BUDAPEŠŤ. Hrdinstvo, vďaka a sloboda sú hlavnými myšlienkami ústredných štátnych osláv 60. výročia vypuknutia maďarskej revolúcie a oslobodzovacieho boja v roku 1956, ktoré sa v nedeľu začali v Budapešti slávnostným vztýčením štátnej vlajky na Kossuthovom námestí.
Vlajku s vojenskou poctou pred stovkami Budapešťanov vztýčili za účasti najvyšších ústavných činiteľov - prezidenta Jánosa Ádera, predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra a premiéra Viktora Orbána.
Protivládna demonštrácia
Popoludní oslavy pokračovali pred budovou parlamentu prejavom predsedu vlády Orbána a poľského prezidenta Andrzeja Dudu.
Vládna strana Fidesz v stredu vyjadrila obavy z toho, že sa opozícia pokúsi narušiť oficiálne oslavy. Fidesz súčasne protestoval proti nedávnej opozičnej výzve vypískať prejav premiéra Viktora Orbána.
Opozičné strany a občianske organizácie pripravili okrem osláv aj protivládnu demonštráciu na Námestí Lujzy Blahovej, na ktorom okrem iných vystúpi s prejavom aj expremiér a predseda Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány.
Samosprávy a občianske združenia oslavujú výročie revolúcie už od piatka množstvom programov po celej krajine, ale aj v zahraničí, kde žijú maďarské spoločenstvá. Počas víkendu platia v hlavnom meste mnohé dopravné obmedzenia a úpravy.
Otočili beh dejín
Viktor Orbán v nedeľu uviedol, že Maďari sa nikdy nevzdajú svojej slobody a aj v najbeznádejnejšej situácii ju dokážu získať.
V roku 1956 sa podľa jeho slov v Budapešti "otočil beh dejín", namiesto príchodu komunistickej svetovej revolúcie vypukla svetová protikomunistická revolúcia.
"Západu sme odkázali, že Sovietsky zväz je zraniteľný," formuloval Orbán a dodal, že Maďari chcú sami rozhodovať o svojom vlastnom osude.
"Nemôžeme dovoliť, aby z Európskej únie vytvorili novodobú ríšu, aby namiesto spojenectva slobodných európskych národov vznikli európske spojené štáty. My Maďari, chceme zostať európskym národom a nie národnosťou v Európe," zdôraznil predseda maďarskej vlády.
Priatelia Poliakov
Maďari boli vždy priateľmi Poliakov, a aj v budúcnosti sa vždy budú môcť spoľahnúť na Poľsko, vyhlásil v Budapešti poľský prezident Andrzej Duda v prejave na slávnostnom masovom mítingu v Budapešti.
Duda zdôraznil, že účastníci poznanského robotníckeho povstania v júni 1956, ktoré sa považuje za predobraz maďarskej revolúcie, chceli to isté ako Maďari: dôstojný život, slobodu - všetko to, o čo ich obral komunizmus.
"Maďari išli ešte ďalej, žiadali odchod sovietskych vojsk, nezávislosť, sebaurčenie a systém viacerých strán," dodal poľský prezident, ktorý pripomenul, že za slobodu zomreli mnohí Maďari. Podotkol, že Poľsko poskytlo v ťažkých časoch Maďarsku pomoc.
Poliaci a Maďari podľa jeho slov spoločne nesú v Európe tisícročné kresťanské tradície, ktoré si nenechajú za žiadnu cenu vziať tak, ako ani slobodu si nenechali vziať.
Zadarmo do Domu teroru
V Budapešti môžu záujemcovia bezplatne navštíviť múzeum Dom teroru, v ktorom prezentujú hrôzy moci tzv. fašistických šípov Szálasiho - nasledovníkov hitlerovských nacistov, ako aj fungovanie neskoršej tajnej polície komunistického režimu.
V Maďarsku 23. októbra 1956 vypuklo ozbrojené povstanie proti komunistickému režimu. Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali potlačiť revolúciu.
Tú po dvoch týždňoch krvavo potlačila sovietska Červená armáda, pričom zahynulo takmer 3000 osôb, 12-tisíc ďalších utrpelo zranenia a približne 200-tisíc ľudí utieklo na Západ.