SME

Briti z Únie odchádzajú, Nemci sú najspokojnejší v histórii (minúta po minúte)

Veľká Británia zahlasovala za odchod z Európskej únie.

 

Prečítajte si tiež: Deň po tom, ako Briti povedali svoje nie Čítajte 
  • Britskí voliči odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ.
  • Za brexit hlasovalo 51,9 percent voličov, kým za zotrvanie sa vyslovilo 48,1 percent voličov.
  • Británia bude mať nového premiéra, David Cameron podá demisiu. 
  • Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch.
  • Škótsko ohlásilo prípravy referenda za nezávislosť od Veľkej Británie.
  • Libra klesla na najnižšiu úroveň za posledných 31 rokov.

 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Prečítajte si tiež: Reakcie osobností: Brexit nie je podľa Fica tragédia, ale realita Čítajte 

 

Prečítajte si tiež: Ako odísť z Únie? Trvá to roky, Únia môže byť nekompromisná Čítajte 

21: 49 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

21:46  Americký prezident Barack Obama oznámil, že telefonoval s britským premiérom Davidom Cameronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o rozhodnutí Británie vystúpiť z Európskej únie. Vyhlásil, že s európskymi spojencami bude naďalej koordinovať úsilie s cieľom zabezpečiť stabilitu globálneho finančného systému.
Obama označil Camerona, ktorý dnes oznámil, že v októbri odstúpi z funkcie, za "vynikajúceho partnera na svetovej scéne".

SkryťVypnúť reklamu

20:55 Viac ako 71-tisíc ľudí už podpísalo petíciu požadujúcu, aby mesto Londýn vyhlásilo nezávislosť od Spojeného kráľovstva a zostalo tak súčasťou Európskej únie. Petícia sa s výzvou na vyhlásenie samostatnosti obracia priamo na nového starostu Londýna Sadiqa Khana, ktorému dokonca ponúka funkciu prezidenta budúceho londýnskeho štátu.

Organizátor kampane James O'Malley v sprievodnej výzve zdôrazňuje, že Londýn je medzinárodným mestom, ktoré chce naďalej zostať v srdci Európy. Samotný O'Malley sa označuje za "veľkého fanúšika" EÚ. Petícia požaduje od starostu Khana, aby vyhlásil nezávislosť Londýna a následne požiadal o jeho členstvo v EÚ aj v schengenskej zóne. 

Iniciátori chcú dokonca otvoriť diskusiu o možnom prijatí eura. Paralelne sa začala podpisovať aj iná petícia požadujúca zotrvanie Londýna v rámci Veľkej Británie, ktorá má však zatiaľ menší ohlas. V Londýne hlasovalo za zotrvanie v únii takmer 60 percent ľudí, čo ostro kontrastuje s hlasovaním vo väčšine ostatných oblastí Británie.

SkryťVypnúť reklamu

20:43 Reakcie Britov na výsledky referenda sú rôzne. Neuveriteľný výsledok, aj veľká chyba. 

Načítavam video...

20:32 Ministri zahraničných vecí Nemecka a Francúzska, Frank-Walter Steinmeier a Jean-Marc Ayrault, chcú na sobotňajšom berlínskom stretnutí s rezortnými partnermi z ďalších štyroch zakladajúcich štátov niekdajšieho Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), predchodcu Európskej únie, predložiť spoločný návrh reakcie na výsledky referenda.

Návrh by mal podľa dostupných informácií z diplomatických zdrojov predpokladať pružnejšiu Európsku úniu, ktorá by poskytla viac priestoru partnerským krajinám neochotným alebo neschopným realizovať ďalšie kroky integrácie.

Nemecko a Francúzsko, ako vyplýva z návrhu citovaného niektorými médiami, berú s poľutovaním na vedomie rozhodnutie Britov o vystúpení z Európskej únie. S ohľadom na brexit vnímajú ako "spoločnú povinnosť pracovať na tom, aby sa podobný vývoj nemohol zopakovať v iných častiach Európy", zdôrazňujú šéfovia diplomacií oboch krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Obe krajiny sa v návrhu, ktorý predložia aktérom stretnutia v Berlíne z Belgicka, Holandska, Luxemburska a Talianska, označujú za "osudové spoločenstvo", ktoré je za európske riešenia v oblasti zahraničnej i vnútornej bezpečnosti, utečeneckej politike, v otázke hospodárskeho rastu i zamestnanosti.

20:26 Bývalý britský premiér Tony Blair patril k odporcom brexitu. "Sme rozdelená krajina a preto je pre premiéra dôležité snažiť sa spojiť krajinu a nájsť riešenie," uviedol v rozhovore pre BBC. Pozrite si stanovisko expremiéra Blaira k výsledku referenda.

Načítavam video...

20:09 Riadny summit šéfov štátov a vlád krajín Európskej únie sa v dôsledku rozhodnutia britských voličov o odchode z únie prakticky zúži budúci týždeň na jediný deň.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsaťosmička sa zíde v utorok popoludní. V stredu sa neformálne zídu zástupcovia 27 krajín, teda bez Británie.

