SME

Peres sa vysnívaného mieru nedožil. Zabránili v tom osady aj neústupní politici

Umrel posledný z izraelských otcov zakladateľov. Jeho snaha o fungovanie v rámci dvoch štátov je čoraz ďalej od úspechu.

Šimon Peres.Šimon Peres. (Zdroj: TASR/AP)

JERUZALEM, BRATISLAVA. Pred rokom na jednom z kontrolných stanovíšť v palestínskom Hebrone zastrelili štyria izraelskí vojaci osemnásťročnú študentku Hadík. Dievča podľa nich vyťahovalo nôž, zneškodnili ho troma strelami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pár dní po tomto incidente začali v Hebrone, ale aj na okraji Jeruzalemu horieť pneumatiky a médiá sa zaplnili správami o útokoch Palestínčanov. V tom istom meste trvajú útoky dodnes – len pred týždňom tam na vojaka zaútočil muž s nožom.

Nielen tieto incidenty, ale ani politické vyjadrenia nepomáhajú myšlienke, ktorú väčšiu časť svojho života podporoval izraelský štátnik a bývalý premiér aj prezident Šimon Peres. Ten vo veku 93 rokov zomrel, no ani pár týždňov pred smrťou neprestával hovoriť o mieri medzi Palestínou a Izraelom.

SkryťVypnúť reklamu

„Môžeme a mali by sme ukončiť tento konflikt – a my by sme mali byť iniciátormi,“ povedal v minulosti Peres. Jeho mierové myšlienky však nikdy nenašli pochopenie u mnohých Izraelčanov.

Prečítajte si tiež: Po ťažkej chorobe zomrel bývalý izraelský prezident Šimon Peres Čítajte 

Zbrane aj mier 

Prvú časť svojho života strávil Peres, paradoxne, vyzbrojovaním Izraela, v tej druhej sa zase pokúšal o mier v krajine.

„Smutnou iróniou jeho života je, že v jeho prvej kapitole bol oveľa úspešnejší,“ napísal pre denník Guardian izraelský novinár Anšel Pfeffer.

Muž, ktorý sa pričinil aj o posilnenie izraelského jadrového programu či o plánovanie vojny v Suezskom prieplave, v zahraničí zviditeľnila práve snaha o mierové usporiadanie.

Keď v roku 1994, rok po podpise dohody v Osle, dostal ako minister zahraničných vecí spolu s vtedajším palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom a izraelským premiérom Jicchakom Rabinom Nobelovu cenu za mier, pre mnohých Izraelčanov to bol stále veľmi kontroverzný moment.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho sen o mieri sa začal rúcať po tom, čo Rabina zastrelil židovský atentátnik, sám Peres prehral voľby a Arafat izraelské riešenia odmietol. Na západnom brehu začali rásť múry, Gazu zase obsadila teroristická organizácia Hamas a posun zastavili dve palestínske povstania.

Dvadsaťpäť rokov po dohode z Osla ju mnohí vidia ako zlyhanie, podľa niektorých by dokonca situácia taká dramatická nebola, ak by dohoda neexistovala. Myšlienka dvoch štátov, ktorú Peres tak presadzoval, dnes stráca fanúšikov a ohrozujú ju útoky aj politici.

Prečítajte si tiež: Do Žida kameňom, do Araba tiež. Ako trpí palestínsky Hebron Čítajte 

Vláda robila opak

Podľa magazínu Daily Beast prezentoval Peres civilnejší Izrael ako dnes. Aj keď počas budovania štátu nepatril k najobľúbenejším politikom, dnes ho nahradili pravicoví politici s ostrejšími vyjadreniami, napríklad aj jeho niekdajší súper a dnešný premiér Benjamin Netanjahu.

SkryťVypnúť reklamu

Práve jeho vláda podľa Peresa nenasledovala pôvodný odkaz, ktorým sa on riadil. „Izrael by mal presadiť dvojštátne riešenie pre vlastné dobro,“ hovoril. „To je hlavná otázka a je mi ľúto, že vláda robí opak,“ povedal podľa denníka Guardian.

Ešte pred troma rokmi Peres hovoril, že verí v mierové riešenie počas jeho života. Rok po tom sa však začala vojenská operácia v Gaze, pri ktorej zahynulo vyše dvetisíc ľudí. Palestínsky líder Mahmúd Abbás navyše vyhlásil, že mierová dohoda z Osla sa už Palestíny netýka. 

Dva štáty

Dohodu totiž Izraelčania neustále porušujú. Napríklad v osade Har Gilo na okraji palestínskeho Betlehema dnes žije asi dvetisíc Izraelčanov, čoskoro ich bude ešte viac. Osada je súčasťou plánu vlády, podľa ktorého by medzi mestami Betlehem a Hebron malo žiť aspoň pol milióna Izraelčanov.

SkryťVypnúť reklamu

Celá oblasť leží na západnom brehu Jordánu, teda na území, ktoré podľa medzinárodného práva pripadá Palestíne. Budovanie židovských osád však právo porušuje a Palestínčania ho vidia ako snahu zabrániť vytvoreniu palestínskeho štátu.

„Pre Izrael akoby hranica z roku 1967 ani neexistovala,“ píše pre denník Haarec bývalý palestínsky minister zahraničia Nabil Shát.

Čoraz menej Izraelčanov aj Palestínčanov verí v dvojštátne riešenie, aj keď stále je to mierna väčšina obyvateľov. Podľa augustového prieskumu Izraelského demokratického inštitútu (IDI) a Palestínskeho centra pre výskum politiky (PSR) podporuje túto myšlienku 51 percent Palestínčanov a 58,5 percenta Izraelčanov.

Obe strany si však nedôverujú a rozdeľuje ich aj akýkoľvek kompromis či detaily možnej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

„Neexistuje riešenie. Načo márniť čas. Ak chcú dvaja muži v monogamnej spoločnosti tú istú ženu, každá snaha nájsť riešenie je obscénna. Ako ju chcete rozdeliť? Ako chcete spraviť dva štáty?“ povedal pre SME minulý rok 90-ročný Eljakim Haetzni, bývalý poslanec izraelského Knessetu.

Ako príčinu vidí najmä násilie Palestínčanov.

Faktor strachu

Podľa výskumníčky Tamar Hermannovej lídri často používajú faktor strachu ako tému, čím dôveru oboch strán ešte viac podkopávajú. Napriek tomu Hermannová tvrdí, že „démonizácia druhej strany zatiaľ neuspela“.

Nedostatok snahy vytkol lídrom pred dvoma týždňami aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. „Dvojštátnemu riešeniu hrozí, že ho nahradí realita jedného štátu s neprestajným násilím a okupovaním,“ povedal v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Perez však často hovorieval, že alternatíva neexistuje a mier je jediný spôsob, akým môžu Izraelčania a Palestínčania prežiť.

Kritizovanú dohodu z Osla nikdy neľutoval a aj v roku 2013 v rozhovore pre Jerusalem Post tvrdil, že mier nie je nemožný: „Nemožnosť je len produktom našich predsudkov.“

Prečítajte si tiež: Bývalý izraelský vojak: V Palestíne som slúžil, aby som zastrašoval Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 091
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 540
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 138
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 747
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 981
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu