NEW YORK. Lídri svetovej politiky a ministri zahraničných vecí 193 členských krajín OSN schválili v pondelok na osobitnom summite o utečencoch na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku rozsiahly dokument, ktorý by mal poskytnúť humánnejšiu a koordinovanú reakciu na utečeneckú krízu.

Výzva pre politikov
Newyorská deklarácia pre utečencov a migrantov, ako sa dokument oficiálne volá, má 22 strán. Podľa tlačovej agentúry AP nie je právne záväzná a chýbajú v nej konkrétne záväzky.
Vyzýva však krajiny, aby chránili ľudské práva utečencov a zvyšovali humanitárnu pomoc, ako aj počty presídlených utečencov.
Jednodňový summit otvoril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun výzvou adresovanou svetovým politikom, aby sa zaviazali "rešpektovať práva a dôstojnosť každého človeka, prinúteného okolnosťami ujsť zo svojho domova a hľadať lepší život inde".
Pokračovanie u Obamu
Druhý summit o utečencoch bude hostiť v utorok prezident USA Barack Obama. Jeho cieľom bude získať konkrétne sľuby lídrov, ktoré by pomohli znášať náklady na poskytovanie pomoci a na presídlenie 65,3 milióna utečencov a migrantov vo svete.
Pan Ki-mun a generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing v pondelok v New Yorku podpísali novú dohodu, ktorou sa IOM oficiálne stala súčasťou systému OSN.
"Rozšírenie OSN o IOM reflektuje narastajúci význam migrácie a dôležitosť komplexného a systematického riešenia mobility ľudí na celom svete. Je to dôležitý krok vo vývoji v riadení medzinárodnej migrácie.
Posilní sa tým schopnosť OSN podporovať členské štáty pri riešení otázok migrácie a zabezpečiť ochranu a pomoc migrantom, ktorí ju potrebujú," vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR.

Návrh od Maďarov
Maďarsko na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN predloží šesťbodový návrh jej riešenia.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov v pondelok vo vyhlásení poskytnutom TASR uviedlo, že tento návrh predloží šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
Minister sa na prebiehajúcej schôdzi zúčastní na viacerých dvojstranných rokovaniach, bude predsedať panelovej diskusii týkajúcej sa dôvodov masového prílevu utečencov do Európy a napokon vystúpi s prejavom na plenárnom rokovaní.
V maďarskom návrhu bude okrem iného uvedené, že riešiť treba dôvody, ktoré vedú k migrácii, prípadne treba poskytnúť pomoc tam, kde problémy vznikajú, a nie problémy doviesť do Európy.
V zmysle tohto návrhu nie je možné nabádať 30-35 miliónov ľudí čakajúcich v krajinách susediacich s Európou, aby sa vydali na starý kontinent.
Z vyhlásenia maďarského rezortu diplomacie vyplýva, že októbrové referendum v Maďarsku o utečeneckých kvótach EÚ by v prípade úspešnosti poskytlo tamojšej vláde mandát na dôraznejšie presadzovanie maďarského postoja na medzinárodnej scéne.
Loading
...
Migráciu nezastaví bariéra
Bariéry nedokážu zastaviť pohyb migrantov a fúziu kultúr, vyhlásil na pôde OSN mexický prezident Enrique Peňa Nieto.
Na summite OSN povedal, že tento jav je odrazom "inštinktu prežitia, vitálnej energie a vrúcneho želania vyniknúť" a počas dejín obohacoval spoločnosti. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Mexický prezident povedal, že je pyšný na spoločenskú rôznorodosť svojej krajiny, a prisľúbil, že sa Mexiko bude aktívne podieľať na vzniku globálnej konštrukcie pre riadenie disciplinovanej a bezpečnej migrácie v celom svete.
Cieľový termín pre schválenie takéhoto dokumentu je rok 2018.

Summit kvôli zlyhaniu
"Trpká pravda je, že tento summit bol zvolaný, pretože sme do značnej miery zlyhali," vyhlásil v New Yorku vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Husajn.
"Sklamali sme dlho trpiace obyvateľstvo Sýrie, pretože sme neukončili vojnu v jej začiatkoch. Z tej istej príčiny sme sklamali aj ďalších v teraz už chronických zónach konfliktov. Sklamali sme milióny migrantov, ktorí si zaslúžia oveľa viac ako životy poznačené od kolísky po hrob nedôstojnosťou a zúfalstvom," pokračoval.
Zajd pochválil politický konsenzus, ktorý vyústil do dnešného schválenia Newyorskej deklarácie o migrantoch a utečencoch.
Varoval však pred sebauspokojením a zdôraznil, že k doterajšiemu neúspechu prispela významne xenofóbia.
"Môžeme to zmeniť... ale nie vtedy, keď obhajcovia toho, čo je správne a dobré, sú pretromfnutí v príliš mnohých krajinách... fanatikmi, ktorí sa usilujú o zisk, o udržanie moci využívaním predsudkov a klamstiev na úkor tých najzraniteľnejších," citovala Zajda tlačová agentúra AP.
Teroristi neprišli na člnoch
Taliansky premiér Matteo Renzi povedal novinárom v New Yorku, že nie je dôvod spájať boj proti terorizmu a politiku zameranú proti prisťahovalcom.
Teroristi, ktorí pricestovali do Európy, podľa jeho slov "neprišli na člnoch, ale v pohodlných lietadlách". Radikalizujú sa predmestia európskych miest, "nie sú to však utečenecké tábory, ale väzenia", kde najčastejšie dochádza k radikalizácii, poznamenal.
Renzi, ktorý neskrýval sklamanie z výsledku neformálneho summitu EÚ v Bratislave ohľadne migrantov, dodal, že "ak bude Európa pokračovať touto cestou, budeme sa musieť sami autonómne zorganizovať".