SYDNEY. Austrália čelí hrozbe terorizmu po tom, ako extrémistická organizácia Islamský štát vyhlásila svoj kalifát na časti územia provincie Mindanao na juhu Filipín. Informoval o tom v pondelok na svojej stránke denník The Australian.
Denník sa odvoláva na exkluzívny videozáznam, ktorý získal a ktorý zachytáva štyri pluky Islamského štátu a ich veliteľov, ako prisahajú vernosť Islamskému štátu a jeho vodcovi a samozvanému kalifovi abú Bakr al-Baghdádímu.
Vodcom islamistov na Filipínach sa stal veliteľ skupiny Džamáa abú Sajjáf v Basilane Isnilon Hapilon, dodal The Australian.
Nebezpečenstvo pre región
Videozáznam bol minulý piatok prístupný na internete, ale krátko po zverejnení bol odstránený. Záznam nakrútili vo výcvikovom tábore v Basilane na ostrove Mindanao, moslimskom regióne neďaleko Malajzie.
Rohan Gunaratna z Medzinárodného centra pre výskum politického násilia a terorizmu (ICPVTR) upozornil, že nová provincia Islamského štátu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre Austráliu a juhovýchodnú Áziu.
"Naverbovaní, ktorí sa kvôli reštrikciám v oblasti cestovania nemôžu presunúť do Sýrie, absolvujú výcvik na Filipínach a budú útočiť na Austráliu a jej záujmy i záujmy jej spojencov," spresnil Gunaratna a uviedol, že vytvorenie kalifátu je veľkou a bezprecedentnou výzvou pre filipínsku vládu.
Vyslovil očakávanie, že džihádisti na Filipínach by mohli kopírovať operácie Islamského štátu v Sýrii a Iraku, ako aj tendenciu, keď naverbovaní absolvujú výcvik a útoky podnikajú po návrate do svojej vlasti.
Odborník: Možno očakávať mnoho útokov
Gunaratna vyslovil predpoklad, že vzhľadom na tesné väzby skupiny Džamáa abú Sajjáf na Malajziu sa členmi oddielov Islamského štátu na Filipínach stanú, alebo už stali, aj Malajzijčania. Veliteľ Islamského štátu na Filipínach Hapilon podľa Gunaratnu je už dlhý čas považovaný za veľkú hrozbu pre región.
Austrálsky odborník na terorizmus Greg Barton v rozhovore pre denník uviedol, že ho najnovší vývoj v súvislosti s Filipínami neprekvapil, ale upozornil, že tento rok možno očakávať v juhovýchodnej Ázii - najmä Indonézii - mnoho útokov. Zdôraznil tiež, že "to neveští nič dobrého pre Austráliu".
Vysvetlil, že Austrália sa ocitla v pozícii, v akej bola v októbri 2002, keď džihádisti útočili na austrálske záujmy v juhovýchodnej Ázii, keďže to bolo ľahšie, ako útočiť priamo, v lepšie chránenej Austrálii.