 Výsledky volieb by mohol ovplyvniť aj užívateľov marihuany.

Predovšetkým čas a zdroje by totiž ušetril návrh jedného z kandidátov Macrona, podľa ktorého by užívateľom marihuany mali namiesto trestu odňatia slobody hroziť len pokuty alebo napomenutia.

Štyria z piatich hlavných francúzskych prezidentských kandidátov podporujú zmiernenie súčasne platného zákona o užívaní konope, konštatuje britský The Independent

Nesúhlas s akoukoľvek úpravou marihuanového zákona vyjadrila iba Marine Le Penová.

16:50 Voľby môžu rozhodnúť o osude celej Európskej únie a podľa pesimistickejších predpovedí dokonca o jej zániku. To, koho si Francúzi vyberú v prezidentských voľbách, sa preto môže dotknúť aj Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Teoreticky si však môžu Slováci polepšiť, jeden z favoritov im sľubuje rovnaký plat, ako majú Francúzi.

Pozrite si, prečo by mal výsledok francúzskych prezidentských volieb zaujímať aj Slovákov.

Prečítajte si tiež: Päť dôvodov, prečo by francúzske voľby mali trápiť aj Slovákov Čítajte 

16:30 Vo voľbách prichádzalo aj k bizarným hlasovaniam.

„Celá kampaň bola hanebná, volil som Le Penovú, ale len pre zábavu,“ smial sa 75-ročný dôchodca George.

„Samozrejme, nechcem, aby vyhrala, ale ľudia sa potrebujú poriadne vyľakať.“

16:18 "Výhrady k Macronovi a extra zvlášť k Fillonovi (návštevník Putinovej dače, ako jediný západný politik /!!/ bránil ruský vpád na Krym, Kremeľ už nesponzoruje blondínu, lebo stavil na neho) sú zväčša opodstatnené i racionálne.

V demokracii, kde politici desaťročia len zvyšovali očakávania, až hromadné frustrácie z nenaplnenia lámu stavidlá, však ideálne riešenia došli. Sú len menšie zlá, čiže status quo s vierou, že systém funguje na princípe perpetuum mobile.

SkryťVypnúť reklamu

To je Macron", usudzuje Peter Schutz.

Prečítajte si tiež: Najmenšie zlo Macron Čítajte 

16:03 Odchádzajúci prezident Hollande uviedol, že najlepším odkazom týchto prezidentských volieb bude ísť voliť a "ukázať tak, že demokracia je silnejšia než všetko ostatné".

Hollande dohliada na prísne bezpečnostné opatrenia počas volieb, aby sa po štvrtkovom útoku na parížskej triede Champs-Élysées zabránilo prípadom narušenia hlasovania.

Keď Hollande dopoludnia odovzdal hlas vo svojom volebnom obvode v stredofrancúzskom meste Tulle, povedal: "Žijeme v takejto dobe a žiaľ, nie je to nič nové a ešte sa to nekončí. Teraz musíme mobilizovať množstvo prostriedkov."

Podľa jeho slov opatrenia "zaručujú francúzskemu ľudu základné právo vybrať si svoju budúcnosť".

SkryťVypnúť reklamu

15:50 V zámorských územiach Francúzska na južnej pologuli sa skončilo hlasovanie. Účasť tam presiahla ledva 40 percent.

Odlišné boli aj témy, ľudí z Novej Kaledónie napríklad viac trápi otázka ich nezávislosti ako terorizmus, Európska únia alebo stav francúzskej ekonomiky, píše web Politico.

15:40 Vo viac ako stovke miest sa tiež konali proeurópske demonštrácie, kde sa ľudia snažili na poslednú chvíľu presvedčiť voličov, aby nehlasovali za kandidátov, ktorí hovoria o vystúpení z Európskej únie.

15:30 „Neviem, koho budem voliť, len viem, koho voliť nebudem,“ povedal pre web TheLocal.fr 45-ročná volička Aude. Pri rozhovore pritom mierila do volebnej miestnosti, rozhodovať sa bude impulzívne.

Odmieta však kandidáta stredopravých Republikánov Fillona. Ten bol ešte na jeseň favoritom volieb, potom sa však prevalil škandál so zneužitím štátnych peňazí. „Politici by mali byť skromní, títo sú oddelení od života bežných ľudí,“ uviedla Aude.

15:07 Charles de Gaulle vo svojich memoároch napísal, že ho vždy motivovala „istá predstava Francúzska“ a jeho krajina sa bez ohľadu na okolnosti musí mieriť „vyššie a byť hrdá“.

„Francúzsko nemôže byť Francúzskom bez svojej majestátnosti,“ napísal De Gaulle.

