SME

Výhra generácie: Clintonová je kandidátkou demokratov, začína sa súboj s 'nespôsobilým' Trumpom

Hillary Clintonová v poslednom superutorku valcovala, Bernie Sanders už prepúšťa ľudí z kampane a nechce peniaze.

Hillary Clintonová.Hillary Clintonová. (Zdroj: SITA/AP)

LOS ANGELES, BRATISLAVA. Pre demokratov to pôvodne mala byť korunovácia Hillary Clintonovej, ktorá sa na dlhé mesiace odložila. Hoci už na jeseň som v SME predpovedal tesný súboj rastúceho Bernieho Sandersa, až do prvých primáriek ho málokto vnímal ako fenomén, ktorý prepíše volebnú mapu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V každom prípade, v stredu ráno si Hillary mohla aspoň na chvíľu vydýchnuť. V poslednom volebnom superutorku a po dlhom a náročnom primárkovom súboji zaklincovala svoju väčšinu volených delegátov pre nominačný zjazd vo Filadelfii.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Clintonová ohlásila víťazstvo v súboji o demokratickú nomináciu Čítajte 

Tesná prehra s Obamom, tesná výhra so Sandersom

Bývalá ministerka, senátorka a prvá dáma bojovala aj v roku 2008 až do úplného konca - vtedy neúspešne s Barackom Obamom. Tentokrát už na pódiu v Brooklyne stála ako víťazka. "Vďaka vám sme dosiahli míľnik. Víťazstvo nepatrí jednému človeku, ale generácii žien a mužov, ktorí bojovali a obetovali sa, aby toto umožnili," povedala Clintonová podľa CNN.

Bude prvou nominantkou veľkej strany v USA uchádzajúcou sa o prezidentský úrad. Aj keď Američania majú na ňu značne negatívny názor, napriek tomu je už dvadsať rokov podľa prieskumu agentúry Gallup pre nich najobdivuhodnejšou ženou na svete.

Demokraticko-socialistický senátor Bernie Sanders sľuboval, že bude bojovať do konca – no jeho posledné kroky naznačujú, že to až tak horúce nebude. 

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, čo sa spočíta posledný hlas v Kalifornii (ktorá je pre počet delegátov najväčšou odmenou), bude už zrejme plánovať odchod.

Naznačovalo to niekoľko správ: podľa New York Times Sanders plánuje veľké prepúšťanie v tíme jeho kampane, čo by bolo znakom, že už ju neplánuje viesť ďalej.

Keď pozýval na štvrtkový primárkový míting v hlavnom  meste (formálne sa primárky uzavrú budúci utorok vo Washingtone), už nežiadal o finančné dary. Obaja šéfovia kampaní mali už včera podľa CNN komunikovať ako zjednotiť stranu pred nominačným zjazdom.

Vo Washingtone sa tak možno stretne aj s lídrami svojej novej strany – počas kariéry bol vždy nezávislý, výnimka v americkom Kongrese. Navyše sa Sanders vo štvrtok stretne aj s Barackom Obamom – na vlastnú žiadosť.

SkryťVypnúť reklamu

Sanders všetko vsadil na Kaliforniu. Musel by tu však nielen vyhrať, ale ak chcel naďalej živiť v sebe nádej, musel by vyhrať vo veľkom štýle. K urnám prišli milióny voličov, miestnosti sa uzavreli o piatej hodine ráno nášho času. Doteraz zrátané hlasy však dávajú veľký náskok Clintonovej, aj keď prieskumy predpovedali tesný súboj.

Clintonová tiež vyhrala v New Jersey, Južnej Dakote a v Novom Mexiku, Sanders si pripísal do svojej mapy iba malú Severnú Dakotu.

Načítavam video...

Boj o Bernieho voličov

Formálne môže ešte v hre zostať a bude sa snažiť do programu strany dostať svoje ľavicové návrhy, ale dnešný deň efektívne ukončil jeho kampaň.

Je však zrejmé, že obaja budú nakoniec jednotní: nikto si nebude chcieť pripísať, že spôsobil prípadné Trumpovo víťazstvo.

Sanders viedol neočakávane silnú entuziastickú kampaň, najmä od malých donorov získal dary vo výške viac ako dvesto 200 miliónov dolárov a nakoniec skončil takmer s polovicou hlasov a delegátov. Od väčšiny ho delil relatívne tesný rozdiel: Clintonová však stále dokopy získala o niekoľko miliónov hlasov viac. Pomer volených delegátov ešte nie je zrejmý, ale počas noci bol v istom momente 54: 46.

SkryťVypnúť reklamu

O Sandersových voličov sa v priamom prenose začali uchádzať rovnako Clintonová, ako aj Trump – podľa niektorých prieskumov by značná časť najmä nezávislých voličov mohla chcieť prejsť k excentirickému a radikálnemu miliardárovi. „Privítame vás,“ odkázal im Donald Trump.

Trumpov múr medzi Američanmi

Aj víťazstvo Donalda Trumpa zarezonuje v stredu podobne, ako Clintonovej historický moment.

Hoci Hillary začala práve historickou video vsuvkou (a nefunkčným audiom a trochu trápnym momentom, keď pri spievaní hymny stále hral popový podmaz) o boji za ženské, ľudské a občianske práva, jej prvý prejav ako víťaznej kandidátky mal nakoniec dve línie: nebezpečenstvo voľby Trumpa a jej posolstvo Ameriky pre všetkých.

„Nie je to o obyčajnom súboji, je to o tom, kto ako Američania sme... Toto nie je Amerika,“ adresovala svoje slová voličom. „Donald Trump nie je spôsobilý svojou povahou byť prezidentom. Snaží sa postaviť múr medzi Američanmi.“ 

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej chce Trump Ameriku pre vyvolenú skupinu, popiera ľudskú dôstojnosť a má ekonomický program, ktorý sa nedá naplniť. Pripomenula jeho nedávne rasistické vyhlásenia na adresu sudcu, ktorý rozhoduje v prípade jeho upadnutej Trump University, že ženy nazýva prasatami a telesne postihnutým sa vysmieva. "Sype soľ do rán," hovorila o miliardárovi.

Občanov nemožno deliť podľa toho, že „vyzerajú nejako, vyznávajú nejakého boha alebo niekoho milujú“. Naznačila tým lajtmotív a kontrast kampane: Clintonová sa bude prezentovať ako pokroková v otázke ľudských a občianskych práv – od boja proti rasizmu, slobody vierovyznania pre všetkých a práv gayov.

Prečítajte si tiež: Trump je nebezpečný, tvrdí portál BuzzFeed a odmietol jeho inzerciu Čítajte 

Trump začal rebrand, uvidí sa, či vydrží

Donald Trump sa napriek úspechom pre rasistické vyhlásenia zmieta v jednej z najväčších kríz kampane – jeden z republikánskych senátorov už stiahol jeho pôvodnú podporu. Republikánsky establišment nateraz nevie nájsť spôsob ako zastaviť jeho ostrý jazyk, ktorý je v príkrom rozpore s odkazom Lincolnovej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Asi sa nedalo spočítať koľkokrát televízni komentátori divákom pripomenuli, že Trump svoj prejav čítal s čítačky. Bol to totiž Trump, ktorý posledné dni Hillary Clintonovú zosmiešňoval, že nedokáže ani povedať prejav bez čítacieho zariadenia. Práve Trump však často krát popiera svoje vyjadrenia, mení názor na rôzne otázky a aj keď urazí kvantum ľudí, u republikánov mu to zatiaľ neškodí.

Trump bol však tentokrát vďaka čítačke pokojný, zmierlivý – pochválil Bernieho Sandersa. V napísanom a čítanom prejave však bol negatívny a naznačil, že negativita bude aj naďalej štandardom jeho kampane.

Keď Clintonová prichádzala za zvukov piesne Brave (Statočná) od Sary Bareilles, Trumpovi hrala pasáž od Queenu "no time for loosers" (niet času pre lúzrov). V Trumpovom svete, ako dal počas kampane najavo, sú lúzri takmer všetci s výnimkou jeho.

SkryťVypnúť reklamu

„Sme na dne... Obama je katastrofa,“ opakoval kampaňovú mantru, hoci jeho negatívny rating je stále rekordných mínus 25 percent a Obamovu prácu podľa posledného prieskumu agentúry Gallup schvaľuje 51 percent voličov.

V krátkom prejave podpichol aj Clintonovú a oznámil, že v pondelok prednesie prejav na jej adresu. Plánuje ju 'roztrhať'. Tradične zaútočil aj na médiá - aj keď iba na svoj štandard len jemne.

Primárková sezóna sa teda posledným volebným superutorkom uzavrela. Aj keď republikáni mali jasného nominanta už pár týždňov, u demokratov sa rozhodlo až teraz. Primárky trvali od januára a obe strany do budúcna začnú diskusiu, ako sa podobnej agónii nekonečnej kampane do budúcna vyhnú.

Už dlšie sa totiž diskutuje o jednom celoamerickom primárkovom dni. To sa však ukáže až o pár rokov. Teraz si obaja kandidáti dajú dole rukavice pre ostrý súboj, ktorý bude kulminovať voľbami 8. novembra, tradične v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

 

Autor je bývalý novinár, o prvej kampani pre slovenské médiá písal v roku 2000 a vyštudoval politickú komunikáciu na University of Leeds.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR

Sportnet

Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


SkryťZatvoriť reklamu