KRYNICA. Posledná pevnosť, ktorá ochraňuje Európsku úniu pred prílevom ľudí s inou kultúrou. Pevnosť, ktorá chráni európsku kultúru a zabraňuje tomu, aby sa zmenila na nepoznanie. A v tomto boji stojí aj proti niekoľkým veľkým štátom, ktoré chcú zničiť kultúru menších národov.
Takto vidí svoju krajinu so svojou vládou maďarský premiér Viktor Orbán. „Vychádzame z kresťanskej kultúry a nemôžeme mať preto srdcia z kameňa. Cítime súcit, no zároveň sa cítime ohrození migráciou a migrantmi,“ vyhlásil na ekonomickom fóre v poľskej Krynici, kde diskutoval spolu s ďalšími šéfmi vlád krajín V4 a Ukrajiny.

Za utečencami nie je vojna
Práve Orbán sa stal pred rokom terčom kritiky, keď pod tlakom prichádzajúcich utečencov vybudoval na hraniciach ploty. Teraz odmietol tvrdenie, že za príchodom týchto ľudí, z ktorých väčšina uteká pred vojnou v Sýrii, je vojna.
„Dôvodom je, že Európa je slabá a zabezpečuje dobrý život,“ vyhlásil. Toto je podľa neho tá najhoršia kombinácia. „Po tomto živote preto túžia aj ľudia v chudobnejších krajinách. Musíme vyžadovať poriadok, ak sa tak nestane, stratíme všetko, na čom sme v posledných rokoch pracovali.“
Poznamenal tiež, že ak chcú tisíce ľudí naraz prekročiť hranice, „nemôžeme im tam nasadiť kvetiny a rozdávať plyšové hračky“.
O kresťanských koreňoch hovorili aj ďalší premiéri. „Vnímame ohrozenie našej identity, kultúry a náboženstva,“ vyhlásil napríklad slovenský premiér Robert Fico, za socializmu člen komunistickej strany.
Pri utečeneckej kríze je podľa neho najdôležitejší aspekt ekonomických migrantov. Teda ľudí, ktorí v skutočnosti neutekajú pred vojnou, ale len za lepším životom. Aj keď oficiálne štatistiky OSN hovoria opak, podľa neho tvoria medzi utečencami výraznú väčšinu.