V kampani, kde sa spájajú ostré spory medzi dvomi politickými protipólmi s hnevom voličov, sa vízia Charla de Gaulla a stabilita, ktorú sľuboval, ocitajú v najväčšom ohrození od roku 1958. V konečnom dôsledku nemusí prežiť.

„Cintoríny sú plné nenahraditeľných ľudí,“ znie De Gaullov slávny výrok. A práve jeho predstava Francúzska môže čoskoro k nemu pridať v priestore spomienok na minulosť.

Prečítajte si tiež: Toto nie je Francúzsko, ktoré De Gaulle vytvoril. To môže čoskoro zomrieť Čítajte 

14:56 Tak ako v prípade referenda o brexite sa dá očakávať, že účasť vo francúzskych voľbách bude hrať dôležitú úlohu, domnieva sa analytik GLOBSEC Policy Institute Tomáš Nagy.

"Protisystémoví kandidáti totiž ťažia z politickej únavy voličov tradičných strán a značne lepšou volebnou disciplínou dokážu efektívne zmazať politický hendikep vyplývajúci z ich kontroverznosti, nedostatku skúseností a slabších štruktúr, prípadne z horšej dostupnosti k finančným zdrojom," uviedol pre TASR.

14:15 Meno nového prezidenta sa dozvieme až o dva týždne, keď je vypísané druhé kolo volieb.

Ak v tom prvom nikto nezíska 50 percent, čo je takmer vylúčené, postúpia doň dvaja najúspešnejší kandidáti. Okrem Le Penovej je medzi štvoricou favoritov aj konzervatívec a expremiér Francois Fillon, krajný ľavičiar Jean-Luc Mélenchon, ale najmä vychádzajúca hviezda francúzskej liberálnej politiky Emmanuel Macron.

Nech už vyhrá ktokoľvek z nich, už teraz je jasné, že francúzska politika zažije jednu z najväčších revolúcií v modernej histórii.

Prečítajte si tiež: Francúzska revolúcia môže zničiť Úniu Čítajte 

13:40 Priebeh ostro sledovaných volieb zatiaľ nenarušil žiadny bezpečnostný incident, len po krátkej evakuácii boli znovu otvorené volebné miestnosti v Saint-Omer na severe a v Besançonu na východe krajiny.

Tam totiž polícia zasahovala kvôli podozrivým automobilom. V oboch prípadoch sa ukázalo, že nepredstavovali nebezpečenstvo.

13:20 "Niektoré veci sú jasné z celej pre Francúzsko nezvyčajnej kampane. Tak ako minulý rok v USA masívne absentovali fakty, argumenty a triezve debaty.

Namiesto politiky bol dôraz na predstavenie a chytľavé frázy, osobné útoky a okamih nazývaný „gotcha“ („dostal som ťa“). Ako sa sťažoval francúzsky intelektuál Bernard-Henri Levy, „naša spoločnosť sa stala divadlom nevyliečiteľného nihilizmu“, napríklad v tvrdeniach Le Penovej, že Francúzsko sa nepodieľalo na deportáciách Židov počas druhej svetovej vojny.

Dementujúc pritom všeobecné známy fakt, že v júli 1942 francúzska polícia zatkla výše 13-tisíc parížskych Židov, ktorých neskôr deportovali do Hitlerových plynových komôr," upozorňuje vo svojom komentári Tom Nicholson.

Prečítajte si tiež: Pohroma sa blíži, nielen vo Francúzsku Čítajte 
Načítavam video...

13:00 Svoj hlas odovzdal aj Froncois Fillon. Ten čakal pokojne v rade pred volebnou miestnosťou v Paríži, kde prišlo hlasovať mnoho voličov.

12:30 Volebná účasť v prvom kole dosiahla na poludnie 28,5 percenta, teda len o dve desatiny percenta viac ako v roku 2012.

Táto informácia ministerstva vnútra sa očakávala s napätím, pretože výška účasti výrazne ovplyvňuje šance jednotlivých kandidátov na postup.

Predmetné číslo tiež naznačilo, či na odhodlanie voličov ísť k urnám mal vplyv štvrtkový teroristický útok v Paríži. Prieskumy totiž varovali, že by účasť mohla byť nižšia.

12:15 "Francúzi nerozhodujú len o tom, či ich povedie Le Penová, Mélenchon, Fillon alebo Macron.

Vo voľbách povedia, v akej Európe chcú ďalšie roky žiť. A to nielen oni.

A práve preto tí, ktorí si v iných krajinách už Európu vybrali, si teraz hryzú nechty. A dúfajú, že neprevládne trumpovský populizmus, ktorý chce chrániť národ tým, že v ňom udusí všetko, čo poháňa demokratický pokrok," píše šéfredaktorka denníka SME.

Prečítajte si tiež: Francúzi vo voľbách nerozhodujú len o sebe Čítajte 

11:40 Marine Le Penová hlasovala vo svojej bašte Hénin-Beaumont na severe Francúzska, kde s prehľadom zvíťazila vo všetkých posledných voľbách.

Ďalší dvaja favoriti, pravicový konzervatívec François Fillon a ľavicový radikál Jean-Luc Mélenchon, ktorí si zatiaľ ešte robia nádeje na postup do druhého kola, budú hlasovať v Paríži okolo poludnia.

11:30 Štyri hodiny po otvorení volebných miestností odhlasoval Macron v prímorskom letovisku Touquet pri severofrancúzskom mesta Calais, kde má svoju druhú rezidenciu.

Spolu s ním hlasovala aj jeho o 24 rokov starší manželka Brigitte, a to v miestnosti, kde pred viac ako desiatimi rokmi mali svadbu.

11:20 Francúzsko nasadilo približne 50 000 policajtov a 7 000 vojakov naprieč krajinou na zabezpečenie hlasovania.

11:00 Svoje hlasy odovzdali prví z kandidátov. Euroskeptický pravicový konzervatívec Nicolas Dupont-Aignan dopoludnia hlasoval vo svojom volebnom obvode na parížskom predmestí.

Krajne ľavicová uchádzačka Natalie Arthaudová odovzdala svoj hlas krátko na to v meste Pantin pri francúzskej metropole.

Pozornosť vzbudila manželka konzervatívneho kandidáta a expremiéra Francoisa Fillona, Penelope, ktorá sa na voľbách zúčastnila neďaleko ich vidieckeho domu v departemente Sarthe - a nie ako obvykle po boku svojho manžela, ktorý bude hlasovať neskôr v 250 kilometrov vzdialenom Paríži. Kampaň pôvodne favorizovaného Fillona narušili vyšetrované obvinenia, že údajne fiktívne zamestnával svoju manželku a deti.

Terajší prezident Francois Hollande odovzdal hlas tiež dopoludnia vo svojom volebnom obvode v stredofrancúzskom meste Tulle.

Prečítajte si tiež: Profil Marine Le Penovej Čítajte  Prečítajte si tiež: Profil Emmanuela Macrona Čítajte  Prečítajte si tiež: Profil Jean-Luc Mélenchona Čítajte  Prečítajte si tiež: Profil Francoisa Fillona Čítajte 

PARÍŽ. Približne pre 47 miliónov oprávnených voličov Francúzska sa v nedeľu o ôsmej hodine ráno otvorili volebné miestnosti, v ktorých si budú vyberať nového prezidenta.

Predbežne tesné výsledky

Posledné prieskumy naznačujú veľmi tesné výsledky. Vyhliadky na postúpenie do druhého kola, v ktorom sa 7. mája stretnú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov, majú podľa nich štyria uchádzači, ktorých rozdeľuje necelých šesť percent.

Vo väčšina prieskumov je na prvom mieste centrista Emmanuel Macron tesne pred líderkou krajnej pravice Marine Le Penovou.

Nasledujú konzervatívec Francois Fillon a radikálny ľavičiar Jean-Luc Mélenchon.

Prečítajte si tiež: Nejde len o Le Penovú. V čom budú francúzske voľby iné ako tie predošlé? Čítajte 

Tradične vysoká účasť

Na obed a o 17. hodine by sa mali objaviť prvé informácie o účasti. Vo Francúzsku je tradične účasť vysoká, v roku 2012 prišlo v prvom kole takmer 80 percent oprávnených voličov, teraz sa očakáva, že by účasť mohla byť o niečo nižšia.

Nízka účasť by zahrala do kariet najmä Marine Le Penovej, ktorá má najviac presvedčených voličov a tí hlasovať zrejme prídu.

V roku 2002 na tom získal jej otec Jean-Marie, keď k urnám prišlo "len" 72 percent Francúzov a on sa prekvapujúco dostal do druhého kola.

Prečítajte si tiež: Francúzi ukážu, či mal kamoš pravdu Čítajte 

V zámorí už hlasovali

V zámorských oblastiach začali voľby už v sobotu napoludnie SELČ.

Hlasovanie začalo najskôr na malom súostroví Saint Pierre a Miquelon pri východokanadskom pobreží.

Neskôr sa k hlasovaniu postupne pripojili na Guadeloupe, Martinique v Karibskom mori, vo Francúzskej Guyane či na francúzskych konzulátoch na americkom kontinente.

Volebná účasť bola v zámorí priemerná a nevybočovala z rámca predchádzajúcich volieb.

Prečítajte si tiež: Kedy budú posledné prieskumy a kedy spoznáme víťaza? Návod k sledovaniu francúzskych volieb Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 643
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 580
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu