Autor je bývalý novinár, o svojej prvej americkej prezidentskej kampani pre slovenské médiá písal v roku 2000 a vyštudoval politickú komunikáciu na University of Leeds.
CHICAGO. Vrcholiaca kampaň pred prezidentskými voľbami Ameriku zmenila.
Dalo by sa povedať, že keď sa v utorok spočíta posledný hlas, približne polovica si o tej druhej nebude myslieť nič dobré.
Hoci už za osem rokov prezidenta Obamu polarizácia spoločnosti výrazne rástla – najmä postupnou radikalizáciou republikánskej strany – dnes je rozdelená ešte viac ako kedykoľvek predtým.
Môžu za to aj kandidáti, ktorých oboch väčšina Američanov neznáša.
Ako to vyzerá priamo v teréne som sa snažil pochopiť aj tento rok, keď som sa tradične vybral do predvolebnej Ameriky. Z New Yorku som smeroval do metropoly Washingtonu, do Chicaga, nerozhodného Wisconsinu a Michiganu sledovať volebné finále.

Clintonová má armádu, Trump seba
Hillary Clintonová aj Donald Trump prechádzajú jeden nerozhodný štát za druhým. Tím demokratky má po ruke veľa pomocníkov, ktorí cestujú aj za ňu – okrem povinných jázd viceprezidentského kandidáta demokratov Tima Kainea, aj prezidenta Baracka Obamu a viceprezidenta Joea Bidena, jej primárkového oponenta Bernieho Sandersa či manžela, exprezidenta Billa Clintona a dcéru Chelsea.
Tím Trump – Mike Pence si v zásade musí vystačiť sám. Stranícke špičky Republikánskej strany sa za svojho kandidáta otvorene nepostavili.
Samotná Clintonová od piatku šprintovala cez Pensylvániu do Michiganu, v noci do Ohia, cez víkend mala ísť z Floridy do Ohia a New Hampshire.
Jej politickí prívrženci, ale aj mnohé hudobné celebrity (vrátane piatkového koncertu Beyoncé a Jay Z na jej mítingu v ohioskom Clevelande), obháňali voličov v ďalších „battleground“ štátoch: Iowe, Wisconsine, Colorade, Severnej Karolíne či vo Virgínii. Teda v štátoch, kde sú voliči nerozhodnutí a ich výsledok celé voľby rozhodne.

V závese, ale len v tesnom
Týždeň pred voľbami sa mnohé z týchto štátov (podľa očakávania) ocitli na dostrel Donalda Trumpa a hoci je stále v závese, často už iba v rámci štatistickej chyby.
Clintonová má stále oveľa viac ciest získať najmenej 270 voliteľov, cesta Donalda Trumpa je úzka – ale nie nereálna. Hoci aj tesne pred voľbami, rovnako ako pred pár týždňami, je jeho víťazstvo menej pravdepodobné než triumf jeho súperky.
“Radšej sa o politike nebavíme, keď príde reč na kandidátov, niektorí na vás hneď skočia.
„
Ak sa teda rozhodneme veriť profesionálnej práci agentúr pre prieskum verejnej mienky.
Uvidíme, či Clintonovej múr štátov na pobrežiach v New Hampshire a na stredozápade vydrží posledný Trumpov útok.
Voliči sa od seba vzďaľujú
Amerika je však rozdelená azda ako nikdy. Podľa výskumu Pew je výrazná polarizácia americkej spoločnosti na liberálnu a konzervatívnu časť iba relatívnou novinkou, procesom, ktorý trvá posledné dve desaťročia, no práve za posledné roky sa ešte zrýchlil.