SME

Clintonová je ako Procházka, nevie to s ľuďmi ako Mečiar, tvrdí americký profesor

Trump je jednoznačne najhorším republikánskym kandidátom, akého som kedy zažil, hovorí pre SME profesor prestížnej Waynovej univerzity v Michigane KEVIN DEEGAN-KRAUSE.

Kevin Deegan-Krause je profesorom politických vied na prestížnej americkej Waynovej univerzite v štáte Michigan. Dlhodobo sa venuje aj slovenskej či celoeurópskej politike. V súčasnosti robí rozsiahly výskum o šírení populizmu. (Zdroj: Wayne State University)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako sa americký profesor politických vied dostane k skúmaniu slovenskej politiky?

"Dostal som sa do Plzne, kde som v rokoch 1989 a 1990 učil angličtinu. Bolo tam vtedy celkom dosť Američanov. Užíval som si to tam. Politika v tom regióne ma už vtedy fascinovala. V roku 1992 som sa vrátil, študoval som Mečiara a jeho HZDS. Na Slovensku som strávil celkovo tri roky, žil som najmä v Bratislave, kde som robil politický výskum. Odvtedy sa na Slovensko vraciam takmer každý rok."

Ale dnes sa určite z dôvodov, ku ktorým sa dostaneme, zaujímate aj o americkú politiku a špeciálne o blížiace sa prezidentské voľby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Samozrejme, sledujem ich pozorne a prednášam o nich aj svojim študentom, aj keď z profesionálneho hľadiska to zvyčajne nie je moja hlavná téma. Ale tento rok, viac ako ktorýkoľvek iný, sa o americké voľby musí zaujímať každý. Pretože môžu dopadnúť skutočne hrozne. Zároveň sú to najzaujímavejšie voľby, aké som kedy sledoval. Zaujímavé v negatívnom zmysle, ale stále zaujímavé."

Prečítajte si tiež: Trump strmo padá a republikáni sú v panike. Môžu ho ešte vymeniť? Čítajte 

Spomínali ste, že americká politika pre vás z profesionálneho hľadiska nie je hlavným objektom záujmu. Čomu sa ako profesor primárne venujete?

"Je to niečo, čo je dosť úzko spojené so slovenskou a s americkou politikou. Študujem politické strany, špeciálne nové strany, ktoré vznikajú v Európe. Strany ako ANO v Českej republike, Sieť, Sme rodina na Slovensku, Úsvit v Česku, protisystémové poľské a slovinské strany, Podemos v Španielsku a podobne. Akoby sa s nimi teraz roztrhlo vrece. Vidím množstvo zaujímavých paralel medzi Trumpom a týmito novými stranami, ktoré vznikli akoby sčista-jasna."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo vás na týchto nových stranách najviac fascinuje?

"Je mimoriadne zaujímavé, že ich politická orientácia je veľmi rozdielna. Niektoré sú pravicové, niektoré ľavicové, iné stredové. Ale podobajú sa vo svojej štruktúre. Napríklad v tom, ako využívajú celebrity na svoju propagáciu. Teda ľudí, ktorí sú považovaní za „čistých“, ktorí nie sú súčasťou politického systému. A myslím, že v tomto sa veľmi podobajú na Trumpa."

Ak by ste mali vybrať jednu vec, ktorá tieto antisystémové strany spája, čo by to bolo?

"Myslím, že je to ich snaha vyviesť sa na vlne rastúcej frustrácie medzi obyčajnými ľuďmi, ktorí sú unavení z tradičnej politiky. Prihovárajú sa ľuďom, ktorí majú pocit, že vláda im neslúži tak, ako by mala. Že všetky politické a ekonomické elity sú skorumpované. Dôvodom, prečo majú ich voliči tento pocit, skutočne môže byť, že vláda nie je schopná riešiť veci, ktoré by mala. Ale tento ich pocit môže vychádzať aj z toho, že náš svet je jednoducho príliš komplikovaný a problémy sa často nedajú riešiť jednoducho. Myslím, že tieto strany spája aj to, že svoj úspech si zakladajú na celebritách. To je teraz veľmi populárne. Priemerní voliči akoby mali pocit, že celebrity majú obrovskú moc, dokonca, že majú niečo ako čarovný prútik, ktorým vyriešia všetky problémy. Ale pri týchto stranách je rovnako veľmi zaujímavé aj to, že v skutočnosti takmer nikdy nemajú riešenia. Vzniknú z ničoho, narastú a potom sa ukáže, že boli rovnako zlé ako strany, ktoré boli pred nimi. A potom zmiznú."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Priemerní voliči akoby mali pocit, že celebrity majú obrovskú moc, dokonca, že majú niečo ako čarovný prútik, ktorým vyriešia všetky problémy. Ale pri týchto nových stranách je rovnako veľmi zaujímavé aj to, že v skutočnosti takmer nikdy nemajú riešenia. 

Spomínali ste, že tieto antisystémové strany sa v istom zmysle podobajú na Trumpa. Čím presne?

"Tá paralela je skutočne silná. Ale netýka sa len Trumpa, v skutočnosti sa týka aj Bernieho Sandersa.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49SU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu