SME

Obama nechce, aby za 11. september mohli súdiť Saudov. Ide o príliš veľa

Kongres vôbec prvýkrát za osem rokov vládnutia Baracka Obamu prelomil jeho veto. Biely dom tvrdí, že poslanci tým ohrozujú vlastných ľudí.

Vzťahy so Saudskou Arábiou sú pre Obamu kľúčové.Vzťahy so Saudskou Arábiou sú pre Obamu kľúčové. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Na prvý pohľad ide o nekonfliktný zákon. Americkí občania budú mať majú právo žalovať aj cudziu vládu, ak sa podieľala na teroristickom útoku na americkom území.

Nekonfliktný v americkom Kongrese aj bol. Zhodla sa na ňom väčšina kongresmanov, či už išlo o republikánov, alebo demokratov, v stredajšom hlasovaní bol proti len jeden senátor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až taký neškodný však nie je, varuje prezident Barack Obama. „Dovolím si povedať, že toto je najhanebnejšia vec, akú Senát urobil od roku 1983,“ reagoval jeho hovorca Josh Earnest. „Senátori sa za dôsledky svojho činu budú musieť spovedať svojmu svedomiu a svojim voličom.“

SkryťVypnúť reklamu

Ide o veľa

Obama zákon vetoval, no Kongres vôbec prvýkrát počas ôsmich rokov jeho prezidentovania veto prelomil. A prečo je teda zákon taký sporný? Ohrozuje kľúčového spojenca Američanov v boji proti terorizmu Saudskú Arábiu.

Práve ona je totiž hlavným adeptom na prvé žaloby. Odtajnené dokumenty z vyšetrovania Kongresu naznačujú, že peniaze kráľovskej rodiny smerovali aj na účty ľudí spájaných s útokmi z 11. septembra 2001, aj keď priama zodpovednosť sa nepotvrdila. 

Útok je pre Američanov aj po pätnástich rokoch veľmi citlivou spomienkou a emotívna debata dominovala aj teraz. „Tento zákon je mi ako Newyorčanovi srdcu blízky,“ cituje Guardian demokratického senátora Chucka Schumera.

„Umožní pozostalým po obetiach 11. septembra dosiahnuť aspoň malý náznak spravodlivosti, keď budú môcť postaviť pred súd zahraničných sponzorov teroristických útokov, ktorí im zobrali životy ich blízkych.“

SkryťVypnúť reklamu

Biely dom sa však k téme stavia racionálnejšie. Upozorňuje, že nejde len o Saudskú Arábiu a útoky z 11. septembra, ale o popretie konceptu imunity pre zahraničné vlády. Ten sa uplatňuje recipročne, ak by teda Američania naozaj začali súdiť zahraničných štátnikov, hrozí im, že iné štáty nebudú uznávať imunitu zamestnancov ich vlády a spustia proti nim vykonštruované procesy.

Do problémov by sa mohli dostať napríklad Američania, ktorí v Pakistane odhaľujú a zneškodňujú teroristické siete či vyberajú ciele pre útoky bezpilotnými lietadlami.

„Najničivejšie následky to bude mať pre predstaviteľov americkej vlády, ktorí v zahraničí pracujú v našom mene,“ varoval aj šéf CIA John Brennan. „Na zrušení tohto princípu stratia najviac Spojené štáty a máloktorá inštitúcia bude tak veľmi ohrozená ako CIA.“

SkryťVypnúť reklamu

Za „konflikt so základnými princípmi medzinárodného práva“ zákon označila aj Európska únia, Saudská Arábia si zas najala lobistov. Neúspešne.

Saudská Arábia v nemilosti

Odvetné opatrenia sa nebudú týkať len Saudskej Arábie. Tá má totiž aj vďaka príjmom z ropy veľký vplyv na ďalšie krajiny regiónu.

„Amerike aj zvyšku sveta by malo byť jasné, že keď nespravodlivo útočia na jeden zo štátov Rady pre spoluprácu arabských štátov v zálive, ostatné sa zaň postavia. Štáty budú stáť za Saudskou Arábiou tak, ako to bude najviac možné,“ povedal pre ABC News Abdal Chalík Abdalláh, expert na arabské štáty z Univerzity v Spojených arabských emirátoch.

Odvetné opatrenia by sa tiež nemuseli skončiť Spojenými štátmi, mohli by sa týkať aj ich západných spojencov.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné varovania však na amerických politikov nezaúčinkovali. Jedným z dôvodov je aj to, že voči Saudskej Arábii je vo Washingtone čoraz viac výhrad. Kráľovstvo síce spolupracuje so Západom vo vojne v Sýrii či Iraku, no zároveň podporuje niektoré džihádistické skupiny v krajine radikálnych imámov, ktorí na Západe šíria radikálnu verziu islamu wahábizmus.

„Medzi tým, koľko peňazí míňajú Saudi vo svete a úspechom teroristických skupín pri získavaní, je priame prepojenie,“ vyhlásil pre Financial Times demokratický senátor Chris Murphy. „Zavreli sme oči a dovolili Saudom vytvoriť vlastnú verziu islamu, ktorá je stavebným prvkom pre skupiny, proti ktorým bojujeme.“

Ďalším dôvodom nedôvery voči kráľovskej rodine sú jej zásahy v susednom Jemene, kde prebieha občianska vojna. Letecky zasahuje proti šiitským milíciám, ktoré podporuje zas Irán. Jemen sa tak stal preneseným bojiskom geopolitického súboja o vplyv nad Blízkym východom.

SkryťVypnúť reklamu

Mayová ako Obama

Aj OSN sa už chystá vyšetrovať porušovanie ľudských práv v tejto vojne. O holandskom návrhu na vytvorenie vyšetrovacej komisie sa vo výbore pre ľudské práva bude hlasovať tento týždeň. Od augusta, keď zlyhali mierové rokovania, začal podľa organizácie počet civilných obetí prudko stúpať.

„Masakry civilných obetí saudskoarabskými náletmi sú v Jemene už bežné, ale nikdy nebolo útokov tak veľa ako teraz,“ tvrdí Hakim al-Masmárí, editor tlačovej agentúry Yemen Post.

Napríklad britskú vládu už aktivisti a opozícia vyzývajú, aby pre útoky na civilistov ukončia kontrakty na predaj zbraní Saudskej Arábii. Aj zbrane britskej výroby sa totiž podieľajú na údajnom porušovaní ľudských práv.

Premiérka Theresa Mayová však zaujala podobne pragmatický postoj ako Obama – výzvu odmietla. „Kľúčový je náš vzťah so Saudskou Arábiou. Pokiaľ ide o boj proti terorizmu, je to práve tento vzťah, vdaka ktorému sú občania v uliciach britských miest v bezpečí,“ povedala podľa denníka Independent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu