SME

Útok v Nice: Z 84 mŕtvych je desať detí, ďalších 202 ľudí je zranených (minúta po minúte)

Tajným službám bol terorista celkom neznámy.

 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Útočník vbehol nákladným autom do davu v Nice, zabil asi 80 ľudí Čítajte 

Dianie po útoku sme sledovali minútu po minúte:

(zdroj: SME/MM)

20:09 Spravodajstvo minútu po minúte sme na dnes uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

19:47 V ohrození života je stále približne päťdesiat ľudí zranených pri štvrtkovom teroristickom útoku v juhofrancúzskom Nice. Na tlačovej konferencii to povedal prezident François Hollande. Medzi obeťami útoku je podľa neho okrem Francúzov aj mnoho cudzincov.

Už v nočnom prejave prezident sľúbil povolať k posilneniu bezpečnostných zložiek tisíce ľudí z takzvaných operačných rezerv. Podľa premiéra Vallsa by mohlo ísť až o viac ako 26.000 ľudí.

19:09 Najmenej 84 ľudí zomrelo pri útoku vo francúzskom meste Nice, kde vo štvrtok neskoro večer nabehlo do davu ľudí oslavujúcich štátny sviatok nákladné auto. V kritickom stave je stále 52 zranených, sumarizuje útok v Nice agentúra ČTK.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin, navrhol predĺžiť výnimočný stav v krajine a počnúc sobotou vyhlásil trojdňový štátny smútok. Prokuratúra útočníka identifikovala ako 31-ročného Mohameda Lahouaieje Bouhlela pôvodom z Tuniska. Polícia ho ešte počas činu zastrelila. Žiadna organizácia sa k útoku zatiaľ neprihlásila.

Okrem 84 mŕtvych, medzi ktorými je desať detí, utrpelo 202 ľudí zranenia. V kritickom stave je 52 ľudí, z nich 25 je na prístrojoch na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Medzi obeťami i zranenými je podľa Hollandea mnoho cudzincov. Potvrdené sú obetí napríklad z USA, Nemecka, Švajčiarska či Ruska.

18:41 Taliansko dnes v reakcii na teroristický útok z Nice sprísnilo kontroly na taliansko-francúzskych hraničných priechodoch, kde sa precízne kontrolujú posádky všetkých motorových vozidiel na čo i najmenších priechodoch s cieľom zabrániť prípadnému úteku komplicov útočníka.

SkryťVypnúť reklamu

Na francúzskej strane hraníc sa s prísnou kontrolou všetkých vozidiel opúšťajúcich krajinu galského kohúta začalo podľa informácií zainteresovaných prihraničných obcí už krátko po udalostiach v Nice. To isté platí aj o vlakových súpravách a cestujúcich využívajúcich železničnú dopravu.

18:09 Francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a hlavného predstaviteľa regiónu Provensalsko-Alpy-Azúrové pobrežie Christiana Estrosiho dnes vypískal zhromaždený dav ľudí, keď sa konvoj oboch politikov pohyboval po meste Nice. Hollande predtým predniesol prejav odvysielaný v televízii, pripomenula v správe tlačová agentúra AP.

Obyvateľka Christelle Hespelová povedala, že je zhnusená oboma mužmi - podľa nej zlyhali pri ochrane jej mesta. "Pán Estrosi je z pravice. Pán Hollande z ľavice. Tvrdím, a tvrdím to nahlas, že tí dvaja sú vrahovia," dodala 38-ročná žena.

SkryťVypnúť reklamu

Hollandova vláda, ktorej popularita klesla na historické minimá, len nedávno zápasila s obvineniami, že francúzske tajné služby si nedokázali poradiť s hrozbou džihádistov, ktorej je Francúzsko vystavené.

Medzinárodná policajná organizácia Interpol poslala do francúzskeho mesta Nice zásahový tím, ktorý pomôže s identifikáciou obetí a pomôže aj s vyšetrovaním útoku nákladným vozidlom. Ten si vo štvrtok neskoro večer vyžiadal najmenej 84 ľudských životov. V tíme Interpolu budú aj protiteroristickí špecialisti.

17:55 Polícia mala o Tunisanovi Mohamedovi Lahouaiejovi Bouhlelovi podľa prokurátora Françoisa Molinsa síce záznamy, predovšetkým kvôli násilným trestným činom a krádežiam, tajným službám bol ale celkom neznámy. Nefiguruje ani v žiadnej z databáz evidujúcich radikálne zmýšľajúce osoby. V marci bol Lahouaiej Bouhlel odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody za potýčku po dopravnej nehode.

SkryťVypnúť reklamu

17:15 Francúzsky department Alpes-Maritimes je ako kraj druhý najväčší "vývozca" džihádistov do Sýrie a Iraku. Len krátko pred vražedným útokom v Nice pripomenul odborník na islam Gilles Kepel, že Azúrové pobrežie má smutné prvenstvo, pokiaľ ide o odchody francúzskych občanov do radov teroristických organizácií, napísal francúzsky denník Le Parisien. Citovala ho agentúra ČTK.

Novinár francúzskeho rádia RFI a autor knihy "Francúzski džihádisti" David Thomson na twitteri uviedol, že "viac ako stovka obyvateľov Nice a okolie odišla do Sýrie".

16:37 Polícia prehľadala byt vodiča, zbrane ani výbušniny podľa francúzskych médií nenašla. Zaistili ale niekoľko dátových nosičov, ktoré podrobia analýze.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vyšetrovacej väzbe skončila útočníkova bývalá manželka. Podľa susedov oslovených agentúrou AP atentátnik v byte už najmenej tri roky nežil.

16:16 Vodič kamiónu zastavil svoje krvavé vyčíňanie až vtedy, keď človek "s mimoriadnou odvahou" skočil pred vozidlo a pokúsil sa ho zastaviť, opísal moment kedy Bouhlela zastavil niekoľkotonový voz zákonodarca za department Alpes-Maritimes Eric Ciotti.

"Až v tej chvíli bola polícia schopná zastaviť teroristu," povedal podľa New York Times rádiu Europe 1. Vodič sa pokúsil toho človeka zastreliť a strieľal aj na policajtov, ktorí medzitým kamión obkľúčili. Nezasiahol však nikoho z nich, povedal Ciotti. Polícia sa potom priblížila ku kamiónu a vodiča zabila.

"Nikdy nezabudnem na pohľad policajtky, ktorá ho zabila," doplnil Ciotti.

SkryťVypnúť reklamu

15:55 Slepý fanatizmus nemôže nikdy zničiť vieru v slobodu a ľudskosť, povedala Hollandovi nemecká kancelárka Angela Merkelová.

"Naše kondolencie nemôžu nikdy zvrátiť stratu toľkých ľudských životov," citovala ju tlačová agentúra DPA.

"Avšak solidarita v takýchto časoch je tá najcennejšia vec, ktorú máme: solidarita cezhraničná od všetkých tých, ktorí veria v slobodu a ľudskosť a ktorí sú proti slepému fanatizmu, ktorý nám chce obe tieto veci zobrať," dodala.

15:47 New York Times ukázal interaktívnu mapu, kde je vidno cestu smrtiaceho kamióna. 

15:30 Prezident Hollande potvrdil 84 mŕtvych. Ďalších 50 je podľa neho „medzi životom a smrťou“, informoval po návšteve nemocnice v Nice.

Medzi 84 obeťami útoku je podľa neho veľa cudzincov a detí.  „Je tu mnoho cudzincov z celého sveta a mnoho detí, ktoré sa prišli pozrieť na ohňostroj a podeliť sa o svoju radosť a údiv, " uviedol. Dátum 14. júla si podľa Hollanda útočník vybral schválne, pretože ide o "sviatok slobody".

SkryťVypnúť reklamu

Hollande tiež varoval Francúzov pred možnými ďalšími útokmi. Francúzsko terorizmus ešte zďaleka neporazilo. "Tento boj bude dlhý, pretože máme nepriateľa, ktorý bude pokračovať v útokoch na všetkých ľudí a všetky krajiny, pre ktoré je sloboda základnou hodnotou," vyhlásil.

Francúzsko je však silnou krajinou a prekoná aj túto tragédiu, zdôraznil Hollande. "Je to jednota, sila a súdržnosť, na ktoré dnes v Nice vyzývam," dodal.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Obyvatelia Nice si cez sociálne siete otvárajú dvere Čítajte 

15:26 Nemecký novinár opísal situáciu, ako videl motocyklistu naháňať vrahovo auto a pokúsil sa vstúpiť do kabíny. Jeho hrdinskú snahu však ukončil pád pod kolesá kamióna. Celú situáciu zachytil na kameru, na záberoch vidno nákladiak, ktorý prenasledujú policajti.

"Stál som na balkóne, priamo na Promenade des Anglais a videl, ako tam ľudia oslavovali, vtom náhle nákladiak prešiel davom,“ povedal agentúre AFP Richard Gutjahr.

SkryťVypnúť reklamu

Neznámy motocyklista sa pohybuje popri nákladnom aute, zrazu preskočí z motorky na auto a silno sa chytí jeho dverí - a snaží sa zastaviť útočníka. Motocykel čiastočne zdemolujú kolesá nákladného auta a motocyklista, možno policajt, sa stále drží auta.

"Prekvapivo išiel veľmi pomaly, nie rýchlo. Išiel pomaly a prenasledoval ho motocyklista. Pokúsil sa ho predbehnúť a dokonca otvoriť dvere vodiča, ale spadol a skončil pod kolesami.“

"Potom vodič šliapol na plyn a auto zrýchlilo cik-cakovito smerom do davu,“ doplnil Gutjahr

14:46 Vedenie francúzskej verejnoprávnej televízie sa ospravedlnilo za odvysielanie drastických záberov počas živého vysielania. Ospravedlnenie nasledovalo po kritike na twitteri.

Riaditeľstvo pripustilo, že špeciálne vysielanie stanice France 2 obsahovalo šokujúce svedectvá a brutálne zábery, ktoré sa dostali na obrazovku a pobúrili verejnosť. Priznalo, že táto brutalita nezodpovedá televíznej koncepcii a že došlo k chybe v úsudku, aj keď sa tak stalo za mimoriadnych okolností.

