SME

Tuniská cesta k demokracii: Od upáleného zeleninára po Nobelovu cenu za mier

Arabská jar sa začala v Tunisku. V krajine dnes mocnejú občianske iniciatívy - základ demokratickej spoločnosti.

Ocenený Kvartet pri zasadnutí (Zdroj: SITA/AP)

Je 17. december, rok 2010, a 26-ročný pouličný predavač ovocia a zeleniny Muhamád Buazízí práve prišiel o svoj stánok. Skonfiškovala mu ho polícia.

Nestalo sa to po prvýkrát. Buazízí prichádzal do konfliktu s policajtmi pravidelne. Stánok mu konfiškovali, lebo nikdy nemal povolenie. On sa vždy bránil, že si inak nemá ako zarobiť na živobytie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V ten deň sa však rozhodol riešiť veci inak. Na benzínovej pumpe si kúpil kanister benzínu a za bieleho dňa sa pred úradom miestnej vlády zapálil.

A práve táto tragédia bola spúšťačom arabskej jari – vlny protestov, ktoré sa z Tuniska preliali do mnohých ďalších arabských krajín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme slobodné, demokratické voľby. No nie je to dostatočné na to, aby sme hovorili, že sme vybudovali demokraciu.

Lina Bin Mhenní, blogerka

Cesta k demokracii

„Tuniská revolúcia je pre mňa jeden z veľkých momentov rastu. Vtedy som si uvedomila, že moc ľudí je väčšia ako ľudia pri moci,“ hovorí Aja Čebbiová, ocenená feministická aktivistka a autorka blogu Proudly Tunisian, vo svojej prednáške o tuniskej revolúcií na konferencii TEDx.

Mala 23 rokov, keď v januári 2011 padla 23-ročná diktatúra Zina Abidína bin Alího a Tunisko stálo pred novou výzvou – usporiadať krajinu demokraticky. V októbri toho istého roku sa v krajine konali demokratické voľby – prvýkrát od roku 1956, keď Tunisko získalo nezávislosť od Francúzska.

„Máme slobodné, demokratické voľby. No nie je to dostatočné na to, aby sme hovorili, že sme vybudovali demokraciu,“ povedala pre Svet inak Lina Bin Mhenní – jedna z najznámejších tuniských blogeriek. Aktivistka, ktorá získala za svoj blog A Tunisian Girl medzinárodné blogerské aj žurnalistické ocenenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Počas revolúcie sa najčastejšie skloňovali slová ako zamestnanosť, sloboda, sociálna rovnosť či dôstojnosť. No dodnes neboli naplnené, hovorí Bin Mhenní.

Blogerka písala o situácii v Tunisku už počas vládnutia bin Alího, a ako sama dodáva, bola preto v ohrození života. „Polícia ma celý čas sledovala, cenzurovali moje blogy a raz sa dokonca vlámali do rodičovského domu a ukradli môj laptop s kamerou,“ spomína si Mhenni na situáciu za starého režimu.

A ako žije dnes? „Pre neustálu hrozbu teroristického útoku žijem pod policajnou ochranou.“

Späť do revolučných rokov

Ústavodarné zhromaždenie, ktoré si ľudia zvolili po revolúcii, získalo ročný mandát. Ich úlohou bolo okrem iného vytvoriť novú demokratickú ústavu a zorganizovať parlamentné a prezidentské voľby. Koalícia sa zaviazala, že najbližšie voľby prebehnú v roku 2013.

Väčšinu získali umiernení islamisti zo strany an-Nahdá, ktorí šli do koalície s ľavičiarmi a sekulárnou stranou Kongres pre republiku. Najvyššie ústavné funkcie si rozdelili podľa princípu 1:1:1. Premiérom sa stal ľavičiar, prezidentom krajiny republikán a šéfom Ústavodarného zhromaždenia islamista.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Od revolúcie však prežívala tuniská ekonomika recesiu, turizmus padol a miera nezamestnanosti sa blížila k dvadsiatim percentám. Obyvatelia Tuniska začali byť nespokojní s nedostatočnými výsledkami vládnucej koalície.

„Čo sa týka zamestnanosti, situácia sa po revolúcií zhoršila a je nevyhovujúca dodnes,” hovorí Bin Mhenní. „Terorizmus v Tunisku vzrástol a to ovplyvnilo turizmus v krajine, ktorý je jedným z podstatných pilierov našej ekonomiky,” pokračuje blogerka.

Vražda ľavičiara

K nervóznej atmosfére v Tunisku prispel vo februári 2013 aj atentát na Čokrího Belajda, lídra ľavicovej opozičnej strany. Jeho podporovatelia vtedy vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoj hnev a žiadali pád vlády.

Demokraticky zvolení predstavitelia vlády odmietli, že by s atentátom mali čokoľvek spoločné. Len o pol roka neskôr za podobných okolností zastrelili Muhammáda Brahmího, taktiež z ľavej strany politického spektra.

Protesty vtedy začali mohutnieť. A napätie medzi koalíciou a opozíciu ďalej rástlo. Opozícia navyše žiadala, aby vláda dodržala, čo sľúbila – usporiadala nové voľby, ako sa k tomu zaviazala v roku 2011 – a sama odstúpila. Situácia tak dospela až do politického patu.

Prichádza Národný dialóg

Kríza medzi politickými predstaviteľmi v Tunisku sa prehlbovala, politici sa z patu nevedeli dostať. Vtedy sa k slovu dostala Tuniská všeobecná odborová organizácia, ktorá sa ako prvá rozhodla sformovať alianciu organizácií občianskej spoločnosti.

Oslovila Tuniskú konfederáciu priemyslu, obchodu a remeselnej výroby, ktorá sa považuje za jej historického rivala, s ktorým by sa za iných okolností zjednotila asi len ťažko.

Neskôr sa pridala Tuniská liga za ľudské práva a Národná právnická asociácia Tuniska. Skupina dostala názov Kvarteto národného dialógu. Kvarteto stálo pred úlohou navrhnúť východisko z krízy.

Ešte v júli 2013 zvolalo Kvarteto rokovanie medzi vládnucimi stranami a opozíciou. Diskutovať mali o pláne dohody, ktorý obsahoval štyri konkrétne body.

Načítavam video...

Prvý žiadal rezignáciu vlády a jej nahradenie technokratickou vládou. Druhý hovoril o stanovení fixných dátumov pre parlamentné a prezidentské voľby. Tretí obsahoval dohodu o udržaní národnej identity v novej ústave a štvrtý vyrokovanie nevyhnutých krokov pre zmenu na demokratickú vládu.

Aj keď strany na výzvu spočiatku nereagovali, Kvartetu sa napokon podarilo dostať ich za spoločný stôl.

Národný dialóg sa skutočne začal. Po prvýkrát zasadal v decembri 2013, už čoskoro sa podarilo zvoliť nového premiéra a v januári ratifikovať novú ústavu.

Zároveň vznikol aj nezávislý orgán, ktorý mal zabezpečiť prípravu parlamentných a prezidentských volieb.

Všimol si to aj Nobelov výbor, ktorý činnosť Kvarteta Národného dialógu ocenil cenou za mier „Za jeho rozhodujúce prispenie k budovaniu pluralitnej demokracie v Tunisku po Jazmínovej revolúcií v roku 2011,“ odôvodnil svoj výber Nobelov výbor.

Žezlo preberá občianska spoločnosť

Úloha Národného dialógu sa tým skončila, ale občianska mobilizácia pretrvala. Ahmed Bin Nejma z Associative Action hodnotí po čase dialóg pozitívne, priznáva však, že mal aj slabšie stránky.

