VARŠAVA, BRATISLAVA. Seweryn Blumsztajn je legendou poľskej žurnalistiky, prvé skúsenosti získaval ešte v 70. rokoch v disidentských protirežimných novinách. Hovorí, že situácia v poľskej štátnej televízii TVP sa veľmi podobá vtedajšej.
„TVP je plná propagandy ako v najhorších časoch komunistického režimu,“ povedal pre Daily Telegraph. „Je to najhoršie od 80. rokov, nič podobné som odvtedy nevidel.“
Príliš veľa a príliš rýchlo
Výmeny v štátnych televíziách sú v Poľsku bežné po každých voľbách, väčšinou sa týkali pozícií v správnej rade. Čo už bežné nie je, je rýchlosť, s akou tieto zmeny prebehli po jesennom volebnom víťazstve strany Právo a Spravodlivosť.
Televízia a rozhlas boli pre stranu jedným z prostriedkov ovládnutia štátu, po ktorom sa hovorí o ohrození poľskej demokracie. Po novom môže minister financií vymeniť šéfov štátnych médií podľa svojej ľubovôle.
To aj využil a na čelo sa dostal dlhoročný politik Práva a Spravodlivosti Jacek Kurski. Ten má za sebou niekoľko neúspešných žalôb proti médiám za ohováranie. „Táto dobrá zmena zaručuje, že do médií sa vráti rovnováha,“ povedal podľa portálu Politico minister financií Dawid Jackiewicz.
S Kurským prišli personálne čistky. Združenie poľských novinárov na svojej stránke napočítalo 112 novinárov a editorov, ktorí odišli, alebo ich vyhodili zo štátnej televízie a z rozhlasu.
Odišiel napríklad moderátor spravodajskej relácie Panorama Jaroslaw Kulczycki. „Očakával som to. Keď nastúpil nový tím, bol som si istý, že budem medzi prvými, ktorých vyhodia. Zavolali mi a povedali, že nezapadám do nového konceptu organizácie,“ povedal pre Daily Telegraph.
Poľská sloboda sa prepadá
Zmenilo sa najmä spravodajstvo, ktoré je kritickejšie k Európskej únii, v súlade s politikou konzervatívnej vlády. Hlavnému spravodajskému kanálu klesla sledovanosť asi o desatinu. Tým, že im ide najmä o novú podobu správ, sa politici Práva a Spravodlivosti ani netajili.
„Verejné médiá ignorujú svoju úlohu voči štátu,“ povedala pri schvaľovaní zmien poslankyňa vládnej strany Elžbita Kruková. „Namiesto toho, aby tvorili mediálny štít pre poľské národné záujmy, novinári často sympatizujú s negatívnymi názormi o Poľsku.“
Zmeny sa však nepáčia Európskej únii, ktorá zvažovala, že Poľsko potrestá. Pridali sa aj ďalšie organizácie ako Reportéri bez hraníc alebo OBSE.
„Obávam sa, že narýchlo prijaté zmeny ohrozia základné podmienky nezávislosti, objektivity a nestrannosti verejných vysielateľov,“ uviedla po schválení zákona zástupkyňa OBSE pre slobodu médií Dunja Mijatovičová.
Zmeny sa prejavili aj v rebríčku slobody médií, ktorý zostaujú Reportéri bez hraníc. Poľsko sa medziročne prepadlo z 29. miesta na 47.