20:00 Francúzsky prezident Francois Hollande a taliansky premiér Matteo Renzi sa v sobotu stretnú v Paríži na neformálnej večeri. 

Obaja aktéri stretnutia by podľa rovnakého zdroja mali v pondelok zavítať do Berlína, kde absolvujú rokovania s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Súčasťou neplánovaných aktivít súvisiacich s výsledkami referenda bude aj prijatie predsedu Európskej rady Donalda Tuska najvyšším francúzskym predstaviteľom v Paríži.

19:47 Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič označil dnešok za jeden z najčernejších dní v histórii Európskej únie, ktorý bude mať ďalekosiahle dôsledky.

SkryťVypnúť reklamu

"Teraz bude maximálne dôležité, aby sa situácia stabilizovala, predovšetkým, aby sa stabilizovali finančné trhy, bankový sektor, a aby sme sa začali pripravovať, podľa možností, na čo najprofesionálnejší priebeh rokovaní o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie," uviedol vo vyhlásení Šefčovič.

Dodal, že bude potrebná sebareflexia na obchod stranách, v Bruseli, ako aj v členských krajinách. "Myslím si, že je potrebné reformovať komunikáciu a vniesť do diskusií viac pragmatického prístupu a treba lepšie vysvetľovať citlivé témy."

19:40 Briti si až po referende začali vyhľadávať na internete, aké následky bude mať odchod z Európskej únie pre ich krajinu. Tiež si zisťovali o EÚ viac podrobností, napríklad akých má členov, vyplýva z dát Google.

SkryťVypnúť reklamu

Internetový vyhľadávač Google hlási prudký nárast záujmu o výsledky hlasovania, ale aj základných otázok týkajúcich sa dôsledkov referenda. Asi osem hodín po uzavretí hlasovacích miestností Google oznámil, že počet otázok "Čo sa stane, keď opustíme EÚ?" sa viac ako strojnásobil.

Veľa Britov ani poriadne nevie, o čom vlastne hlasovali, napísal denník The Washington Post. Kým dôsledky hlasovania pocíti podľa denníka celý svet, niektorí britskí voliči zrazu hovoria, že ich teraz mrzí, že vhodili hlasovací lístok v prospech brexitu.

19:33 Starosta Londýna Sadiq Khan vyjadril podporu Európanom v hlavnom meste Británie. "Chcem vyslať jasný signál každému európskemu občanovi žijúcemu v Londýne - ste tu vítaní. Ako mesto sme vďační za váš obrovský prínos a to sa v dôsledku tohto referenda nezmení".

SkryťVypnúť reklamu

19:21 Kandidátka Demokratickej strany na úrad prezidenta USA Hillary Clintonová vyjadrila rešpekt k voľbe Britov.

"Našou úlohou je zabezpečiť, aby ekonomická neistota vytvorená týmito udalosťami neublížila pracujúcim rodinám v Amerike," uviedla Clintonová. Bývalá prvá dáma a ministerka zahraničných vecí Spojených štátov ďalej zdôraznila vytrvalý záväzok amerických vzťahov s Britániou a Európou.

19:13 Komunistická strana Slovenska (KSS) považuje výsledok referenda za jeden z mnohých signálov zlyhania "únie nadnárodných spoločností, veľkokapitálu a ich protiľudovej politiky".

KSS vyzýva slovenskú verejnosť na vytvorenie tlaku potrebného na vypísanie referenda o odchode SR z EÚ. "Sme presvedčení, že slovenská verejnosť má rovnaké právo demokraticky rozhodnúť o osude svojej krajiny tak, ako verejnosť britská," uviedol Hrdlička.

SkryťVypnúť reklamu

Komunisti podľa neho dlhodobo poukazujú na "nereformovateľnosť EÚ, stratu suverenity SR a fakt, že po podpise Lisabonskej zmluvy sa EÚ stala jednoznačným spolkom nadnárodných spoločností, v ktorých je zisk a zotročenie pracujúcich a menších národov hnacím motorom a súčasne aj jej smerovaním".

19:05 Čo všetko sa mení po štvrtkovom hlasovaní, sa nedá predpovedať. „Určite ide o historický moment, no nie vhodný moment na hysterické reakcie,“ snažil sa upokojiť obavy stály predseda Európskej rady Donald Tusk.

Prečítajte si tiež: Brexit je historický moment, ale zvládneme ho bez hystérie, dúfa Únia Čítajte 

18:57 Výsledok referenda podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku vyvolá v celej Európe vlnu nacionalizmu a separatistických tendencií. Návrhy niektorých českých politikov, aby sa Česko takisto pokúsilo vystúpiť z EÚ, pred novinármi odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

"Je zrejmé, že výsledok britského referenda vyvolá v Európe vlnu nacionalizmu, že rôzne extrémistické sily sa budú snažiť priživiť a získať na tom politické body," uviedol Sobotka.