SkryťVypnúť reklamu

Šokujúci bol podľa kritikov predovšetkým rozhovor s mužom, ktorý len pár minút po atentáte sedel pri jednej z obetí. "Dobrý deň pane, práve ste prišiel o manželku, čo tomu hovoríte?" ironicky poznamenal na twitteri novinár Nicolas Henin, ktorý sám bol svojho času rukojemníkom Islamského štátu v Sýrii.

Prečítajte si tiež: Francúzska televízia sa ospravedlnila za drastické zábery z Nice Čítajte 

14:32 Slovensko vypraví do Nice letecký špeciál, informoval minister vnútra Robet Kaliňák. "Mal by tam doletieť ráno a prijať okolo 12:00 na svoju palubu občanov Slovenska, ktorí sa chcú vrátiť domov," povedal Kaliňák.

Ministerstvo zahraničných vecí zriadilo mimoriadne telefónne číslo, na ktoré môžu občania volať ak chcú špeciálom zajtra odletieť.

Slovensko sa malo v pláne vrátiť k štandardnému stupňu ohrozenia, ale podľa rozhodnutia bezpečnostnej rady ho krajina ponechá na stupni dva. 

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zatiaľ nemá informácia, že by sa útočník pohyboval na Slovensku. Reagoval tak na prirovnanie k situácii z minulého roku, kedy médiá informovali, že strojca útokov v Paríži Salah Abdeslam sa mal minulé leto tri týždne pohybovať na Slovensku.

V súčasnosti je v uliciach rádovo v tisícoch policajtov viac ako býva štandardom. Súvisí to s našim predsedníctvom v EÚ. Preto je ťažké počet policajtov ešte viac navýšiť. „V tejto chvíli sme už absolútne na hrane našich síl,“ povedal Kaliňák.

Prečítajte si tiež: Aké je mesto, kde zabíjal terorista? Nie celkom francúzske Čítajte 

13:59 Letisko v Nice evakuujú pre opustenú batožinu, ktorá nemala majiteľa. Informáciu o evakuácii potvrdila aj novinárka agentúry AP. Terminál letiska uzavreli a vo vnútri vidieť vojenský personál.

Išlo však iba o planý poplach, ďalšia prevádzka letiska nie je narušená.

SkryťVypnúť reklamu

13:52  V Nice sa nachádzali na výlete aj žiaci zo šiestich škôl z nemeckého Berlína. Päť neskôr oznámilo, že žiaci i pedagógovia sa im už ozvali a sú v poriadku.

Ilse Rudnicková zo školskej inšpekcie však uviedla, že stále nie je známy osud 28 žiakov z Integrovanej školy Pauly Fürstovej v Berlíne.

"Nemôžeme vám poskytnúť žiadne ďalšie informácie," povedala novinárom. Zároveň ich požiadala o pochopenie, pretože v prípade ďalšieho vývoja budú najprv informovaní rodičia.

13:41 Vyčíňanie vodiča na rušnej promenáde videl aj dovolenkár z Košíc Marián Albert. „Kamión, ktorý pozabíjal obrovské množstvo ľudí, prešiel asi len 20 metrov od nás. Na vlastné oči som videl ako naberá ľudí a prechádza cez nich,“ povedal Marián.

O obrovskom šťastí môžu hovoriť aj jeho syn a manželka. Tí si len pár minút pred útokom kupovali cukrovú vatu v stánku, do ktorého v plnej rýchlosti vpálil niekoľkotonový nákladiak.

SkryťVypnúť reklamu

„Synček má ešte len šesť rokov, no nič našťastie nevidel. Akurát sme stáli len desať metrov pred vchodom do hotela. Tu sme našli úkryt,“ opísal situáciu a pokračoval. „Bol tam chaos, nikto nevedel, čo bude nasledovať. Jeden asi 10-ročný chlapec zomrel priamo na recepcii hotela.“

13:31 Útočníka, ktorý zabíja ľudí kamiónom, je takmer nemožné odhaliť. Štáty sa preto začínajú sústrediť na prácu s deťmi na školách a v ich komunitách, tvrdí odborník na radikalizmus Jan Stehlík z českej neziskovky Evropské hodnoty. Čítajte viac: 

Prečítajte si tiež: Odborník na radikalizmus: Títo vlci nie sú osamelí Čítajte 

13:19 Slovenská informačná služba prijala adekvátne bezpečnostné opatrenia. Nový šéf tajných Anton Šafárik rozhodol o zvolaní zasadnutia Rady Národného analytického bezpečnostného centra za účasti popredných predstaviteľov príslušných bezpečnostných rezortov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračuje intenzívna výmena informácií na úrovni zahraničných partnerských služieb, naše bezpečnostné vrátane spravodajských zložiek boli uvedené do stavu pohotovosti až do odvolania.

13:12 Agentúra AFP hovorila s niekoľkými susedmi podozrivého vodiča. Opisujú ho ako osamelého a pokojného, vždy si vyniesol bicykel do bytu.

Jeden sused povedal, že sa mu nezdal byť príliš veriaci a často nosil šortky. Jedna z rodín vo štvorposchodovej budove novinárom podľa Guardianu povedala, že sa im nikdy neodzdravil. Žene na prízemí sa zasa zdal byť podozrivý, lebo uprene pozeral na jej dve dcéry. 

12:51 Do Nice už prišli prezident Hollande, premiér Valls a minister vnútra Cazeneuve.

Prečítajte si tiež: Pokoste ľudí ako kosačkou. Útoky autom nie sú novinkou Čítajte 

12:42 Pier Roux, ktorý býva v apartmáne s výhľadom na more, si spočiatku myslel, že vodič stratil nad vozidlom kontrolu. Vodič mal ale vypnuté svetlá a netrúbil.

SkryťVypnúť reklamu

"Každý, kto mu stál v ceste, bol bez šance," povedal Roux, ktorého citoval The New York Times.  Ráno šiel von, aby zapálil sviečku a položil ju na plachtou zakryté telo, ktorému sa nikto nevenoval. Medzitým, čo Roux hovoril, miesto uzavreli ťažkoodenci.

Simon Cotteridge, ktorý tiež býva na promenáde, povedal, že sa prišiel pozrieť na ohňostroj. Keď ohňostroj skončil, ozvala sa tupá rana. Premýšľal, či to nejako súviselo so záverom slávnosti, alebo či sa stala nehoda. Potom uvidel asi 12 tiel na chodníku a veľa kričiacich ľudí. "Bolo to strašné", povedal.

12:33 Medzi obeťami sú podľa správ médií aj traja občania Nemecka a dvaja Američania. Rusko, Švajčiarsko, Arménsko a Ukrajina potvrdili po jednej obeti z radov svojich občanov. Arménsko stratilo dvoch svojich občanov.

Český rezort diplomacie zatiaľ potvrdil ľahšie zranenie jednej Češky. Estónska vláda informovala o dvoch zranených estónskych občanoch. 

12:27 Nice sa podľa spravodajcu denníka Libération len ťažko vracia k bežnému životu: otvorené sú kaviarne v uliciach súbežných s bulvárom Promenade des Anglais, otvorená je aj časť obchodov. V hoteli Westminster na promenáde sa podľa naplánovaného programu začal lekársky kongres. 

Načítavam video...

12:10 Londýn preverí svoje bezpečnostné opatrenia, oznámil to starosta Sadiq Khan. To isté na celoštátnej úrovni urobia aj krízový štáb, ktorý zasadne na výzvu premiérky Theresy Mayovej. Mayová však piatkovú návštevu Škótska nezrušila. 

Česká polícia zvýšila bezpečnostné opatrenia pri vytipovaných objektoch a na miestach, kde sa usporadúvajú športové a kultúrne podujatia.

12:07 „Sedeli sme na pláži, celá bola plná ľudí, keď o desiatej začal ohňostroj,“ hovorí pre SME Slovák Michal Olexa, ktorý v Nice pracuje tri roky.

„Keď sa ohňostroj skončil, ľudia začali odchádzať z pláže domov. Zrazu pozeráme, že ľudia začínajú utekať v panike. Skákali z múrov, skákali do vody a kričali. Nikdy som si nemyslel, že niečo také v živote zažijem.“ ˇČítajte viac:

Prečítajte si tiež: Ľudia skákali do vody, hovorí Slovák, ktorý bol neďaleko útoku Čítajte 

11:52 Atak si vyžiadal najmenej 84 obetí, hoci sa Nice v posledných mesiacoch aktívne pripravovalo na možný atentát. Všetky preventívne cvičenia ale nestačili, upozornil denník Le Monde.

Prvá skúška prišla už s februárovým karnevalom, ktorý býva tretím najnavštevovanejším po karnevaloch v Riu a Benátkach. Osobitné bezpečnostné opatrenia koordinovalo ministerstvo vnútra aj počas filmového festivalu v Cannes a majstrovstiev Európy vo futbale.

Pohotovostné služby dostali značné posily a pripravovali sa na všetky možné udalosti. Nacvičovali scenár útoku na futbalový štadión a prípadnú evakuáciu ľudí do nemocníc. Rátali aj s možnosťou nukleárneho, rádiologického, chemického alebo biologického útoku.

Špeciálnu pozornosť venovali možnosti ohrozenia z mora – všetky prichádzajúce lode boli kontrolované a bezpečnostná centrála mala pripravené špeciálne komunikačné systémy, ktoré boli chránené pred kybernetickým útokom.

To, čo sa odohralo v Nice, však zmarilo všetky prípravy, skonštatoval Le Monde.

Načítavam video...

11:44 Do detskej nemocnice v Nice previezli aj 50 detí, z toho dve zomreli počas a po operácii. Ako povedala hovorkyňa nemocnice Lenval agentúre AP, deti a mladiství utrpeli zranenia hlavy a zlomeniny. Niektoré zo zranených sú stále v ohrození života. 

11:29 Denník Nice-Matin identifikoval vodiča kamiónu menom Mohamed Lahouaiej Bouhlel.  Televízia BFM-TV predtým uviedla, že v trestnom registri mal záznamy za "bežné trestné činy", ako sú krádeže či domáce násilie, za ktoré bol podmienečne odsúdený. Nebol však na zozname osôb sledovaných tajnými službami pre podozrenie z terorizmu alebo radikalizácie.

Jeho doklady sa našli priamo vo vozidle použitom pri útoku. Totožnosť však definitívne potvrdia až testy DNA, ktorých výsledky zatiaľ nie sú k dispozícií.

Médiá ďalej informovali, že chladiarenské auto, použité pri útoku, bolo prenajaté pred dvoma dňami v neďalekom mestečku Saint-Laurent-du-Var. Polícia uskutočnila po čine viacero prehliadok vrátane bydliska zastreleného vodiča.

11:25  Prezident Hollande vyhlásil trojdňový štátny smútok, ktorý potrvá od soboty do pondelka vrátane. Oznámil to premiér Valls.

Premiér spresnil, že prezidentov návrh na predĺženie výnimočného stavu, ktorý v krajine platí od krvavých útokov islamistov v Paríži z vlaňajšieho novembra, bude parlamentu predložený budúci týždeň. Výnimočný stav má byť predĺžený do konca októbra.

11:18 Belgické ministerstvo zahraničných vecí ešte stále nemá správy o 20 občanoch Belgicka, ktorí sa v čase útoku nachádzali na bulvári Promenade des Anglais.

Medzi obeťami sú aj dvaja Američania - otec so synom z Texasu. Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin potvrdil jednu obeť u Ukrajiny. 

11:13 Francúzske veľvyslanectvo otvára na Slovensku kondolenčnú knihu. Tá bude k dispozícii v galérii Francúzskeho inštitútu na Sedlárskej ulici v Bratislave. Sústrasť bude možné vyjadriť dnes od 14.00 do 17.00 a v pondelok 18. júla od 9.00 do 17.00 h. 

11:10 Po Taliansku sprísňuje kontroly na hraniciach s Francúzskom aj Nemecko. Opatrenie sa týka aj vlakov a letísk.

11:08 Slovák Tomáš Baňas žije vo Francúzsku už 15 rokov a v Nice má stavebnú firmu. Niektorí jeho zamestnanci stáli asi 300 metrov od miesta, kde zaútočil terorista, no našťastie sa im nič nestalo. Ľudia podľa neho po útoku začali utekať v panike na všetky strany.  

„Poznám tu asi 30 Slovákov a všetci sú v poriadku. Navzájom si telefonujeme aj domov na Slovensko,“ povedal SME Baňas.

Promenáda v centre mesta, kde sa útok stal, je podľa neho uzavretá v meste je množstvo policajtov a vojakov. Ľudia v meste podľa neho nehovoria o ničom inom a navzájom sa pýtajú, či sú ich blízki v poriadku. Život v meste sa však podľa neho nezastavil a ľudia sú v práci.

„Máme stavby asi kilometer od miesta, kde sa to stalo a všetko je otvorené,“ povedal Baňas. V meste podľa neho panuje atmosféra nedôvery. Ľudia už aj pred tým na moslimov pozerali ako na cudzincov. Teraz sa obávajú, že sa útoky budú opakovať.

„Je to chlap, ktorý býval v Nice. Neposlali ho sem z Islamského štátu, ale mal tu trvalý pobyt. Nemal bomby ale nasadol do auta. Teraz tu vládne strach, že to môže spraviť ktokoľvek,“ povedal Baňas.

Prečítajte si tiež: Už nikdy, nikdy! Čítajte 

10:57   "Som hlboko otrasený útokom, ktorý sa včera stal v Nice. Je to chladnokrvný, barbarský čin, ktorý zneužil oslavy štátneho sviatku, aby spôsobil smrť a utrpenie mnohým nevinným ľuďom. Terorizmus je zlo, voči ktorému sa musíme všetci pevne zomknúť," píše prezident Andrej Kiska v sústrastnom telegrame. "Súcitím s rodinami zranených," dodal Kiska.

"V myšlienkach a v modlitbách som s rodinami pozostalých, ktorí prišli o svoje deti, mamy, otcov...," píše zasa predseda parlametu Andrej Danko na facebooku.

10:46 Tento útok je klasickou ukážkou útoku na takzvaný mäkký cieľ, ktorý je zo svojej povahy nechrániteľný. Ak vám niekto povie, že stopercentne ochráni verejné námestia, letiská, podzemné dráhy a podobne, tak jednoducho klame. Je to skrátka realita, s ktorou sa musíme naučiť žiť. Prečítajte si rozhovor s bezpečnostným analytikom. 

Prečítajte si tiež: Útokom ako v Nice nezabránime, tvrdí analytik Čítajte 

10:42 Svedok menom Nader videl celé dianie od začiatku až do konca. Sprvu si myslel, že vodič stratil kontrolu nad nákladným vozidlom. "Bol som na ulici, zastavil sa predo mnou potom, čo rozdrvil veľa ľudí," opísal situáciu stanici BFMTV. Vodič potom podľa neho vytiahol zbraň a začal strieľať po polícii. "(Policajti) ho zastrelili, hlava mu vyčnievala z okienka," dodal.

