SME

Islamský štát Indonéziu neporazil (minúta po minúte)

Pri útokoch v Jakarte zomrelo sedem ľudí, z toho piati teroristi.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)
  • Rušnou obchodnou štvrťou Jakarty otriaslo sedem explózií. 
  • Bomby vybuchli pri obchodnom centre, v blízkosti prezidentského paláca a kancelárii OSN.
  • Po výbuchoch sa v uliciach Jakarty ozývala streľba. 
  • Pri útoku zomrelo sedem ľudí, z toho piati teroristi.  19 ľudí utrpelo zranenia. 
  • Za útok je zodpovedná extrémistická organizácia Islamský štát. 

JAKARTA, BRATISLAVA. Keď v roku 2008 vtrhli do indického Bombaja pakistanskí teroristi, streľba a rukojemnícka dráma trvali tri dni, skončilo sa to takmer 170 obeťami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok ráno sa zdalo, že niečo podobné sa odohráva aj v indonézskej Jakarte. Médiá hlásili viacero výbuchov, jeden z nich pri policajnej stanici, ďalší v kaviarni Starbucks a v reštaurácii Burger King. Do ulíc nasadili tanky, ešte hodiny sa ozývala streľba.

Výsledok však bol oveľa menej tragický. Zomreli dvaja civilisti a päť teroristov. Najľudnatejšia moslimská krajina sveta svoju úlohu v boji proti Islamského štátu, ktorý bol za útokom, zvládla.

Nemôžeme sa báť

„Krajina a ľud sa nemôžu báť, takýto terorizmus nás nemôže poraziť,“ vyhlásil okamžite po útokoch indonézsky prezident Joko Widodo, demokratický zvolený prezident.

Ešte pred dvadsiatimi rokmi pritom v krajine vládol krutý diktátor Suharto, ktorý má za tri desaťročia prezidentovania na svedomí asi pol milióna život. O moc prišiel až po prevrate v roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu

"Nie sú žiadne pochybnosti o tom, že Indonézia je najdemokratickejšia krajina juhovýchodnej Ázie, a to by ešte pred pár rokmi naozaj nikto nepredpokladal," povedal pre New York Times Marcus Mietzner z Austrálskej národnej univerzity.

To bol rok 2014 a prezidentom sa práve stal Joko Widodo, prvý líder krajiny od pádu diktatúry, ktorý nepochádza z prostredia Suhartových blízkych ľudí, ani z armády.

Prečítajte si tiež: V Jakarte neútočili po prvý raz. Prehľad vybraných útokov za posledných 15 rokov Čítajte 

Odstavená armáda

Práve odstavenie armády je podľa odborníkov kľúčovým prvkom indonézskeho úspechu. Po roku 1998 majú generáli zákaz kandidovať do politických funkcií, armáda sa musela vzdať aj svojho podnikania.

Teda niečo, čo sa nikdy nepodarilo v Thajsku a krajina tak pravidelne prežíva vojenské prevraty proti vládam, ktoré z nejakého dôvodu generálom nevyhovujú.

SkryťVypnúť reklamu

Krajine sa darí aj ekonomicky, jej HDP rastie asi o päť percent ročne.

Štvrtkový príbeh trochu pripomína Tunisko, ďalšiu moslimskú krajinu, ktorá sa pred piatimi rokmi zbavila diktátora a minulý rok sa opakovane stala terčom útokom Islamského štátu. Pri dvoch útokoch zomierali najmä zahraničí turisti.

Napriek obavám z ďalšieho násilia v Tunisku zatiaľ nedošlo k tomu, že by silný autokratický líder zobral kontrolu nad krajinou „do svojich rúk“.

Nelákavý Islamský štát

Z 250 miliónov Indonézanov sa viac ako dvesto miliónov hlási k islamu, prakticky všetci k sunnitskej vetve. Rovnako ako Islamský štát či al-Káida.

Volanie džihádu však do Iraku či Sýrie neprilákalo veľa Indonézanov, odišlo ich tam asi sedemsto, napríklad pri Francúzsku to bolo 1700, pri Tunisku 6000. Ide pritom o krajiny s niekoľkými miliónmi moslimov, nie viac ako dvesto, ako je tomu v Indonézii.

SkryťVypnúť reklamu

Príčinou podľa odborníkov je, že v Indonézii moslimovia vládnu a nemajú pocit, že by boli na okraji spoločnosti, ako tomu môže byť pri chudobných mladíkoch v európskych krajinách.

To však neznamená, že Indonézia nemá za sebou problémy s islamským terorizmom. Rôzne ozbrojené skupiny zabíjali najmä v prvom desaťročí nového tisícročia, keď využili chaos po prechode na demokraciu.

Prečítajte si tiež: Moslimská Indonézia zvládla demokraciu, preto na ňu útočia Čítajte 

Východný kalifát

Najsilnejšia skupina bola Džamá Islamíjá, ktorá sa prihlásila k jedenástim útokom v rokoch 2000 až 2010. Je medzi nimi i útok na Bali, kde zabili viac ako dvesto ľudí, z čoho väčšinu tvorili zahraniční turisti.

Jej cieľom je vytvorenie kalifátu, aktívna bola i v Thajsku či v Malajzii. Skupina sa pri týchto útokoch hlásila k al-Káide, no po roku 2009 sa jej schopnosti zmenšili, píše CNN.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Za týmto útokom je však zrejme Islamský štát, ktorý sa v posledných mesiacoch zameral aj na Indonéziu, kde sa snažia vytvoriť východnú provinciu svojho kalifátu.

„Zachytili sme komunikáciu medzi sýrskou skupinou a skupinou z mesta Solo,“ cituje Wall Street Journal zástupcu policajného šéfa Budiho Ganawana.

(zdroj: SME (MM))

Pátranie v horách

O možnom útoku Islamského štátu sa hovorilo už na prelome rokov, keď polícia po varovaniach sprísnila opatrenia. Pátranie sa zameriavalo najmä na lídra militantov Santosa, ktorý sa ako prvý v Indonézii prihlásil k Islamskému štátu.

Ten však zrejme nie je za štvrtkovým útokom a práve to možno nahralo útočníkom z Jakarty.

„Kým polícia a armáda sa zameriavajú na pátranie po najhľadanejšom teroristovi Santosovi, Islamskému štátu sa podarilo vybudovať bunku prívržencov v okrajových častiach Jakarty,“ napísala ešte pred mesiacom pre Bangkok Post Sidney Jonesová, odborníka na džihádizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Dianie v Jakarte sme sledovali minútu po minúte:

 13:20 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. 

12:48 Vážne zranenia utrpel Holanďan -  zamestnanec Programu OSN pre životné prostredie. Riaditeľ organizácie Achim Steiner informoval, že uznávaný odborník bojuje o život. 

12:37 Podľa šéfa jakartskej polície Karnaviana útok naplánoval Indonézan Bahrun Naim, ktorý bojoval za Islamský štát v Sýrii. „On stojí za týmto atakom,“ vyhlásil. 

11:59 Vyzerali ako profesionáli a boli oblečení v čiernom, opísal agentúre Reuters jeden zo svedkov útočníkov.

11:47 Veliteľ jakartskej polície Tito Karnavian podľa agentúry Reuters potvrdil, že za útokom stoja extrémisti z Islamského štátu.  Médiá napojené na IS vydali vyhlásenie, podľa ktorého boli atentáty namierené proti cudzincom a bezpečnostným zložkám.

SkryťVypnúť reklamu

"Bojovníci Islamského štátu vykonali dnes ráno ozbrojený útok namierený voči cudzincom a bezpečnostným silám, ktoré zaisťujú ich ochranu v hlavnom meste Indonézie," uvádza sa vo vyhlásení.

10:59 Devätnásť ľudí sa pri útoku zranilo a sedem zomrelo. Medzi mŕtvymi je aj päť teroristov, informovala indonézska polícia. 

10:56 "Pozreli sme sa z okna a videli, sme ako vybuchlo policajné stanovište pri bude budove, na ceste ležali dve mŕtve telá. Krátko na to došlo k sérii výbuchov, ktoré myslím, mohli to byť granáty, ale nie som si istý," opísal začiatok útoku rádiu BBC 4 svedok – Austrálčan Barry Kissan.

10:47 Indonézske noviny Metro zverejnili zábery jedného z teroristov, ako strieľa na dav ľudí a políciu.  Viac tu.

SkryťVypnúť reklamu

10:37 Polícia podľa agentúry AFP podozrieva z útokov džihádistickú skupinu napojenú na Islamský štát. Akcia niesla podobný rukopis ako novembrové útoky v Paríži. "Napodobnili teroristické akcie v Paríži ... je pravdepodobné, že patria k skupine (Islamský štát),“ vyhlásil podľa AP policajný hovorca  Anton Charliyan.

09:56 Minister bezpečnosti potvrdil, že medzi obeťami je občan Holandska .

09:49 Stále nie je známe, kto je zodpovedný za bombové útoky v Jakarte. Prečítajte si, kto by však mohol byť podozrivým.

09:47 Rôzne zdroje uvádzajú iný počet útočníkov a obetí.

09:40 Polícia oznámila, že je po útoku a prevzala kontrolu.

09:29 Indonézska polícia vydala na Facebooku vyhlásenie, že situácia je pod kontrolou. Vyhlásenie hovorí o siedmich útočníkoch, z ktorých sú traja mŕtvi a štyria zadržaní.

SkryťVypnúť reklamu

09:26 Novinárka Samantha Hawley uviedla na Twitteri, že v uliciach stále nie je bezpečne.

09:19 Expert na terorizmus z jakartskej konzultačnej spoločnosti uviedol pre BBC, že špeciálne policajné, protiteroristické jednotky a armáda prehľadávajú miesta útokov.

09:16 Indonézsky korešpondent pre austrálsku ABC Adam Harvey uviedol na Twitteri, že útočníci boli v kontakte so Sýriou. Ďalej uviedol, že boli súčasťou teroristickej bunky, ktorú rozbili pred Vianocami.

09:02 Policajný šéf Budi Gunawan pre novinárov uviedol, že o život prišli štyria útočníci - dvaja pred kinom Djakarta a dvaja pri samovražednom bombovom útoku pred políciou pri obchodnom centre Sarinah. O život prišli aj dvaja civilisti, z toho jeden cudzinec. Zranili sa desiati ľudia, z toho piati policajti a jeden Alžírčan.

SkryťVypnúť reklamu

08:54 Na útoky reagujú aj diplomacie zahraničných štátov. Nemecká a Britský vláda už svojim občanom odporučili, aby sa vyhýbali centru Jakarty. Slovenské ministerstvo zatiaľ žiadne vyjadrenie nevydalo.

08:45 Viacerí novinári v Jakarte informujú o ďalšej streľbe na Twitteri.

08:40 Bezpečnostný analytik CNN Bob Baer si napriek tomu, že k útoku sa ešte nikto neprihlásil, myslí, že nesie podpis Islamského štátu.  "Znie mi to ako útoky v Paríži," hovorí.

08:33 Je to najľudnatejšia moslimská krajina, jej ekonomika rastie a na regionálne pomery v nej úspešne funguje demokracia. Možno práve preto sa 250-miliónová Indonézia stala terčom útokov džihádistov. Píše Matúš Krčmárik.

08:26 Udalosti sú prvým veľkým útokom v Jakarte od roku 2009, kedy sa súčasne útočilo na hotely J. W. Marriott a Ritz Carlton, píše CNN. Pri útoku vtedy zomreli siedmi ľudia. 

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Islamský štát vyhlásil na juhu Filipín kalifát, Austrália sa obáva terorizmu Čítajte 

08:20 Podľa hovorcu indonézskej polície Antona Charliyana útočníci použili k výbuchom granáty, neskôr nasledovala prestrelka s policajtmi. 

08:18 Novinár James Campbell citoval tamojšie správy, podľa ktorých občan Holandska prišiel o život počas útokov.

08:07 Indonézsky prezident Joko Widodo vyzval obyvateľov krajiny, aby zachovali pokoj. Výbuchy však označil za teroristický čin. "Všetci smútime za tými, ktorí pri tejto udalosti padli, ale taktiež odsudzujeme čin ktorý narušil bezpečnosť a mier a šíri hrozbu medzi našimi ľuďmi," povedal podľa BBC.

08:04 Vo vyhlásení spoločnosť Starbucks uviedla, že pri výbuchu bomby neďaleko ich kaviarne sa zranil jeden človek, ktorého ošetrili na mieste. Všetci zamestnanci sú v poriadku. Všetky kaviarne spoločnosti v Jakarte však zostanú zatvorené.

SkryťVypnúť reklamu

08:00 "Ani by sa nedalo dostať viac do stredu Jakarty, v podstate je to v hlavnej biznis zóne" hovorí o mieste, kde sa útok udial, pracovník OSN Jeremy Douglas podľa CNN. "Ak by ste chceli urobiť dojem a ak chcete, aby bolo to, čo sa chystáte urobiť, vidieť, toto je miesto na to."

07:58 Hovorca jakartskej polície Muhammad Iqbal navýšil počet mŕtvych na sedem, vrátane štyroch útočníkov.

07:53 Štyria útočníci prišli o život počas prestrelky v kine v rovnakej budove, kde predtým vybuchla bomba pri kaviarni Starbucks. Polícia budovu zabezpečuje. O štyroch mŕtvych informuje aj singapurský portál Straits Times.

07:48 Nič nenasvedčuje o tom, že by za bombovým útokom v indonézskom hlavnom meste Jakarta stáli radikáli z Islamského štátu, povedal riaditeľ spravodajskej služby krajiny pre Reuters. "Nepochybne to je terorizmus, ale neexistujú žiadne náznaky, že by to bolo spojené s Islamským štátom," povedal Sutiyoso.

SkryťVypnúť reklamu

07:42 Reportér BBC Kiki Siregar uviedol, že stovky ľudí evakuovali z miest výbuchu, no niektorí sa môžu nachádzať na miestach, ktoré uzavrela polícia.

07:37 Na Twitteri ľudia používajú #PrayForJakarta a odsudzujú útoky.

07:30 Polícia v Sydney skončila operáciu pri budove Opery. Polícia uzavrela a evakuovala oblasť kvôli informáciám, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach. Operácia mala byť predbežným opatrením a medzitým sa skončila. Viac informácií hovorkyňa polície neposkytla.

07:22 K bombovým útokom došlo aj v Turecku, pred policajným ústredím na juhovýchode krajiny zabila päť ľudí a desiatky zranila.

07:08 Niekoľko tankov prišlo do mesta neďaleko výbuchov, píše na twitteri riaditeľka indonézskeho oddelenia austrálskej ABC.

06:55 Pracovník OSN Jeremy Douglas popisuje, čo sa stalo. "Vbehli sme do budovy, počuli sme tretí výbuch. Dostali sme sa do kancelárie na desiatom pochodí a počuli sme štvrtý, piaty a šiesty výbuch. Na ulici sa strieľa."

SkryťVypnúť reklamu

06:46 Indonézsky spravodajský portál Detik informuje o prestrelke pri budove Cakrawala. Ozbrojení útočníci sa zabarikádovali na štvrtom poschodí budovy.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zamestnancov postavili mimo službu.


SITA
Osobitná spravodajkyňa OSN pre okupované palestínske územia Francesca Albanese predstavuje svoju správu o izraelských činoch v Pásme Gazy.

Izrael tvrdenia okamžite odmietol.


Ilustračná snímka.

Tamojšie úrady reagujú na minulotýždňový útok v Moskve.


TASR
Mali.

Wagnerovci mali vykonávať razie a útoky dronmi.


SITA

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledovali ste s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu