VARŠAVA, BRATISLAVA. Európska únia bude v najbližších týždňoch skúmať, či nové poľské zákony neporušujú európske právne normy. Po zasadnutí Európskej komisie to oznámil viceprezident Frans Timmermans.
Komisiu znepokojujú zmeny, ktoré presadila v Poľsku konzervatívna vláda strany Právo i spravodlivosť. Tá v decembri zmenila zákon, ktorý definuje počet ústavných sudcov a systém rozhodovania. Podľa opozície ide o politizáciu súdnictva a znefunkčnenie súdu.
Bochenek podľa televízie TVN24 vyhlásil, že "Európska komisia jednoducho chce trochu viac informácií o tom, čo sa deje v Poľsku". "S veľkým potešením budeme informovať predsedu Európskej komisie," povedal Bochenek s tým, že premiérka Beata Szydlová v utorok zaslala predsedovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi pozvanie na návštevu Poľska.

Diskutovala aj o sporných zákonoch
Komisia diskutovala aj o sporných mediálnych zákonoch. Na ich základe strana dosadila svojho poslanca do čela verejnoprávnej televízie, ďalších šéfov verejnoprávnych médií menuje minister štátneho pokladu. Poľská vláda okrem toho plánuje znárodnenie verejnoprávnych médií.
Komisia by teraz mala s Poľskom rokovať a vymieňať si informácie o sporných zákonoch. Ak by zákony ohrozovali právny štát, Brusel môže Poľsku pozastaviť hlasovacie práva aj financie.
Konanie na ochranu právneho štátu, zavedené v roku 2014, doteraz Únia nepoužila. Preskúmanie toho, či krajina tieto zásady porušuje, je prvým krokom konania.
"Chceme spolupracovať, riešiť problémy, a nie obviňovať. Som k dispozícii pre poľskú vládu na stretnutie vo Varšave," povedal počas tlačovej konferencie Timmermans.
Timmermans pripomenul, že na poľskej vláde v stredu zaslal ďalší list, v ktorom si exekutíva EÚ vyžiadala spresňujúce informácie o situácii v oblasti ústavného súdu a o zmenách v zákone o verejnom vysielaní. EÚ chce podľa neho začať štruktúrovaný dialóg s Varšavou o dodržiavaní princípov právneho štátu. Prístup Bruselu je "kooperatívny", keď EÚ nechce nikoho zbytočne obviňovať a s nikým polemizovať. Timmermans zdôraznil, že je ochotný kedykoľvek pricestovať do Poľska a diskutovať s poľskými partnermi o tejto záležitosti.
V reakcii na rozhodnutie EK poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski pre agentúru Reuters uviedol, že Poľsko je zmätené rozporuplnými vyhláseniami podpredsedu EK Fransa Timmermansa o začatí monitorovania dodržiavania princípov právneho štátu v Poľsku. Počká si preto na písomné stanovisko EK v tejto záležitosti.
Loading
...
Demokracia sa má dobre
Poľská vláda napriek nedávnym kontroverzným vyjadreniam označila rozhodnutie za štandardné. Minister pre európske záležitosti pre Gazetu Wyborczu Konrad Szymanski povedal, že Poľsko je pripravené na dialóg.
Súčasne má však dojem, že „Európska komisia hrozí tým, že sa stáva jednou zo strán v politickom spore v Poľsku." Premiérka Beata Szydlová (na foto SITA/AP) aj prezident Andrzej Duda by mali budúci týždeň v Bruseli situáciu vysvetľovať.
Poľské médiá hovoria o bezprecedentnom kroku EÚ. „Sme čierna ovca Európskej únie,“ komentuje situáciu server Natemat.pl. Poľská premiérka Szydlová však kritiku Únie o politických vplyvoch odmieta. Prezentovala to aj šéfom parlamentných strán: „Poľská demokracia sa má dobre,“ povedala.
K situácii v Poľsku sa Komisia vráti v polovici marca.