Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
MOSKVA, BRATISLAVA. Ešte nikdy Rusko túto flotilu nevyužilo pri vojne a pre väčšinu posádky bude vojna novinkou. Keď vo štvrtok plával ruský lietadlový krížnik Admirál Kuznecov len pár míľ od britského pobrežia, sprevádzalo ho niekoľko britských lodí.
„Budeme ich sledovať na každom kroku, ako súčasť odhodlania udržať Britániu v bezpečí,“ zdôvodnil zapojenie britských lodí hovorca ministerstva obrany.
Jediná ruská lietadlová loď a zvyšok severomorskej ruskej flotily sa presúva do Stredozemného mora, aby posilnili vojenské pozície Ruska v Sýrii. Čo to pre viac ako ročnú prítomnosť ruských jednotiek znamená, a prečo sa jednotky NATO v okolí trasy mobilizujú?

Na treste sa nezhodli
Od konca studenej vojny ešte Rusko nikdy toľko vojenskej sily nenasadilo, tvrdí nemenovaný diplomat z prostredia NATO pre agentúru Reuters. Podľa neho pritom nejde o priateľský manéver, nasledovať má silnejšia ofenzíva na Aleppo.
Rusko sa do bojov v Sýrii zapojilo minulý rok v septembri. V posledných týždňoch zažila východná časť Aleppa, kde žije asi 250-tisíc ľudí a je pod kontrolou rebelov, jedno z najsilnejších bombardovaní. Rusi aj sýrska armáda totiž útočia na pozície rebelov, Únia ich však kritizuje najmä za civilné obete.
Bombardovanie v Aleppe od utorka ustalo – Rusi a sýrska armáda chcú dať ľuďom šancu, aby z postihnutých oblastí odišli. Snahy o humanitárne prímerie však komplikujú najmä rebeli.
Vo štvrtok európski lídri v Bruseli hovorili aj o tom ako Asada a jeho ruských spojencov za bombardovanie Aleppa potrestať. Zhodli sa však len na odsúdení útokov a možných sankciách.
Presun ruskej vojenskej flotily však vyvoláva v západnej Európe napätie.

Balet na heavy metal
Vojenský expert Igor Sutjagin z britského Royal United Services Institute (RUSI) pre denník Guardian tvrdí, že niektoré reakcie sú prehnané. „Nie je to veľká vec, nad ktorou by sme sa mali strachovať. Nie je to začiatok tretej svetovej vojny. Je to skôr marketingové cvičenie a ukážka sily,“ tvrdí.
Podľa neho to však skomplikuje akékoľvek snahy o bezletovú zónu nad Sýriou, o ktorej hovorí napríklad kandidátka na post amerického prezidenta Hillary Clintonová.
Sutjagin na druhej strane hovorí, že Rusi môžu mať teraz silnejšiu pozíciu v prípade, ak by sa dohodli so Spojenými štátmi napríklad na úder na hlavné mesto Islamského štátu – Rakku.
Presun loďstva môže fungovať aj ako test, či je všetko v poriadku. Jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov má často poruchy a všade ju sprevádza ťažný remorkér pre prípad, že by sa pýcha ruského námorníctva pokazila.
Aj podľa BBC je presun jednotiek snahou Moskvy ukázať, že to v Sýrii aj so svojou rolou v medzinárodnej politike myslí vážne. Vojenské zásahy totiž už dnes môžu v takej istej sile vykonávať vďaka základni v Sýrii.
Podľa analytika a editora magazínu Jane’s Defence Weekly Petra Felsteada je pritom vzlietanie z lietadlovej lode pomerne náročné: „Je to ako nonstop balet na heavy metalovú hudbu,“ hovorí Felstead pre CNN.
“Odkedy Rusko začalo hrať jednu z hlavných rolí v sýrskom konflikte, Washington začal Moskvu brať seriózne.
„
Sýria? Zatiaľ úspech
Keď sa Rusko pred rokom do konfliktu v Sýrii zapojilo, podľa BBC mnohí vojenskí experti ich silu podceňovali a tvrdili, že Rusko nemá kapacity na takýto druh „expedičnej vojny“.
Mýlili sa – Rusko dnes výrazne upevnilo pozície Asadovej armády a vzalo niektoré mestá aj z rúk Islamského štátu.
„Odkedy Rusko začalo hrať jednu z hlavných rolí v sýrskom konflikte, Washington začal Moskvu brať seriózne,“ povedal pred mesiacom pre Deutsche Welle Fiodor Lukianov z ruskej Rady pre zahraničnú a obrannú politiku.
Navyše, ruské loďstvo má plné právo využívať medzinárodné vody a presun dopredu avizovali.
Ak bude mať Rusko k dispozícii viac lietadiel aj lodí, môže v Sýrii získať ešte viac území. Nasadenie flotily na čele s Kuznecovom je demonštráciou toho, že Rusko je jednou z mála krajín, ktoré vedia takúto silu na mori nasadiť.
„Ciele ich útokov v Sýrii aj metódy vyprovokovali mnoho kritiky. Ale pokiaľ ide čisto o vojenské kapacity, ruské dobrodružstvo v Sýrii sa zatiaľ ukazuje ako úspešné,“ dodáva diplomatický korešpondent BBC BBC Jonathan Marcus.