10:40  Európske akcie na začiatku obchodovania v reakcii na útok  klesali. Strácali najmä akcie firiem zameraných na turistiku.

10:36 Pozrite sa, ako reagovali na tragédiu francúzske aj zahraničné médiá. 

Prečítajte si tiež: Ako reagovali médiá na útok v Nice Čítajte 

10:31 Hovorca ČSA Daniel Šabík pre SME skonštatoval, že letecká prevádzka letiska v Nice nebola narušená.  "Letisko prijíma a vybavuje lety štandardne podľa platného letového poriadku," skonštatoval. Dodal, že České aerolínie vypravia v piatok jeden spiatočný let medzi Prahou a Nice.

O rušení letov do/či z Nice na základe aktuálnych informácií partnerov vo Francúzsku aerolínie neuvažujú. "V tejto chvíli neregistrujeme na našej linke do/z Nice rušenie letov či rezervácií nad rámec štandardnej bežnej dennej prevádzky," skonštatoval Šabík.

10:20 Na oslavách na promenáde v Nice bol aj Slovák Tomáš Jusko. „Nevedel som, čo sa deje. Myslel som si, že nejaké deti sa hrajú, keď asi desať mladých začalo kričať niečo o bombe. Dav ľudí sa rozbehol, tak sme začali utekať aj my, všade bolo veľa ľudí,“ hovorí pre SME.

„Stiahol som sa od davu do uličky, počkal som tam asi 30 minút a potom som išiel na pláž asi pol kilometra od miesta činu. Nikto nemal presné informácie – niektorí hovorili o streľbe po ľuďoch, niektorí o bombe. Všade bola polícia a vojaci,“ hovorí Jusko. O tom, čo sa naozaj stalo, sa dozvedeli až keď prišli domov cez malé uličky.

Prečítajte si tiež: Francúzsko, 14. júla. Oslava slobody, ktorú radikáli nenávidia Čítajte 

10:17  Trinásta etapa Tour de France odštarovala podľa plánu. Pamiatku obetí si uctili minútou ticha, informoval riaditeľ pretekov Christian Prudhomme.

"Etapa pôjde podľa plánu, Tour bude pokračovať. Nepodľahneme ľuďom, ktorí chcú zmeniť náš spôsob života," reagoval šéf pretekov Christian Prudhomme. Podľa polície sa nezmenia a nesprísnia ani bezpečnostné opatrenia. "Sú na maxime už od začiatku Tour de France," uviedla v stanovisku.

10:13 Mnoho svedkov opísalo, ako ľudia pred kamiónom skákali z promenády na pláž, aby sa zachránili. "Stovky ľudí utekali do bezpečia, boli tam deti, tlačenica, šliapali po nich," opísala situáciu tridsaťsedemročná Marie. Vládol tam zmätok, bol počuť veľký krik, bez toho, aby sa vedelo, čo sa vlastne deje, opísala okamihy hrôzy Emily Watkinsová z Austrálie.

Prečítajte si tiež: Ľudia lietali ako kolky, opisuje náraz svedok útoku Čítajte 

10:08  Bezpečnostné kamery zachytili útočníka, ako nastúpil do nákladiaku ďaleko od mora „v kopcoch Nice", informoval podľa AP starosta mesta Christian Estrosi. Vyšetrovanie sa momentálne zameriava na to, či mal prípadného komplica.

Estrosi tiež informoval, že medzi obeťami je viac ako desať detí. Francúzsko by podľa neho malo starostlivo popremýšľať o svojej budúcej reakcii na útoky, keďže predchádzajúce odpovede neboli dostatočné, aby ochránili ľudí.

10:01 Agentúra AFP zosumarizovala útoky vo Francúzku v roku 2015 a 2016. 

9:26 Slovenský konzul vo Francúzsku krátko pred deviatou hodinou oznámil nášmu ministerstvu zahraničných vecí, že do tejto chvíle sa medzi obeťami ani zranenými Slováci nenachádzajú.

Ministerstvo zahraničných vecí vie o 18 ľuďoch, ktorí sa nachádzajú v Nice, keďže cieľ svojej cesty oznámili na ministerstve. „Je ale logické, že nie každý turista, ktorý ide na dovolenku sa registruje,“ tvrdí hovorca ministerstva Igor Skoček.

Niektorí Slováci sa už sami ozvali konzulátu a potvrdili, že sa im nič nestalo. „Ministerstvo teraz postupne volá všetkým zaregistrovaným ľuďom a zisťuje, či sú v poriadku,“ dodal Skoček. 

9:19 Na zverejnených videách vidno, ako sa ľudia, z ktorých jeden či dvaja tlačili kočík, snažia z miesta vyčíňania šialenca utiecť. Na ďalších záberoch zasa ležia na zemi bezvládne a neprirodzene pokrivené tela, mnohé z nich v kalužiach krvi.

