LONDÝN, BRATISLAVA. Na začiatku bol jeden obrázok, ktorý britská politička pred dvoma rokmi zverejnila na svojom Facebooku.
Teraz ju obviňujú z toho, že rozširuje protižidovské nálady a lídra labouristov Jeremyho Corbyna zas z toho, že si nevie spraviť v strane poriadok s antisemitizmom. Hoci poslankyňu Naz Shahovú Corbyn spočiatku bránil a hovoril o tom, že obrázok o Izraeli, ktorý zdieľala, nemyslela vážne, nepomohlo jej to. V stredu jej pozastavili činnosť v strane.
Presuňme Izrael
Obrázok labouristka na sociálnej sieti zverejnila ešte v roku 2014 - deväť mesiacov predtým, ako sa stala členkou parlamentu.
Zobrazoval obrys mapy Izraela. Ten sa však nenachádzal na svojej skutočnej geografickej polohe, autor ho preniesol do Spojených štátov. Obrázok sa nachádzal pod titulkom “Riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu - presuňme Izrael do Spojených štátov”, komentárom “problém vyriešený” a usmievajúcim sa emotikonom.
V príspevku Naz Shahová navrhovala, aby sa stal Izrael ďalším štátom Spojených štátov, pretože krajina naň má dostatok priestoru. Palestínčania by tak “dostali svoj život a svoju pôdu naspäť”. Izraelský ľud by bol v Spojených štátoch podľa Shahovej vítaný a v bezpečí a prepravné náklady by boli nižšie, ako množstvo peňazí, ktorými Washington podporuje izraelskú obranu.
Podľa političky by tak Izraelčanom zostalo pár korún aj ako vreckové.
Nevedomosť neospravedlňuje
Keď sa informácia prevalila, poslankyňa na svoju obranu tvrdila, že v čase, keď obrázok zdieľala, dosahoval konflikt v Gaze najväčšie rozmery, a to, čo k nemu napísala, nemyslela vážne. “Ale nie je to ospravedlnenie toho, čo som urobila,” uviedla Shahová vo vyhlásení podľa BBC.
“Spôsob a tón toho, čo som v zhone napísala, nie je ospravedlniteľné. So znalosťami problematiky, ktoré mám teraz, by som to už nikdy neurobila. No musím sa zmieriť s tým, že nevedomosť nie je ospravedlnením,” pokračuje vo vyhlásení pre Jewish News.
Labouristi v stredu potvrdili, že Naz Shahovej pozastavili po dohode s Jeremym Corbynom činnosť v strane. Corbyn jej však vyjadril do istej miery podporu. Spomenul, že Shahová obrázok zdieľala predtým, ako sa stala členkou Dolnej snemovne a že protižidovské názory rozhodne nemá.
Proti všetkým formám rasizmu
Situácia rozprúdila debatu o rastúcom antisemitizme v Labouristickej strane.
Britský premiér David Cameron nazval to, že človek s takýmto názorom zasahoval do politiky, "mimoriadnym". Bývalý fundraiser Tonyho Blaira lord Levy si zas myslí, že “ak člen parlamentu hovorí o preprave najväčšej židovskej komunity na svete, dokazuje tým svoju nevedomosť”.
Shahová má však aj svojich zástancov. Bývalý londýnsky starosta Ken Livingstone pre LBC Radio povedal, že si nemyslí, že vyjadrenia boli protižidovské a celý Shahovej prípad sa zveličuje.
Proti narážkam o protižidovských náladách v strane sa jasne ohradil aj Corbyn. Podľa jeho slov pre BBC sa Labouristická strana “nezmieriteľne stavia proti antisemitizmu a všetkým formám rasizmu”.