SME

Ako Trump za pár dní nahneval dve jadrové mocnosti

Trump sa pustil do telefonátov so svetovými lídrami. V jednom z nich naznačil, že Taiwan môže považovať za suverénny štát.

Donald Trump (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte sa ani nestal prezidentom a už sa mu podarilo pohnevať, alebo aspoň vážne znepokojiť dve jadrové mocnosti.

Budúci americký prezident Donald Trump v posledných dňoch telefonoval viacerým zahraničným lídrom, najviac pozornosti vzbudil jeho rozhovor s pakistanským premiérom Nawazom Šarífom a taiwanskou prezidentkou Caj Ing-wen.

Najmä rozhovor s taiwanskými predstaviteľmi je pre Čínu veľmi citlivá otázka. Stretnutia prezidentov s tibetským duchovným vodcom dalajlámom sú už vo svete politickým folklórom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Končí sa to vyhrážkami (ako nedávno zistilo aj Slovensko a jeho prezident Andrej Kiska), možno krátkodobým zmrazením vzťahov, no nejde o nič dlhodobé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čína hrozí Slovensku odvetou. Problémom je Kiskovo stretnutie s dalajlámom Čítajte 

Ani dalajláma totiž nepresadzuje nezávislosť pre svoj Tibet, žiada len viac autonómie. Stretnutia s ním tak neznamenajú ústup krajín od politiky jednej Číny, ktorá je pre Peking taká dôležitá.

Taiwan nie je Tibet

Taiwan je však niečo iné. Odkedy Američania v roku 1979 prerušili diplomatické kontakty s jeho vládou, žiadny úradujúci ani nastupujúci prezident nehovoril s miestnym lídrom.

Taiwan totiž na rozdiel od Tibetu má samostatnú vládu, je de facto samostatným štátom, aj keď Peking ho oficiálne považuje za svoju provinciu.

Aj Američania sú vo vzťahu k Taiwanu vo veľmi zvláštnej až schizofrenickej pozícii. Začalo sa to ešte po druhej svetovej vojne, keď v Číne vypukla občianska vojna medzi komunistami Mao Ce-tunga a nacionalistami Čankajšeka.

Bez ohľadu na to, či to bolo úmyselné, alebo to Trump urobil nechtiac, tento telefonát negatívne zmení to, ako Čína vníma Trumpove zámery do budúcnosti.

Evan Medeiros, bývalý poradca Bieleho domu na Áziu

Výsledkom bolo, že Čankajšej so svojimi priaznivcami odišiel na ostrov Taiwan a založil tam vlastnú Čínsku republiku. Rovnako ako komunistická vláda Čínskej ľudovo-demokratickej republiky v Pekingu si robil nárok na celé územie Číny.

Američania aj celý západný svet sa vtedy postavili za Čankajšeka a aj v OSN jeho vláda zastupovala celú Čínu. Kým na kontinente prebiehali ničivé dystopické projekty ako veľký krok vpred a kultúrna revolúcia, na ostrove zaviedli kapitalizmus a Taiwan sa stal jedným z ázijských tigrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa otočila v 70. rokoch, keď počas vlády Richarda Nixona Spojené štáty obnovili kontakty s Pekingom a postupne ho uznali aj ako správcu celého čínskeho územia. Odvtedy vládu v Tchaj-peji Washington a aj väčšina sveta neuznávajú.

Prečítajte si tiež: Trump telefonoval s taiwanskou prezidentkou, krajiny majú prerušené diplomatické styky Čítajte 

Taiwan pod americkou ochranou

To však nič nemení na tom, že Američania za Taiwanom stoja. Pomáhajú mu s modernizáciou armády, predávajú zbrane a sú dokonca zmluve zaviazaný pomôcť mu, ak by ho niekto napadol. Samozrejme, tým niekým sa myslí Čína.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4S83 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu