HAVANA. Americkému prezidentovi Barackovi Obamovi hneď po prílete skomplikovala už tak diplomaticky a logisticky náročnú návštevu Kuby prietrž mračien.
Neodradila však Kubáncov, ktorí prišli Obamu pri jeho historickej ceste na ostrov privítať, napísal denník Politico. Agentúra AFP však poznamenala, že Kubánci boli počas privítania prezidenta až tretí v rade - za políciou a turistami.
Obama s dáždnikom
Krátko po prílete prezidentského špeciálu Air Force One sa mrholenie zmenilo na lejak. To narušilo turistickú časť Obamovej trojdňovej cesty, takže prechádzku starou Havanou museli skrátiť.
Obama dáždnik nakrátko odložil pri havanskej katedrále, kde sa súkromne stretol s kardinálom Jaime Ortegom, ktorý zohral dôležitú úlohu pri rokovaní Havany s Washingtonom o urovnaní vzájomných vzťahov.
Súčasťou oficiálneho programu bola aj zastávka v hoteli, kde sa prezident stretol so zamestnancami americkej ambasády, ktorú USA znovu otvorili na Kube po viac ako polstoročí vlani v lete. Kvôli dažďu sa ale následné vonkajšie privítanie pri budove diplomatickej misie muselo skrátiť.
"Ste teraz najdôležitejší vyslanci USA na svete," vyhlásil Obama pred zamestnancami ambasády. Obama tiež vyzdvihol historický charakter svojej cesty, ktorú označil len za "prvý krok" v novej kapitole vzťahov medzi oboma krajinami.


AFP si v centre kubánskej metropoly všimla značného množstva policajtov, ktorí boli aj napriek civilným odevom neprehliadnuteľní. Viacero ulíc bolo úplne uzatvorených a uzamknuté boli aj veľké budovy v oblasti, bezpečnostní agenti potom dianie v uliciach sledovali zo striech.
Policajti a cudzinci
Takmer všetci ľudia, ktorí sa pohybovali v časti starej Havany, kam Obama zamieril, boli policajti či cudzinci, uviedla AFP. Medzi asi dvadsiatkou ľudí, ktorí sa pred dažďom schovali na autobusovej zastávke na hranici uzavretej bezpečnostnej zóny, boli podľa francúzskej agentúry len dvaja Kubánci.
Trumpova kritika
Kritiku zožal v súvislosti so začatím návštevy kubánsky vodca Raúl Castro od republikánskeho kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. Tomu sa nepáčilo, že Obamu na letisku nevítal Castro, ale len kubánsky minister zahraničia Bruno Rodríguez.
"Možno ma nechali prejsť, pretože si mysleli, že keď mám ruksak, tak som turista," povedal na zastávke Ariel Hernández, zatiaľ čo druhý Kubánec sa odmietol s novinármi baviť. Hernández dodal, že úrady obyvateľov nijako nepovzbudzovali v tom, aby sa snažili k bezpečnostnej zóne priblížiť.
Keď Obamova kolóna prišla k bezpečnostnej zóne, prezident s manželkou a deťmi v sprievode poradcov a ochranky rýchlo zmizli za ochranným kordónom. Na námestí pri katedrále ich potom privítal dav ľudí, ako ale boli vybraní, nie je podľa AFP jasné, pretože vstup do uzavretej oblasti bol prísne kontrolovaný.
Hernández ale aj tak vyhlásil, že sa už teraz na Kube cíti slobodnejšie. "Tým najdôležitejším, čo táto návšteva znamená, je zmena filozofie," povedal. "Je to o nádeji v budúcnosť, a to je veľká zmena."
Prezident potom ešte večeral v súkromnej reštaurácii, ku ktorej sa jeho kolóna musela predierať jasajúcim davom.
Loading
...
Stretnutie s Castrom aj disidentmi
Obama začne oficiálny program návštevy položením venca pri pamätníku hrdinu boja za nezávislosť Josého Martího, potom ho čaká rokovanie s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom.
Prezident USA sa tiež zúčastní podnikateľských fór a deň zakončí štátnou večerou v havanskom Paláci revolúcie. V pláne má aj stretnutie s predstaviteľmi opozície.
Ide o prvú cestu prezidenta Spojených štátov na tento karibský ostrov po 88 rokoch. Všeobecne sa má za to, že Obamova návšteva otvára novú kapitolu vzťahov USA s komunistickou vládou ostrova po desaťročiach nepriateľstva medzi bývalými súpermi z čias studenej vojny.