VIEDEŇ, BRATISLAVA. Nemecký minister zahraničných vecí a pravdepodobne aj budúci prezident Frank-Walter Steinmeier pred tým fenoménom varoval už krátko po amerických voľbách. Nazval to "Trump efektom", teda posilnením európskych populistov, demagógov a krajných pravičiarov po víťazstve kontroverzného miliardára. "Demagogický populizmus nie je len problémom Ameriky. Politická debata aj na západe (Európy) je takisto v znepokujúcom stave," povedal pre magazín Bild.
Desať dní pred rakúskymi prezidentskými voľbami to vyzerá, že prvou obeťou Trump efektu môže byť práve Rakúsko. Podľa prieskumov tamojší kandidát populistickej strany slobodných (FPÖ) Norbert Hofer z Trumpovho víťazstva nevyťaží, podobne ako Trump pred voľbami však pritvrdil rétoriku. Prvýkrát od britského referenda o vystúpení z Európskej únie pripustil, že rovnaké hlasovanie by mohli zorganizovať aj v Rakúsku. "Ak bude odpoveďou na brexit centralizovanejšia Únia, potom by sme referendum mali zorganizovať," povedal v rozhovore pre BBC.

Trump sa v kampani objavuje aj inak - jeden z kandidátov sa k nemu prirovnáva, druhý jeho víťazstvo berie ako varovanie. "FPÖ chce v médiách vytvoriť obraz, že voliči Trumpa a Hofera sa správajú podobne," hovorí pre SME profesor Donau Universität v Kremse a analytik rakúskej verejnoprávnej stanice ORF Peter Filzmaier. "Zelení a tím okolo (protikandidáta) Van der Bellena zase ľuďom pripomínajú to, ako dopadla Hillary Clintonová, hovorí: Pozrite sa, čo sa stane, ak zostanete doma."
“FPÖ chce v médiách vytvoriť obraz, že voliči Trumpa a Hofera sa správajú podobne.
„
Funguje Trump efekt?
Agentúra Bloomberg sa na Trump efekt pozrela podrobnejšie. Zozbierala dáta v kľúčových európskych krajinách o podpore tamojších populistických a krajne pravicových strán bezprostredne po amerických prezidentských voľbách.