ANKARA. Tá návšteva sa len ťažko mohla začať symbolickejšie.
V čase, keď nemecká kancelárka Angela Merkelová pristála na letisku v tureckej Ankare, stovky kilometrov odtiaľ prebiehala ďalšia z utečeneckých drám.
Ďalší utopení migranti
V Egejskom mori sa v pondelok utopilo 33 ľudí, ktorí sa z tureckého pobrežia snažili doplaviť až na jeden z gréckych ostrovov. Pravdepodobne išlo o Sýrčanov.
Utečenci boli aj dôvodom, prečo Merkelová navštívila Turecko. Práve ono má hrať v riešení utečeneckej krízy hlavnú rolu.
Tento rok sa podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu utopilo už 374 ľudí, ktorí sa z Turecka snažili doplaviť do Grécka. Vlani to boli celkovo takmer štyri tisícky.
Aj o nich Merkelová v pondelok rokovala s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom. Ešte v sobotu vyhlásila, že podobným tragickým incidentom chce zabrániť aj tak, že časť utečencov z Turecka presunú do Európy. To však problém nevyrieši, zhodla sa s Davutoglom.

Hrôza v Aleppe
Západ v posledných dňoch s hrôzou sleduje vývoj v druhom najväčšom sýrskom meste Aleppo. Lietadlá sýrskeho prezidenta Baššára Asada ho s podporou Ruska intenzívne bombardujú.
Výsledkom sú ďalšie desaťtisíce miestnych civilistov, ktorí sa aj v pondelok snažili utiecť do Turecka.
"V posledných dňoch sme neboli len znechutení, ale zhrození utrpením, ktoré desaťtisícom ľudí spôsobuje bombardovanie - predovšetkým ruské," povedala nemecká kancelárka.
"Za takýchto okolností je ťažké viesť mierové rozhovory, preto treba túto situáciu urýchlene ukončiť," dodala.

Tri miliardy pre Turecko
Nie je to však len vojna v Sýrii, pre ktorú Merkelová navštívila práve Turecko. V krajine dnes žije až 2,7 milióna utečencov. Často v hrozných podmienkach a aj preto mnohým z nich nezostáva nič iné, ako namieriť si do Európy.
Únia Turecku ešte vlani v novembri prisľúbila tri miliardy eur na zlepšenie podmienok v utečeneckých táboroch. Turecko má výmenou z miliardy bojovať proti pašerákom a prevádzačom.
Okre troch miliárd eur aj uvoľnenie vízového režimu s Úniou. Brusel tiež krajine sľubuje pokrok v prístupových rokovaniach o členstve v Únii.
Turecko je najdlhším kandidátom na vstup do EÚ. Rokovania prebiehajú od roku 1963 a odvtedy pritom takmer vôbec nepokročili. Proti členstvu Turecka v Únii je dlhodobo Nemecko, Francúzsko aj ďalšie štáty.
Séria krokov
Turecký premiér Davutoglu vyhlásil, že Turecko a Nemecko sa dohodli na sérii krokov, ktoré majú viesť k zastaveniu vlny utečencov.
K týmto krokom patrí aj spoločná diplomatická iniciatíva na zastavenie útokov na Aleppo. Davutoglu na tlačovej konferencii s Merkelovou uviedol, že obe krajiny sa budú "spoločne snažiť" dosiahnuť, aby sa NATO viac podieľalo na riešení utečeneckej krízy.
Turecký premiér dodal, že sa budú usilovať dosiahnuť aj to, aby sa kapacity NATO využívali na pozorovanie hranice Turecka so Sýriou i Egejským morom.
Davutoglu ešte informoval, že bezpečnostné sily oboch krajín sa budú viac snažiť obmedziť ilegálnu migráciu a posilniť boj proti pašeráckym gangom.