"Pomôžte mojej matke, prosím!" kričal jeden z preživších na videu, na ktorom je na ceste prevrátený ružový dievčenský bicykel.

Cez facebook zasa jedna z užívateliek hľadala stratené batoľa. "Stratilo sa nám osemmesačné dieťa. Kamaráti v Nice, ak ste ho videli, ak ste tam boli a ak ste ho vzali, prosím, kontaktujte ma," napísala. Neskôr správu aktualizovala, že sa vďaka istej žene podarilo batoľa nájsť. 

9:13 Slovenské ministerstvo vnútra teroristické útoky ostro odsudzuje. Naše bezpečnostné zložky situáciu vo Francúzsku sledujú a komunikujú so zahraničnými partnermi. Na Slovensku stále platí druhý - zvýšený protiteroristický stupeň. Ministerstvo je podľa stanoviska pripravené postarať sa o Slovákov vo Francúzsku a v prípade záujmu vyslať do postihnutej oblasti vládny špeciál.

9:04 Na tragédiu reagoval aj líder cyklistických pretekov Tour de France Chris Froome. "Myšlienky patria tým, ktorých zasiahol hrôzostrašný teroristický atak v Nice." 

Pridali sa k nemu aj ďalší kolegovia z pelotónu. "Nemohol som spať a prečítal som si o niečom omnoho dôležitejšom než je Tour. Súcitím s obyvateľmi Nice. Šialený svet," napísal Holanďan Bauke Mollema. "Byť Francúzom znamená stretávať sa, oslavovať a nikdy sa nevzdať. Myslím na Nice," uviedol domáci pretekár Romain Bardet.

Organizátori zatiaľ neoznámili, či preteky budú pokračovať podľa plánu. 

8:57 Očitým svedkom krviprelievania bol aj novinár denníka Nice-Matin Damien Allemand. Po skončení ohňostroja sa spolu s ostatnými chystal na odchod, keď začul hluk a výkriky. 

"O stotinu sekundy neskôr sa šialenou rýchlosťou prihnal obrovský biely nákladiak, ktorý menil smer, akoby chce „skosiť“ čo najviac ľudí," povedal Allemand. "Videl som telá, ktoré lietali vzduchom pozdĺž cesty ako kolky. Počul som zvuky a krik, na ktoré nikdy nezabudnem," dodal.

8:53  Taliansko sprísnilo kontroly na troch hraničných priechodoch s Francúzskom. 

8:39 Úrady povolali do ulíc Nice asi 500 policajtov, aby dohliadali na bezpečnosť a vypomohli s vyšetrovaním. Na neurčito je uzavretá časť pobrežnej promenády Promenade des Anglais a tiež niekoľko úsekov priľahlých ulíc. Po celej dĺžke je teraz obmedzený prístup na pláže.

V Nice mal v sobotu začať jazzový festival a na piatok bolo plánované aj vystúpenie speváčky Rihanny, obe udalosti boli zrušené. Ďalšie letovisko na Azúrovom pobreží Marseille zrušilo na piatok naplánovaný ohňostroj. 

8:36 Prečo si teroristi vyberajú práve Francúzsko? 

Prečítajte si tiež: Sekularita, či prepojenie na Afriku. Prečo teroristi útočia práve na Francúzsko Čítajte 

8:21 Francúzsky poslanec Christophe Premat, ktorý bol na oslavách v Nice so svojou rodinou BBC povedal, že sa útoku vyhol len vďaka svojej žene, ktorá sa pri ceste domov chcela zastaviť v kaviarni.

8:14 Slováci sa medzi zranenými ani obeťami zatiaľ nenachádzajú. Pre TASR to potvrdil riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Igor Skoček. Podľa neho identifikácia obetí stále trvá, avšak dúfa, že Slováci medzi obeťami ani nebudú.

8:12 Český letecký dopravca ČSA, ktorý lieta z Prahy do Nice šesťkrát týždenne, preveruje a analyzuje aktuálnu situáciu v Nice. "Zatiaľ nemáme informáciu o tom, že by letisko v Nice malo byť uzavreté," konštatoval jeho hovorca Daniel Šabík.

8:08 Ľudia reagujú na sociálnych sieťach na tragédiu pod hashtagmi #Nice06, #prayforNice and #porteouverte (otvorené dvere).

7:56 Austrália eviduje troch svojich zranených občanov.

7:37 Počet obetí útoku sa zvýšil na 84, cituje agentúra AFP ministerstvo vnútra. 

7:27 Medzi mŕtvymi je aj viacero detí. Doktor z nemocnice v Nice tiež agentúre Reuters povedal, že veľa detí s vážnymi zraneniami podstúpilo operáciu. 

7:19 Množstvo svetových politikov útok odsúdilo a dalo najavo zármutok a súcit s obeťami, ich blízkymi i celým Francúzskom.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že Európa i svet stojí v tejto ťažkej chvíli po boku Francúzska. "Je to tragický paradox, že obeťami útoku sú ľudia oslavujúci slobodu, rovnosť a bratstvo," vyhlásil Tusk. "Budeme jednotne stáť po boku rodín obetí, francúzskych občanov a vlády v boji proti násiliu a nenávisti," doplnil.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang vyjadril sústrasť obetiam a vyhlásil, že jeho krajina bude bojovať proti akejkoľvek forme terorizmu.

Americký minister zahraničia John Kerry, ktorý bol vo štvrtok na návšteve Francúzska, označil útok za "desivý" a vyhlásil, že bol pyšný, že stál po boku francúzskych politikov na oslavách Dňa pádu Bastily.

Sústrasť Francúzom dal najavo aj nový britský minister zahraničia Boris Johnson. "Som šokovaný a zarmútený desivými udalosťami v Nice a hroznou stratou životov," napísal na twitteri.

7:00 Teror chce meniť naše ulice na nepriateľské územia. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová. 

Prečítajte si tiež: Teror chce meniť naše ulice na nepriateľské územia Čítajte 

6:40 Podľa informácií francúzskej televízie BMF a regionálneho denníka Nice-Matin sa po zneškodnení vodiča nákladiaku, našiel v jeho aute preukaz totožnosti. 

Útočník mal v súlade s doposiaľ nepotvrdenými informáciami 31 rokov, žil v Nice a mal dvojité: francúzsko-tuniské občianstvo. 

Polícia útočníka viedla vo svojich záznamoch, tajné služby ho ale v hľadáčiku nemali. Médiá tiež uvádzajú, že vyšetrovatelia našli v nákladnom aute atrapy strelných zbraní a nefunkčné granáty. Pri sebe mal aj najmenej jednu funkčnú pištoľ, s ktorou opakovane strieľal.

Minister vnútra Cazeneuve sa k týmto informáciám doposiaľ odmietol vyjadriť, pričom uviedol, že "identifikácia zločinca ešte prebieha".

Prečítajte si tiež: Oddeľuje vieru a moc, možno práve preto na Francúzsko útočia Čítajte 

6:24 Rodinná atmosféra na pobrežnej promenáde v Nice na Azúrovom pobreží sa podľa svedkov zmenila v chaos vo chvíli, keď do ľudí začalo nabiehať nákladné auto, pod ktorého kolesami zomierali dospelí aj deti. Ľudia zbesilo utekali v snahe zachrániť si holý život. Desiatky boli zranené a miestny hotel sa zmenil na improvizovanú ošetrovňu, píše BBC.

Ľudia sledujúci ohňostroj k výročiu Dňa pádu Bastily sprvu nevedeli, či sú výkriky a utekajúci dav ľudí len žart, alebo či ide o vážnu hrozbu. "Bola to rodinná udalosť, boli tam batoľatá, deti a len sledovať tých ľudí, ako ťahali svoje deti, keď utekali ulicou, bolo neuveriteľné," povedal BBC Kanaďan Ramiro Mora, ktorý bol medzi tými, ktorí útok prečkali bez zranení.

Kto mohol, z ulice utiekol. Po chvíli tam zostali len desiatky bezvládnych tiel. Sanitky podľa svedkov nestíhali odvážať zranených do nemocníc, a tak ich ošetrovali v improvizovaných zariadeniach pozdĺž promenády. Jedno z nich vzniklo podľa twitteru novinára Albana Mikoczyho v hoteli Negresco.

6:14 "Sme vo vojne s teroristami, ktorí nám chcú ublížiť za každú cenu," vyhlásil minister vnútra Bernard Cazeneuve. 

6:00 Na sociálnych sieťach reagujú na tragédiu aj karikaturisti.

5:48 "Mesto z Nice zasiahol terorizmus v deň nášho štátneho sviatku. Nesmierna bolesť, krajina je opäť v smútku. Francúzi mu budú čeliť," napísal na twitteri premiér Manuel Valls.

5:31 Útok poznačil aj summit ASEM medzi Európou a Áziou. Premiér Robert Fico, ktorý rokuje v Mongolsku s medzinárodnými lídrami, vyjadril ľútosť pozostalým.

"Je mi veľmi ľúto všetkých obetí a všetkých ranených pri tomto odpornom teroristickom útoku. Rád by som prejavil Francúzom solidaritu," vyhlásil počas prebiehajúceho summitu slovenský premiér.

Zároveň priblížil, že od incidentu je v kontakte so slovenským veľvyslanectvom vo Francúzsku ako aj so slovenskými bezpečnostnými zložkami. V noci komunikoval aj so Slovenskou informačnou službou. "Budú prijaté opatrenia, ktoré robíme v súvislosti s podobnými útokmi. Rovnako ministerstvo vnútra je pripravené poskytnúť pre tých ľudí, ktorí sú v Nice a v okolí aj leteckú prepravu," avizoval Fico.

Premiér predpokladá, že aj svetoví lídri na summite budú tvrdšie reagovať na terorizmus vo svete. "Je to udalosť, ktorá bude opäť hýbať niekoľko mesiacov nielen Európou, ale aj celým svetom, pretože útoky sa objavujú vo všetkých kútoch sveta," skonštatoval Fico.

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu