Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Keď v utorok o pol štvrtej ráno autobus spoločnosti Aeolus vybočil z cesty, väčšina ľudí pravdepodobne spala. Autobus bol obsadený len z polovice, takže každý si mohol ľahnúť cez dve sedadlá. Spiacich zobudil až hluk a výkriky ostatných.
Pri nehode slovenského autobusu v Srbsku pri meste Aleksinac včera nadránom zahynuli traja Slováci a dve Češky. V autobuse boli dvaja vodiči a 29 cestujúcich, pričom dvanásti z nich boli Česi a zvyšok tvorili Slováci.
Zranení sú všetci turisti, vo vážnom stave je jeden. Presnú príčinu havárie ešte vyšetrujú miestni policajti.
Zatiaľ je známe len to, že autobus sa čelne s nikým nezrazil. Zišiel z cesty, kde sa prevrátil na pravý bok, povedal vedúci policajného oddelenia v srbskom meste Niš Ninoslav Mitić pre srbskú televíziu B92.
„Príčinu nehody nepoznáme, jeden zo šoférov je vyšetrovaný a druhý je v nemocnici,“ povedala Viera Ložeková Iliopoulou z cestovnej kancelárie Aeolus.
Mŕtvi Slováci sú podľa portálu srbského denníka Blic 62-ročný muž L. M. a dve ženy M. H. (34) a E. H. (67). Mená mŕtvych českých turistiek portál nezverejnil.

Poslali špeciál
Po zranených odletel v utorok popoludní slovenský vládny špeciál. Na Slovensku pristál o 21:30h a podľa Ložekovej priviezol 23 turistov, z nich je 13 Slovákov a desať občanov Českej republiky, a tiež jedného šoféra. Podľa ich zdravotného stavu je im zabezpečený odvoz domov.
V Univerzitnej nemocnici Bratislava ošetrili po prílete na Slovensko piatich ľudí, z toho dvoch na bratislavských Kramároch, dvoch v Petržalke a jedného v Ružinove. Všetci boli v stabilizovanom stave s ľahkými zraneniami. Štyroch ľudí po ošetrení prepustili, jeden pacient zostal hospitalizovaný v nemocnici. V stredu ráno o tom informovala agentúru SITA hovorkyňa UNB Zuzana Eliášová.
Druhý šofér vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nehody zostal v Srbsku. V tejto balkánskej krajine zostali aj dve Slovenky. Jedna s veľmi ťažkými zranenia nebola schopná transportu, jednej so stredne ťažké zranenia prevoz neumožnili.
Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák sa mal možnosť rozprávať aj so zranenými osobami. "Oni to vidia jednoducho všetci v tej podobe, že došlo vlastne k mikrospánku a zídeniu autobusu z cesty, pretože žiaden úder až do prevrátenia nenastal. Tie najväčšie zranenia a obete boli v prednej časti autobusu," povedal Kaliňák.
Pokiaľ ide o obete, Kaliňák informoval, že ešte nasledujú určité procedúry právneho charakteru v rámci vyšetrovania samotnej dopravnej nehody. „Akonáhle dostaneme signál od srbských kolegov, že môžeme pre nich ísť, samozrejme pôjdeme. Predpokladáme nejakú identifikáciu, možno budú žiadať aj prítomnosť rodinných príslušníkov,“ dodal minister.
O niekoľko dní sa vládny špeciál vráti po ostatných ľudí a privezie aj ťažko zranenú pacientku, na čo je uspôsobený. Do Srbska odcestoval aj jeden lekár s tímom záchranárov, psychológov a duchovných.
Vracali sa z Korfu
Autobus viezol turistov z gréckeho ostrova Korfu, odkiaľ je to do Bratislavy okolo 1500 kilometrov. Išlo o prvý turnus dovolenkárov, ktorí sa vracali domov, tvrdí Silvia Lörincová z cestovnej kancelárie Aeolus.
V ten istý deň sa vracalo viac autobusov Aeolusu. „Jeden dokonca prechádzal o pár minút neskôr okolo miesta tragédie. Policajti mu nedovolili zastaviť na mieste, jeho vodiči nás však o udalosti informovali,“ povedala Lörincová.
Spolumajiteľ cestovnej kancelárie Adonis Iliopoulos hneď po nehode kontaktoval slovenskú ambasádu v Belehrade a odcestoval na miesto nešťastia.
Medzi ranenými je aj dieťa
Riaditeľ Klinického centra v Niši Miodrag Lazić podľa srbskej televízie B92 povedal, že v jeho zdravotníckom zariadení bolo prijatých 14 zranených osôb. Jedna má ťažké zranenia a zvyšných 13 ľahké.
Ďalších osem ranených prijali v nemocnici v Aleksinci a ich stav je podľa srbskej RTS stabilizovaný.
Lekári v Aleksinci uviedli, že najväčším problémom pri ošetrovaní zranených bola jazyková bariéra, pomohlo im však tlmočenie, ktoré poskytli miestni Slováci. Dozvedeli sa tak, že cestujúcich zastihla nehoda v spánku a sťažovali sa najmä na bolesti nôh. Obyvatelia Aleksinca ponúkajú aj ďalšiu pomoc a prichádzajú do nemocnice darovať krv.
Nebol to nudný úsek
Cestovná kancelária Aeolus väčšinou na prepravu používa autobusy svojej sesterskej firmy, tvrdí Ložeková. Takto to bolo aj v tomto prípade. Autobus bol podľa nej v dobrom technickom stave.
Vodičmi boli dvaja slovenskí zamestnanci firmy. V čase, keď došlo k nehode, autobus šoféroval vodič starší ako 50 rokov s dlhoročnými skúsenosťami. Trasu podľa Ložekovej poznal.
„Prešiel mýtnicu, zaplatil mýto na macedónsko-srbskej hranici a o šestnásť kilometrov ďalej sa to stalo. Nie je to tak, že by mal za sebou niekoľkohodinovú nudnú trasu,“ povedala Ložeková.
Výber nehôd autobusov, pri ktorých boli aj Slováci
26. marca 2016 - TALIANSKO: V blízkosti rímskeho Kolosea sa na vozidlá slovenského dopravcu Eurovan strieľalo celkovo štyrikrát - na tri autobusy a jeden minivan. Streľba spôsobila iba materiálne škody, k zraneniu žiadneho slovenského občana nedošlo. Autobus priviezol skupinu čínskych turistov pred Koloseum, keď na parkovisku strely zasiahli dve okná a bočný plech. K streľbe na zahraničný autobus malo prísť na viacerých miestach Ríma, ale aj v mestách Florencia a Pisa. Podľa informácií MZVaEZ sa činu dopustili vandali, ktorí sa špecificky zameriavali na slovenské, poľské a české autobusy poskytujúce služby ázijským turistom.
5. októbra 2014 - SRBSKO: K nehode autobusu cestovnej kancelárie Aeolus došlo po 07.00 h, keď na srbskej diaľnici Belehrad - Niš pri Vrčine turistický autobus zo Slovenska narazil do nákladného auta s návesom. Sedem z ôsmich zranených z havarovaného slovenského autobusu v Srbsku prepustili po vyšetrení z nemocnice a spolu s ďalšími cestujúcimi sa vrátili na Slovensko. Z dôvodu potreby ďalších vyšetrení zostala v nemocnici jedna Slovenka. Medzi zranenými bola aj jedna občianka ČR. Srbská strana pripravila náhradný autobus, ktorý turistov vracajúcich sa z Grécka odviezol na maďarské hranice. Tam ich prevzal autobus cestovnej kancelárie Aeolus, ktorej havarované vozidlo patrí.
18. augusta 2013 - BULHARSKO: Autobusu, v ktorom cestovali slovenskí turisti z Bulharska, sa v noci okolo 03.00 h neďaleko mesta Burgas uvoľnilo koleso. Následne zasiahlo auto, ktoré havarovalo a zomrel v ňom jeden človek. Žiaden slovenský turista sa nezranil. Náhradný autobus ich odviezol do srbského Belehradu, kde ich čakal ďalší autobus a ten ich viezol späť na Slovensko.
20. júna 2012 - MAĎARSKO: Šesť zranených si vyžiadala havária slovenského autobusu, ktorý sa pri maďarskom meste Csép zrazil s osobným vozidlom taktiež so slovenským evidenčným číslom. Ani jeden z vodičov nemal zapnutý bezpečnostný pás. Autobus prevážal slovenských turistov z Chorvátska späť do vlasti. Nehodu zapríčinil vodič osobného auta. Prešiel do protismeru a čelne narazil do autobusu. Ľahšie zranenia utrpeli štyria pasažieri autobusu. Vodič osobného auta a jeho spolujazdec utrpeli vážnejšie zranenia.
26. júla 2011 - TURECKO: Päť slovenských turistov utrpelo ľahké zranenia na juhozápade Turecka pri čelnej zrážke mikrobusu, v ktorom sa viezli, s protiidúcim vozidlom. K nehode došlo vo večerných hodinách pri meste Denizli. V mikrobuse, prevážajúcom turistov vracajúcich sa z výletu v Pamukkale, sa čase nehody nachádzalo sedem slovenských občanov, ktorí boli práve na dovolenke v Turecku.
25. apríla 2011 - FRANCÚZSKO: Dvojposchodový autobus so 66 Slovákmi, ktorí cestovali domov z výletu v Paríži, zachvátil požiar na jednej z francúzskych diaľnic neďaleko výjazdu pri meste Reims. Udalosť si nevyžiadala žiadnych zranených. Požiar v autobuse sa rýchlo rozšíril, ľudia však nespanikárili a pomaly vystúpili. Ako uviedol šofér autobusu, dôvodom mohol byť problém v elektronike.
7. októbra 2009 - MAĎARSKO: Po zrážke slovenského mikrobusu s maďarských osobným autom na diaľnici M3 v smere od Budapešti do Miškovca bol hospitalizovaný jeden slovenský občan s ľahším zranením a vodička maďarského auta, ktorá utrpela ťažšie zranenia. Výsledky vyšetrovania okolností havárie, ktorá sa stala pri obci Mezökeresztes, svedčili o tom, že 36-ročný vodič slovenského auta neprispôsobil jazdu okolnostiam na ceste. Osobné vozidlo, ktoré riadila 33-ročná vodička, spomalilo pri menšej nehode v odstavnom pruhu, pričom do neho zozadu narazil mikrobus. Pri zrážke sa zranilo šesť osôb. Pasažiera z mikrobusu a maďarskú vodičku previezli do nemocnice v Miškovci, ostatní štyria s minimálnymi poraneniami na vlastnú žiadosť odmietli hospitalizáciu. V mikrobuse cestovalo päť osôb.
4. septembra 2009 - RAKÚSKO: Pravdepodobne šmyk na mokrej vozovke bol príčinou vážnej dopravnej nehody viedenského autobusu s bosnianskym vodičom, 12 francúzskymi pasažiermi a slovenskou cestovnou sprievodkyňou, smerujúcich do slovinského Mariboru a ďalej do Ľubľany. Vozidlo dostalo južne od Grazu na diaľnici A9 podľa očitých svedkov šmyk, otočilo sa okolo vlastnej osi a následne sa prevrátilo na ľavú stranu. Pri nehode utrpelo viacero osôb zranenia, z toho dvaja - muž a žena - vážne. Vodič vyviazol bez zranení.
1. septembra 2009 - TURECKO: Autobus, ktorý viezol 43 českých a slovenských klientov Firo Tour, dostal na šmykľavej horskej ceste šmyk a prevrátil sa. Nehoda sa stala približne 70 kilometrov od Antalye. Do nemocnice išli všetci cestujúci, 20 z nich lekári prepustili hneď. Medzi 23 ľuďmi, ktorí museli byť hospitalizovaní, bolo sedem Slovákov.
5. augusta 2009 - RUMUNSKO: V noci havaroval slovenský zájazdový autobus, ktorý mal s dovolenkármi z Prešova namierené do Bulharska. Pri nehode utrpelo zranenia 12 cestujúcich, z toho dve osoby boli zranené ťažko. K nehode došlo pri mestečku Calimanešti v stredojužnej časti krajiny na ťahu smerom na Bukurešť. Autobusu skrížil cestu protiidúci kamión. Vodič sa stihol včas vyhnúť, vyletel do poľa, ale náves narazil do ľavej strany autobusu. Autobus patril živnostníkovi z Prešova, ktorý ho prenajímal skupinám dovolenkárov.
21. júna 2009 - RAKÚSKO: Pri havárii autobusu so slovenskými študentmi sa v Rakúsku zranilo najmenej 37 ľudí. V autobuse cestovalo 48 študentov zo Strednej školy podnikania v Senici, ktorí sa vracali zo školského výletu v Taliansku. K havárii došlo asi o 06.00 h. ráno na diaľnici A2 v Štajersku medzi Mooskirchenom a Liebochom v smere na Graz. Príčinou havárie autobusu bol zrejme mikrospánok 41-ročného vodiča. Autobus patril českej prepravnej spoločnosti.
27. marca 2009 - POĽSKO: Poschodový autobus, ktorý prepravoval 45 školopovinných detí a trojčlenný sprievodný personál z Bystrice na divadelné predstavenie, havaroval v dolnosliezskom meste Swidnica, na juhozápade Poľska. Príčinou bol vodičov zlý odhad výšky železničného viaduktu, pod ktorý sa s poschodovým vozidlom nezmestil. Poranenia rôzneho stupňa utrpelo celkove 30 detí.
13. februára 2009 - ČESKO: Piatok 13. si bude pamätať asi 30 cestujúcich slovenského autobusu, ktorý ráno na 10. kilometri diaľnice D1, iba kúsok za Prahou v smere na Brno, zachvátil požiar. Vodič autobusu zastavil na odpočívadle pri čerpacej stanici, kde všetci cestujúci vystúpili. Nikto z nich sa nezranil. Autobus zvážal slovenských zamestnancov z obchodnej zóny Průhonice.
25. septembra 2008 - NEMECKO: Havaroval slovenský autobus, ktorý sa zrazil s menším autom. Nemecký vodič automobilu a jeho spolujazdec kolíziu neprežili, šoféra autobusu s vážnymi zraneniami hospitalizovali. Poranenia utrpelo aj niekoľko cestujúcich z autobusu. Nehoda sa stala pri meste Rickling na severe Nemecka. Autobus s 38 cestujúcimi viezol Slovákov, ktorí v Nórsku stavali diaľnice.
7. septembra 2008 - CHORVÁTSKO: Krátko pred 06.00 h ráno pri chorvátskom meste Gospič havaroval slovenský autobus smerujúci z Košíc do chorvátskeho mesta Vodice. Autobus zišiel z diaľnice medzi mestami Split a Záhreb. Zdemoloval asi 20 metrov dlhý pás zvodidiel a následne čelne narazil do betónového stĺpa mosta. Vo vozidle bolo 49 prevažne starších cestujúcich. Tragická nehoda si vyžiadala 16 obetí na ľudských životoch vrátane oboch šoférov. Na mieste nehody zomrelo 14 ľudí, dve osoby zraneniam podľahli neskôr v nemocnici.
13. júla 2008 - SRBSKO: Traja ľudia utrpeli zranenia pri havárii autobusu prevážajúceho slovenských turistov, ku ktorej došlo pri srbskej Subotici. Jedna 35-ročná Slovenka po prevoze do nemocnice zomrela. Nehoda sa odohrala okolo 03.30 h, keď v protismere idúci mikrobus pri riskantnom predbiehaní zavadil o slovenský autobus, ktorý následne zišiel z cesty. Vozidlo s turistami vracajúcimi sa z Grécka zostalo po nehode nepojazdné a šofér musel zabezpečiť náhradný autobus.
3. septembra 2007 - RUMUNSKO: K nehode vozidla s poľskou štátnou poznávacou značkou, ktorý mala prenajatý slovenská cestovná kancelária, došlo krátko po polnoci neďaleko rumunského mesta Giurgiu. Autobus smerujúci do Bulharska zišiel z cesty a spadol do priekopy. Výsledky vyšetrovania ukázali, že vozidlo išlo bez prestávky minimálne desať hodín a vodič zrejme za volantom zaspal. Obeťami boli manželia zo SR, ktorí išli na svadobnú cestu do Bulharska, a poľský vodič. Zranilo sa 11 slovenských občanov, z toho dvaja vážne.
15. júla 2007 - SRBSKO: Autobus plný slovenských turistov, ktorí sa vracali z dovolenky v Bulharsku, havaroval na diaľnici medzi srbskými mestami Belehrad a Niš pri meste Jagodina. Zo 60 pasažierov sa zranilo šesť, z toho traja ľahko a troch museli hospitalizovať.
14. januára 2005 - MAĎARSKO: Pri zrážke slovenského autobusu s malým nákladným autom v severomaďarskej Novohradskej župe sa zranilo 18 Slovákov, z nich dvaja utrpeli vážne zlomeniny, 16 sa zranilo ľahšie. Vodič nákladného auta pri nehode zahynul.