„Aj keď Národný dialóg zabránil, aby sa v krajine stalo niečo strašné, predsa len spochybnil legitimitu a kredibilitu vtedajšej vlády,“ myslí si Bin Nejma.

„Národný dialóg hral dôležitú úlohu, no nesmieme zabudnúť ani na úlohu Tunisanov, ktorí vyšli do ulíc a mierumilovne odmietli násilie,” pripomína blogerka Bin Mhenni.

Ten aktivizmus pritom v časti verejnosti stále zostal. Inšpirovaní revolúciou sa mladí ľudia snažia organizovať do výborov zameraných na rôzne témy, od rodovej rovnosti po trvalo udržateľný rozvoj. Vďaka tomu sa môžu aktívne podieľať na rozhodovacom procese a tvorbe politík.

„Prostredníctvom týchto výborov sa snažíme otvárať verejnú diskusiu, kriticky sa zamýšľať nad riešeniami problémov a prezentovať ich našim lídrom,“ vysvetľuje Aja Čebbíová v prednáške.

Tunisania sa chcú podieľať na vytváraní demokracie. Významnú úlohu pritom zohrávajú práve organizácie občianskej spoločnosti, ktoré sú v Tunisku rešpektované a ich slová majú váhu.

„V Tunisku je zhruba 16-tisíc rôznych organizácií a združení,” hovorí Bin Nejma. On sám pracuje v organizácii Associative Action, ktorá sa momentálne venuje procesom schvaľovania rozpočtu na samosprávnej úrovni, okrem iného na takzvanom participatívnom rozpočtovaní.

Aj keď Národný dialóg zabránil, aby sa v krajine stalo niečo strašné, predsa len spochybnil legitimitu a kredibilitu vtedajšej vlády.

Ahmed Bin Nejma, aktivista

To znamená, že občania priamo rozhodujú o tom, ako sa využije časť zdrojov. „Občania aktívne rozhodujú, do ktorých projektov má obec investovať peniaze,“ vysvetľuje Bin Nejma. Od roku 2014 začala jeho organizácia postupne spolupracovať s dvanástimi samosprávami.

Neziskové organizácie tak na rôznych úrovniach pomáhajú docieliť zmenu v tuniskej spoločnosti. „Počas posledných rokov ľudia stratili dôveru v politické strany. Zato vidia všadeprítomné neziskové organizácie a ich hmatateľné výsledky,“ objasňuje Bin Mhenni dôvod ich popularity.

Bin Nejma dodáva, že najdôležitejšie je vysvetliť ľuďom, ako sa môžu zapojiť. Nie každý sa totiž chce podieľať na fungovaní spoločnosti v konkrétnej organizácii alebo asociácii.

„Málo ľudí si uvedomuje, že už len tým, že hlasujú vo voľbách alebo v referende, pomáhajú vytvárať demokratickú spoločnosť,“ vysvetľuje Bin Nejma.

Neistá budúcnosť

Ani rozvoj občianskej spoločnosti ešte neznamená, že tamojšia spoločnosť vyhrala. Bin Nejma aj Bin Mhenní sa zhodujú, že k slovu sa znovu dostávajú politici, ktorí boli pri moci v minulom režime. I keď väčšinou prostredníctvom niekoho iného, kým oni sú skrytí v tieni.

„V poslednom čase pre ich názory zadržali mnohých novinárov či umelcov,“ hovorí Mhenní. Nepriaznivá situácia sa týka aj ľudí s homosexuálnou orientáciou. Odhodlanie a aktivizmus občianskej spoločnosti však dáva nádej, že sa Tunisanom podarí zachovať to, čo vydobyli pre spoločnosť.

Projekt Svet inak je súčasťou kampane Vyber si, ktorú počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ realizuje Platforma MVRO. Aktivitu spolufinancuje SlovakAid a Európska komisia. Články reprezentujú výlučne názory ich autorov.

Autor: Nina Francelová

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR
Ilustračné foto.

Najproblematickejšia situácia je v Marseille.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu