LONDÝN. Organizátori kampane za odchod Británie z Európskej únie pomaly začínajú ustupovať od svojich kľúčových argumentov, ktorými podporovali ťaženie proti Bruselu. Napísal to v nedeľu v komentári britský denník The Guardian.
V priebehu kampane odporcovia európskej integrácie protestovali proti prisťahovalcom, voľnému pohybu osôb a nákladom na britské členstvo v EÚ.
Len niekoľko hodín po oznámení výsledkov sa vodca protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage dištancoval od tvrdenia, že 350 miliónov libier, ktorými krajina prispieva do pokladne únie, môže byť využitých na podporu britského zdravotníctva.

Prisťahovalectvo zrejme neustane
Konzervatívny poslanec Daniel Hannan zase pripustil, že úroveň prisťahovalectva do Spojeného kráľovstva môže po brexite zostať rovnaká. "Úprimne povedané, pokiaľ ľudia hlasovali v presvedčení, že bude nulová migrácia z EÚ, potom budú sklamaní," povedal Hannan.
Tábor odporcov EÚ pritom následky migrácie aj možnosť subvencií do zdravotníctva využíval ako kľúčovú súčasť svojej kampane.
Hannan pre BBC povedal, že status ľudí z krajín EÚ sa v Británii nezmení. Nikdy vraj netvrdil, že v prípade odchodu z únie cudzinci Spojené kráľovstvo opustia.
"Žiadame jedine o približnú kontrolu toho, kto do Británie prichádza a v akom počte," povedal poslanec.

Pred referendom sa povedalo veľa
Ďalší konzervatívny poslanec Liam Fox spochybnil, že by bolo nutné aktivovať päťdesiaty článok Lisabonskej zmluvy, ktorý právne stanovuje podmienky vystúpenia. "Pred referendom sa toho povedalo veľa. Slová, nad ktorými by sme sa mohli znovu zamyslieť. Aktivácia článku 50 je jedna z nich," konštatoval Fox.
Pred týmto krokom by podľa neho bolo žiadúce vec premyslieť. "Vláda by mala zvážiť, čo sa vlastne snaží dosiahnuť a v akom časovom rozpätí," citoval poslanca The Guardian.