EÚ by podľa českého premiéra mala reagovať tak, že zdôrazní výhody, ktoré plynú z európskej integrácie. "Musíme tomu čeliť tým, že poukážeme na to, že spoločne sme silnejší, že spoločne sme úspešnejší," povedal predseda českej vlády. Sobotka verí, že Európska únia odchodom Britov nekončí a že Česká republika by v nej mala zostať.

18:45 Bývalá predsedníčka britskej euroskeptickej strany UKIP Suzanne Evansová tvrdí, že po brexite nastala "nálada spolupráce".

"Teraz je pred nami realita, vidíme celkom iný postoj od svetových lídrov - už nie sme v zadnej časti radu, pokiaľ ide o Ameriku. Prezident Obama povedal, že náš osobitný vzťah bude pokračovať. Aj minister zahraničia Ghany vyjadril podporu pri tvorbe obchodnej dohody s Britániou," uviedla Evansová.

SkryťVypnúť reklamu

18:38 Mandorova karikatúra na tému Monty Python.

18:30 V oblasti výskumu, rozvoja a vysokého školstva môže Británia vystúpením z Európskej únie mnoho stratiť. V juhomaďarskom Segedíne to uviedol komisár EÚ pre vzdelávanie, kultúru, mládež a telovýchovu Tibor Navracsics.

Na fóre Segedínskej univerzity Navracsics povedal, že britské univerzity a výskumné ústavy profitovali z európskej integrácie, do tohto sektora prúdili významné finančné zdroje. "Je dôležité, aby vzniknutá výskumná spolupráca bola aj naďalej plodná," dodal eurokomisár.

Ako dodal, EK rešpektuje rozhodnutie britských voličov. Samotný výsledok plebiscitu ešte neznamená automaticky naštartovanie procesu odchodu tejto krajiny z únie.

18:14 Rozhodnutie britských voličov opustiť Európsku úniu povzbudilo populistické a euroskeptické strany po celom kontinente, aby vzniesli vlastné požiadavky na odchod z bloku či spoločnej meny euro.

SkryťVypnúť reklamu

Nacionalistické a protiimigračné strany v Holandsku, Dánsku, Švédsku a Francúzsku vyzvali na referendá o členstve v únii, zatiaľ čo talianske Hnutie piatich hviezd oznámilo, že bude ďalej usilovať o hlasovanie o eure, napísala agentúra Reuters.

17:55 Britská libra sa dnes voči doláru prepadla rekordným tempom až o viac ako desať percent a dostala sa na najnižšiu úroveň za 31 rokov; v druhej polovici dňa sa jej strata stabilizovala okolo ôsmich percent. Britská mena strácala aj voči euru, to ale dnes tiež výrazne kleslo. Devízový trh tým reagoval na výsledky referenda, v ktorom sa Briti rozhodli odísť z Európskej únie.

Libra zostúpila až na 1,3228 USD, najnižšie od septembra 1985. Ku koncu európskeho obchodovania sa pohybovala okolo 1,3650 USD so stratou ôsmich percent. Euro voči libre posilnilo o 6,5 percenta na 0,8160 GBP.

SkryťVypnúť reklamu

17:45  Pražská burza dnes prudko oslabovala, v priebehu dňa ale zvládla skorigovať ranný až desaťpercentný prepad. Spolu s ďalšími akciovými trhmi reagovala na štvrtkové referendum, v ktorom Briti rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Index PX nakoniec klesol o 4,17 percenta na 819,58 bodu. Najhoršie dopadli akcie Erste Bank, rástla len textilka Pegas Nonwovens. Vyplýva to z údajov burzového webu.

"S prepadom cien ropy a priemyselných kovov v piatok strácal hlavne energetický sektor a ako tradične za tragickú náladu na trhoch platili finančné tituly. Celoeurópsky bankový index Euro Stoxx Banks sa prepadal o bezmála 17 percent," uviedla pre ČTK analytička Patria Online Kristýna Zahradníková.

17:40 Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite dnes vyjadrila presvedčenie, že Európska únia a Británia "nájdu nový spôsob spolunažívania". EÚ podľa nej "v krátkom čase pocíti dôsledky" britského rozhodnutia odísť z bloku, a "je našou povinnosťou obnoviť dôveru ľudí v EÚ," citovala ju DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves vyjadril nájde, že rozhodnutie Británie odísť z EÚ posilní spoluprácu medzi zvyšnými 27 členskými krajinami. "Osobne dúfam, že to bude mať zjednocujúci dopad na 27 členov EÚ," uviedol podľa Baltskej tlačovej služby.

Nemci sú Úniou nadšení

17:10 Kým Británia sa rozhodla opustiť Európsku úniu, Nemci hodnotia európske spoločenstvo najlepšie v histórii. Ukázal to prieskum televízie ZDF Politbarometer, ktorý sa uskutočnil súbežne s britským referendom o zotrvaní v EÚ. Nemci podľa prieskumu veria, že brexit nebude znamenať rozpad únie.

V prieskume 45 percent opýtaných uviedlo, že členstvo Nemecka v únii prináša krajine prevažne výhody. Vôbec prvýkrát je táto skupina väčšia ako počet ľudí presvedčených, že výhody a nevýhody začlenenie do EÚ sú vyvážené; tento názor zastáva 38 percent Nemcov. Prevažujúce nevýhody vidí v členstve krajiny v únii 14 percent Nemcov. Informovala ČTK.

SkryťVypnúť reklamu

17:02  Britská vláda by mala čo najskôr začať rozhovory o vystúpení svojej krajiny z EÚ podľa príslušného článku únijnej zmluvy. Do Londýna to dnes zo svojho luxemburského rokovania odkázali ministri zahraničia ostatných štátov Európskej únie. Podľa slovenského ministra Miroslava Lajčáka majú ostatné štáty únie "veľký problém" s oznámením britského premiéra Davida Camerona, ktorý chce začiatok rozhovorov nechať až na svojho nástupcu.

"Chceli by sme čo najskôr začať s transparentným vyjednávaním. Veľká väčšina štátov mieni, že neistota nesmie trvať veľmi dlho," povedal novinárom Bert Koenders, minister zahraničia Holandska, do konca mesiaca ešte stále predsedníckej krajiny EÚ.

16:53 Svetové ceny ropy sa dnes prepadli až o viac ako šesť percent, čo zodpovedá najväčší priebežnej strate od polovice apríla. Víťazstvo odchodu Británie z EÚ vo štvrtkovom britskom referende vyvolalo obavy z celkového spomalenia ekonomickej aktivity, ktoré by mohlo zasiahnuť dopyt po rope. Ropa pokles síce neskôr zmiernila, zostala ale hlboko pod psychologickou hranicou 50 dolárov za barel, nad ktorú sa vrátili koncom mája prvýkrát po takmer siedmich mesiacoch.

SkryťVypnúť reklamu

16:45 Demograficky referendum ukázalo jasné rozdelenie Británie medzi mladú a staršiu generáciu, uvádza AFP. Väčšiu vôľu k zotrvaniu v únii preukázali vzdelanejší Briti oproti menej vzdelaným. The Independent k tomu napísal, že sa prejavila "priepasť medzi liberálnou mestskou triedou a robotníkmi, najmä v otázkach imigrácie, a priepasť medzi ľuďmi, ktorí získavajú prospech z globalizácie a tými, ktorí zostali bokom a nezískali prácu ani peniaze".

Podľa Briana Klaasa, analytika London School of Economics, "sú ľudia zaskočení príliš rýchlymi zmenami v spoločnosti. V kombinácii s latentným euroskepticizmom a s faktom, že politici chceli využiť strachu z migrantov, vznikol mocný tlak na zmenu". Informovala agentúra ČTK.

16:36 Stávkové kancelárie v Česku na odchode Veľkej Británie z Európskej únie zarobili, 85 percent stávkarov verilo v jej zotrvanie. Hoci podľa prieskumov boli šance na obe varianty zhruba vyrovnané, kurz na brexit sa vyšplhal až na 4,1: 1. O referendum bol medzi stávkujúcim v Česku relatívne veľký záujem, celkový objem prijatých stávok dosiahol zhruba päť miliónov korún. Vyplýva to z vyjadrení tamojších stávkových kancelárií.

"Tipujúci v súboji s bookmakerom tentoraz prehrali, čo sa stáva zakaždým, keď prehrá favorit. A favoritom tu bolo zotrvanie Británie v únii, ktorému verilo 85 percent stávkarov. Stávky na referendum sa vyšplhali na 800.000 korún, čo je u podobného typu spoločenských stávok veľmi slušný výsledok," informovala hovorkyňa Chance Markéta Světlíková.

16:27 Neverím v domino efekt po brexite, väčšina Európanov nechce opustiť Úniu, hovorí pre SME politológ Soeren Keil z Univerzity v Canterbury.

Prečítajte si tiež: Analytik: Briti si neuvedomujú, čo vlastne spravili Čítajte 

16:18 "Stala sa zásadná udalosť, a len čas ukáže jej konkrétne dopady. Moja osobná skúsenosť bola, že Briti zohrávajú v európskych inštitúciách mimoriadne významnú a konštruktívnu rolu, ich prístup a know-how bude chýbať. Nielen v Británii, ale aj na kontinente bude teraz veľmi dôležité, ako lídri a všetci zainteresovaní pomenujú možnú cestu vpred s cieľom eliminovať neistotu a dať priestor zdravému optimizmu," povedal SME Juraj Čorba, bývalý zástupca Slovenska pred súdmi EÚ.

16:07 Britskí euroskeptici stratili hlavnú agendu a začnú sa viac podobať na krajnú pravicu, hovorí pre SME JAN KOVÁŘ z českého Ústavu pre medzinárodné vzťahy.

Prečítajte si tiež: Camerona si história zapamätá ako muža, ktorý rozbil dve únie Čítajte 

16:03  Výsledok britského referenda by mohol spomaliť proces rozširovania Európskej únie, ktorý štáty na západnom Balkáne vnímajú ako cestu k prosperite. Povedal to dnes chorvátsky minister zahraničia Miro Kovač. V rôznych etapách cesty do Európskej únie sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko. Odchod Británie z EÚ ľutujú aj predstavitelia Bulharska a Rumunska.

"Chceme dosiahnuť stabilitu v juhovýchodnej Európe a budeme pracovať na tom, aby brexit nemal príliš veľký vplyv na proces rozširovania," uviedol Kovač. "Musíme byť ale realisti. Obávam sa, že to (referendum) bude mať vplyv na tento proces a že sa trochu spomalí," dodal minister krajiny, ktorá vstúpila do EÚ ako zatiaľ posledná v roku 2013.

Srbský premiér Aleksandar Vučić uviedol, že napriek výsledku britského referenda jeho krajina stále usiluje o uzavretie prístupových rokovaní do roku 2019. "Srbsko bude pokračovať na svojej európskej ceste," uviedol Vučić.

15:36 Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyjadril v reakcii na výsledok britského referenda nádej, že Európska únia zostane pre jeho organizáciu "silným partnerom" v otázkach humanitárnej pomoci, mieru a bezpečnosti vrátane zvládanie migračnej krízy. Rovnako dobrú spoluprácu očakáva aj od Británie.

"My v OSN sa tešíme na pokračujúcu spoluprácu s Britániou a Európskou úniou, ktoré sú obe dôležitými partnermi," uviedol hovorca generálneho tajomníka Stéphane Dujarric. "Keď spolupracujeme, sme silnejší," dodal.

15:28 Na politiku sankcií Západu voči Rusku britské referendum nebude mať žiadny vplyv. Vyhlásil to v Taškente ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa v uzbeckej metropole zúčastňuje summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Brexit podľa neho bude mať globálne následky, a to ako negatívne, tak aj pozitívn.

Výsledok referenda odráža nespokojnosť s riešením migračných a bezpečnostných problémov Európy, povedal líder z Kremľa. Moskva sa bude snažiť minimalizovať dopady britského odchode na ruskú ekonomiku.

15:22 Pre Úniu aj pre Britov samotných bude dobre, keď Londýnu z práv aj povinností plného členstva zostane toľko, koľko Briti budú chcieť a koľko bude z hľadiska zmenšenej EÚ prijateľné, píše v koemntári pre SME ľuboš Palata.

Prečítajte si tiež: Británia musí zostať najbližším spojencom Únie Čítajte 

15:04 „Občania v Británii zahlasovali za vystúpenie z EÚ a rozhodnutie voličov musíme rešpektovať. Tak ako povedal premiér Cameron, pre občanov krajín EÚ vrátane Slovákov, ktorí v Británii žijú sa v tejto chvíli nič nemení. A v tejto fáze sa nemenia ani pravidlá obchodovania s  tovarom a službami.

Premiér sa na budúci týždeň stretne so svojimi partnermi na zasadnutí Európskej rady kde vysvetlí rozhodnutie, ktoré padlo v referende ako aj jeho osobnú voľbu rezignovať. Nový premiér bude mať v rukách rozhodnutie, kedy aplikovať článok 50 príslušných zmlúv.

Teraz musíme začať pracovať na vyjednaní nového vzťahu s našimi priateľmi a spojencami v Európe. Británia zostáva pracovať na bezpečnosti a prosperite pre celú Európu v rámci ktorej bude mať aj naďalej blízke vzťahy," reagoval na výsledky referenda Andy Garth, britský veľvyslanec na Slovensku.

14:58 Na rozhodnutie o brexite reagujú aj športovci. "Zdá sa, že najväčší rozhodnutie v histórii tejto krajiny bolo založené na podvodné kampani a klamstvách," povedal český futbalový brankár Petr Čech, ktorý chytá v Anglicku. "Podviedli sme naše deti a deti našich detí," vyjadril sa zase anglický futbalista Gary Lineker.

"Ide o vôľu vyjadrenú národom a to si vyžaduje od nás všetkých veľký diel zodpovednosti, pretože je potrebné zabezpečiť blaho ľudí v Spojenom kráľovstve aj prospech a spoluprácu na európskom kontinente," reagoval zase pápež František.

14:42 "Teraz očakávame, že britská vláda sprostredkuje čo najskôr britskému ľudu výsledky rozhodnutia bez ohľadu na to, ako bolestivý tento proces môže byť. Akékoľvek prieťahy by mohli zbytočne predĺžiť neistotu. Máme pravidlá, podľa ktorých to možno zvládnuť disciplinovaným spôsobom," tvrdia okrem iného v spoločnom vyhlásení šéf Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, premiér predsedníckeho Holandska Mark Rutte a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Preklad priniesla agentúra ČTK.

Prečítajte si tiež: Čakáme, že k brexitu príde čo najskôr, vyhlásili spoločne šéfovia EÚ Čítajte 

14:31 Ak krajiny eurozóny po rozhodnutí o brexite prehĺbia integráciu a budú so zvyškom členov Európskej únie konať ako sa štafážou, môže európsky projekt skončiť katastrofou, varoval poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski.

Prezident Andrzej Duda vyzval, aby členské krajiny urobili všetko pre to, aby sa v prípadnom odchode z EÚ zabránilo ďalším nespokojným štátom.

Waszczykowski sa snažil upokojiť Poliakov žijúcich v Británii a odkázal im, že podľa jeho mienky na nich nebude mať hlasovanie o brexite žiaden okamžitý dopad. Prezident Duda sľúbil, že urobí všetko pre to, aby práva Poliakov v Británii pomohol ochrániť.

14:26 Ruský premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že brexit je vnútornou záležitosťou Británie, ale vplýva na svetovú ekonomiku, "a to nás neteší". Medvedev v prejave na zasadnutí predsedníctva rady pre modernizáciu ekonomiky a inovácie vyhlásil, že výsledky štvrtkového referenda o zotrvaní Británie v EÚ sú síce vnútornou záležitosťou Británie, no"je očividné", že brexit "má dôsledky nielen pre Britov a EÚ, ale celkovo aj pre svetovú ekonomiku".

Podľa ruského ministra financií Antona Siluanova bude vplyv brexitu na ruskú ekonomiku obmedzený, ale "mohol by vyvolať ďalší pád cien ropy, oslabenie rubľa a volatilitu na finančných trhoch". Siluanov sa domnieva, že sa treba pripraviť na negatívne scenáre vývoja svetovej ekonomiky a k plánovaniu pristupovať skôr konzervatívne.

14:05 Škótska politička Nicola Sturgeon uviedla, že Škótsko bolo vyňaté z Európskej únie proti vôli jeho občanov. "Je to demokraticky neakceptovateľné," povedala a ohlásila prípravy na druhé referendum o nezávislosti Škótska.

V septembri 2015 Škóti v referende zamietli nezávislosť pomerom hlasov 55 ku 45 percent.

V Škótsku hlasovalo až 62% obyvateľov (1 661 191 ľudí) za zotrvanie Veľkej Británie v únii.

13:43 Výsledok britského referenda je vyjadrením vôle národa a teraz sú potrebné záruky, aby odchod krajiny z EÚ nepoškodil ju samotnú ani zvyšok kontinentu.

Novinárom to počas cesty do Arménska povedal pápež František. "Ide o vôli vyjadrenú národom a to si vyžaduje od nás všetkých veľký diel zodpovednosti, pretože je potrebné zabezpečiť blaho ľudí v Spojenom kráľovstve aj prospech a spoluprácu na európskom kontinente."

13:40 Tisíce Britov žiadajú po tesnom výsledku v prospech brexitu ďalšie, nové referendum o členstve v Európskej únii. 

Iba do piatkového dopoludnia podpísalo petíciu na vypísanie nového referenda o členstve Spojeného kráľovstva v európskom bloku nateraz 60-tisíc ľudí.

13:38 Víťazstvo zástancov vystúpenia z Európskej únie v britskom referende prináša samé zlé správy, varuje ekonóm pôsobiaci na Harvardovej univerzite v USA Marek Hlaváč.

13:34 Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že hlboko ľutuje, že Briti hlasovali v referende za odchod z EÚ, ale únia musí urobiť zmeny, aby sa pohla dopredu. Francúzsky prezident v krátkom televíznom vyhlásení označil schválenie odchodu Británie z EÚ za "bolestnú voľbu", ktorú musia Francúzsko a Európa rešpektovať.

13:28 "Očakávame teraz, že vláda Spojeného kráľovstva čo možno najskôr potvrdí platnosť tohto rozhodnutia britského ľudu, nech je tento proces akokoľvek bolestivý," uvádza sa v spoločnom stanovisku Junckera, Tuska, Schulza a Rutteho.

Aj v ich mene dodal, že EÚ ľutuje toto rozhodnutie britských voličov, ale bude ho rešpektovať. Juncker s odkazom na britské referendum priznal, že v doterajších dejinách EÚ ide o bezprecedentnú situáciu. Najvyšší lídri únie dali Londýnu najavo, že treba konať rýchlo aj preto, lebo akékoľvek meškanie "by zbytočne predlžovalo neistotu" v rámci spoločenstva.

13:26 Dnešný deň je zlomom pre Európu a pre proces jej zjednocovania, povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že únia je dostatočne silná, aby na brexit správne reagovala. Vplyvy britského vystúpenia z dvadsaťosmičky podľa nej budú záležať na odhodlaní a schopnostiach zvyšných 27 krajín.

Nemecká kancelárka na krátkom tlačovom brífingu povedala, že výsledky britského referenda je potrebné prijať s veľkou ľútosťou. Zároveň upozornila, že Británia aj EÚ musia až do konečného usporiadania vzájomného vzťahu plniť povinnosti vyplývajúce z členstva v únii. "Európska únia je dostatočne silná na to, aby našla správne odpovede na dnešný deň," vyjadrila na záver.

Načítavam video...

13:15 Ministerstvo financií SR pripravuje analýzu dôsledkov rozhodnutia o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie na slovenskú ekonomiku. "Tieto čísla budú známe v priebehu niekoľkých týždňov. Samozrejme ich budeme aktualizovať podľa vývoja situácie na finančných trhoch a túto analýzu zapracujeme následne do septembrového odhadu vývoja ekonomiky," uviedol štátny tajomník ministerstva Radko Kuruc.

Za predčasné považuje Kuruc v súčasnosti hovoriť o konkrétnych číslach dôsledkov brexitu. "To, čo vieme povedať, myslím si, že zahraničný obchod Slovenska a Veľkej Británie sú približne 4 %, ale bude samozrejme záležať aj od nálady podnikateľského sektora nielen na Slovensku, ale v celej Európe," dodal.

13:13 "Ranné správy z Británie vedú skutočne k vytriezveniu. Vyzerá to na smutný deň pre Európu a pre Britániu," uviedlo na twitteri nemecké ministerstvo zahraničia menom šéfa diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera.

"Prial som si iný výsledok," povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. "Európa bude teraz držať pohromade," vyjadril presvedčenie.

Podobne to vidí aj prezident Európskeho parlamentu Martin Schulz, podľa ktorého reťazová reakcia nasledovať nebude. Únia je na situáciu pripravená, oznámil nemeckej verejnoprávnej televízii ZDF.

"Európska únia teraz musí vyslať jasné signály o reforme svojej politiky," je presvedčený predseda Kresťanskej únie Horst Seehofer, podľa ktorého dnešok nie je pre Európu dobrým dňom.

13:08 Postavenie Británie v NATO sa po rozhodnutí Británie nezmení, uviedol generálny tajomník Jens Stoltenberg. V čase, keď si Británia "definuje novú kapitolu vo svojich vzťahoch s EÚ, viem, že pozícia Spojeného kráľovstva v NATO zostane nezmenená", uviedol vo vyhlásení a dodal: "Spojené kráľovstvo zostane silným a oddaným spojencom NATO a bude naďalej zohrávať vedúcu úlohu v našej aliancii."

13:06 Bývalý prezidentský kandidát euroskeptickej Slobodnej strany Rakúska (FP) Norbert Hofer na Twitteri ohľadne britského hlasovania za odchod z EÚ napísal, že "v nasledujúcich dňoch spoznáme úplný rozsah tohto rozhodnutia". 

Na stretnutí pravicových populistických strán minulý týždeň vo Viedni lídri varovali, že hlasovanie Britov za vystúpenie z EÚ bude pravdepodobne viesť k ďalším takýmto referendám.

13:01 "Som samozrejme sklamaný ako mnoho iných ľudí, ktorí si uvedomovali, aké dôsledky to bude mať. Ako pre Veľkú Britániu, tak pre Európsku úniu," zhodnotil český prezident Miloš Zeman, ktorého cituje český spravodajský server Novinky.cz.

Prezident pripomenul, že za odchod z EÚ sa vyslovila iba "mierna väčšina voličov". Zeman tiež zdôraznil aspekt migrácie a negatívne skúsenosti, ktoré s ňou Briti majú.

12:54 V Dánsku sa referendum o členstve v Európskej únii konať nebude, vyhlásil premiér Lars Lokke Rasmussen. "Patríme do EÚ a ja nebudem vyhlasovať referendum o takej zásadnej veci," zdôraznil podľa agentúry DPA. Výsledok britského hlasovania označil za poľutovaniahodný.

Vodca euroskeptickej Dánskej ľudovej strany Kristian Thulesen Dahl, ktorého strana poskytuje parlamentnú podporu Rasmussenovej menšinovej liberálnej vláde, tento týždeň vyzval na vyhlásenie dánskeho referenda, ak sa Británia rozhodne opustiť EÚ.

12:53 Taliansky premiér Matteo Renzi vyhlásil, že EÚ sa musí zreformovať, zostáva však naďalej kľúčovou pre osud Talianska. "Musíme ju zmeniť, aby bola ľudskejšia a spravodlivejšia. Ale EÚ je náš domov, je to naša budúcnosť," uviedol na Twitteri a Facebooku.

12:51 Podľa španielskeho premiéra Mariana Rajoya potrvá dva roky, kým sa po právnej stránke vyrieši odchod Británie z EÚ. V súčasnosti sa zákony a právne postavenie občanov menia, uviedol. "Myslím si, že Španielsko by malo pokračovať v prvej línii európskej integrácie," zdôraznil z Madridu. Rajoy vyzval na pokoj a ubezpečil, že španielska ekonomika je dostatočne silná, aby ustála finančné turbulencie po britskom hlasovaní.

12:39 Čína si praje rýchle rokovania o odchode Británie z EÚ, ktoré povedú k vytvoreniu stabilného európskeho bloku. Uviedla to hovorkyňa ministerstva zahraničia. Peking chce podľa nej aj naďalej s Britániou spolupracovať. "Rešpektujeme voľbu britského ľudu a náš vzťah so Spojeným kráľovstvom si veľmi vážime," uviedla hovorkyňa.

"Rozhodnutie o odchode z Európskej únie má vplyv na všetko a my veríme, že všetky strany zachovajú pokoj a zhodnotia situáciu," uviedla ďalej hovorkyňa.

12:32 Britské referendum o vystúpení z EÚ vyslalo do Európy dve dôležité posolstvá. Obidve sa svojou podstatou neviažu ani tak na výsledok, ako skôr na vznik a priebeh tejto udalosti.

Prečítajte si, o akých posolstvách politologička Aneta Világi hovorí.

12:27 "Osobne som z toho sklamaný a rozčarovaný. Je to však postoj väčšiny britských občanov, ktorý treba rešpektovať. Taktiež však musíme rešpektovať fakt, že väčšina Európanov si praje bezpečnú, prosperujúcu a efektívnu úniu," povedal na margo referenda slovenský europoslanec Eduard Kukan.

12:25 Rusko vyjadrilo nádej, že britské vedenie v nových politických podmienkach preskúma svoj prístup k vzťahom s Ruskom, reagoval na výsledky referenda hovorca ruského prezident Dmitrij Peskov. Zdôraznil tiež, že téma brexit je vnútornou záležitosťou Británie a jej vzťahov s EÚ.

Poznamenal, že prezident Vladimir Putin má v pláne vyjadriť sa k tejto udalosti neskôr.

11:51 Švajčiarsko, ktoré nie je v EÚ, zriadilo linku dôvery pre svojich občanov, kde im zodpovie na otázky týkajúce sa brexitu.

Vláda ubezpečila svojich občanov, že napriek hlasovaniu "zatiaľ zostávajú v platnosti súčasné pravidlá pre švajčiarskych občanov a firmy".

11:45 Dnes je úžasný deň, mimoriadny deň, pretože to, čo sa stalo vo Veľkej Británii, je obrovské víťazstvo všetkých európskych demokratov, všetkých ľudí, ktorí chcú žiť v slobodnom svete a ktorí sú totálne nespokojní s tým, kadiaľ sa Európska únia uberá, vyhlásil v reakcii český prezident Václav Klaus.

"Kolíska demokracie, kolíska kapitalizmu, Veľká Británia, ktorá už dvakrát zachránila Európu v posledných 200 rokoch, raz od Napoleona, druhýkrát od Hitlera, tak teraz tretíkrát začína zachraňovať Európu od istého monštra, za ktoré ja považujem bruselskú elitu," vyhlásil Klaus.

11:31 Európsky parlament žiada zvolať na utorok mimoriadne plenárne zasadnutie. Predseda Europarlamentu Martin Schulz v reakcii na referendum uviedol, že proces odchodu Británie z EÚ musí byť vykonaný rýchlo.

"Je potrebné rešpektovať vôľu voličov. Teraz potrebujeme rýchle a jasné rokovania o vystúpení z únie," zdôraznil Schulz.

11:10 Briti prevzali späť kontrolu nad svojou krajinou. V reakcii na výsledok referenda to vyhlásil pravdepodobný republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Výsledok hlasovania označil za "fantastický".

"Ľudia na celom svete sú naštvaní," uviedol Trump, podľa ktorého mali zásadný vplyv na výsledok hlasovania obavy ľudí v Británii z nedostatočnej ochrany hraníc. Rozhodnutie Britov opustiť EÚ označil za "skvelé" a "fantastické".

11:00 Pokračovanie minúty nájdete tu: 

Prečítajte si tiež: Briti si vybrali brexit, Cameron ohlásil rezignáciu (minúta po minúte) Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 729
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 999
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 781
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 561
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Kremeľ v Moskve.

Farovskú predviedli na výsluch kvôli položeniu kvetov na Navaľného hrob.


TASR
Príslušníci pakistanských bezpečnostných síl.

Otec a syn pred vyšetrovateľmi vyhlásili, že obaja dievča roky znásilňovali.


TASR
Fabrika Kobayashi Pharmaceutical.

Stovka osôb je kvôli výrobkom hospitalizovaná.


TASR
Navaľného portrét vo Viedni.

Portréty zhotovilo rakúske graffiti duo, ktoré si hovorí Joel Gamnou.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


Momentka zo zápasu Třinec - České Budejovice.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. marca. Aký je program dňa?


Daniela Ledecká a Viktória Forster na mítingu v Johannesburgu.

Dievčatá si vyskúšali preteky na južnej pologuli vonku v pre nás netradičnom období, priblížila trénerka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu