SOUL. Severokórejské vedenie nečakane oznámilo skúšku "miniaturizovaného vodíkového jadrového zariadenia".
Svetové agentúry o tom informovali krátko po tom, ako zo severovýchodnej časti Kórejského polostrova hlásili zemetrasenie nasvedčujúce štvrtému jadrovému testu Severnej Kórey.
Americká geologická služba USGS, ktorá sleduje zemetrasenia vo všetkých častiach sveta, zaznamenala o 02.30 h SEČ v Severnej Kórei otrasy s magnitúdom 5,1. Podľa juhokórejských zdrojov sa tieto otrasy šírili z miesta ležiaceho v malej hĺbke a vzdialeného 49 kilometrov od objektu Pchungje-ri, kde boli vykonané predošlé jadrové skúšky KĽDR.
Nemenovaní predstavitelia americkej vlády, ktorých citovala agentúra Reuters uviedli, že charakter a lokácia seizmickej aktivity zaznamenanej v Severnej Kórei zodpovedajú predchádzajúcim jadrovým skúškam Pchjongjangu.
Bezpečnostná rada OSN v stredu na mimoriadnom zasadnutí jednomyseľne odsúdila najnovšiu jadrovú skúšku Severnej Kórey a oznámila, že začne pripravovať nové sankcie voči KĽDR.

Jadrový program chcú rozvíjať
Podľa vyhlásenia prečítaného v severokórejskej štátnej televízii bol test "dokonale úspešný", informuje agentúra AP s tým, že Severokórejčania by sa mohli týmto spôsobom priblížiť k získaniu rakiet s jadrovými hlavicami, ktoré dokážu zasiahnuť územie USA.
Čítanie oznámenia sledovali jasajúce skupiny ľudí na veľkoplošnej obrazovke pri železničnej stanici v Pchjongjangu. Jedným z nich bol aj tridsaťdvaročný Kim Sok Chol. Agentúre AP povedal, že o vodíkovej bombe toho veľa nevie. „Ale keďže ju máme, USA na nás nezaútočia. Myslím si, že prvá úspešná skúška vodíkovej bomby je veľká národná udalosť," doplnil.
Jadrové testy
Severná Kórea skúšobne odpálila jadrové bomby v rokoch 2006 a 2009. Naposledy komunistický režim otestoval jadrovú bombu v roku 2013.
Pchjongjang tiež vyhlásil, že bude pokračovať v rozvíjaní svojho jadrového programu, aby sa chránil pred nepriateľskou politikou zo strany Spojených štátov.
Podľa zverejneného vyhlásenia, z ktorého cituje agentúra Reuters, sa Pchjongjang nukleárneho programu nevzdá, kým USA nezmenia svoj "agresívny postoj".
Severná Kórea však ubezpečuje, že bude konať zodpovedne a jadrový arzenál použije len v prípade narušenia svojej zvrchovanosti. Zároveň sľubuje, že svoje nukleárne kapacity nebude zdieľať s inými stranami.
Líder Kim Čong-un už začiatkom decembra vyhlásil, že z jeho krajiny sa stal "silný štát s jadrovými zbraňami, pripravený odpáliť samostatnú atómovú bombu a vodíkovú bombu na spoľahlivú obranu svojej zvrchovanosti a dôstojnosti krajiny".

Soul pripustil malé množstvo vodíka
Štvrtý jadrový test dôrazne odsúdila Južná Kórea, ktorá chce ďalšiu odozvu konzultovať so svojimi spojencami a regionálnymi mocnosťami.
Vláda v Soule krátko po zaznamenaní otrasov zvolala krízové zasadnutie rady pre národnú bezpečnosť, zatiaľ čo tamojšie ministerstvo obrany ohlásilo sprísnené monitorovanie KĽDR.
Rezort obrany tiež vyhlásil, že v jadrovom zariadení sa mohlo nachádzať malé množstvo vodíka.
"Zistíme to, keď vykonáme podrobnú analýzu, ale pokiaľ vieme, pri tejto štvrtej jadrovej skúške mohlo byť použité malé množstvo vodíka," povedal podľa agentúry Reuters hovorca juhokórejského ministerstva obrany Kim Min-sok.
USA zatiaľ nevedia test potvrdiť
Japonsko bude túto záležitosť tiež riešiť v úzkom kontakte s partnermi v USA, Južnej Kórei, Číne a Rusku. "Toto je niečo, čo nemôžeme akceptovať. Dôrazne voči tomu protestujeme," povedal hovorca japonskej vlády Jošihido Suga na tlačovej konferencii.
Vodíková bomba
Vodíková bomba využívajúca dva stupne jadrovej reakcie má omnoho väčšiu silu ako jednoduchšie druhy jadrových zbraní, nevýhodou je však oveľa náročnejšia výroba.
Japonský premiér Šinzó Abe následne označil severokórejský jadrový test za ohrozenie bezpečnosti Japonska, ktoré si vyžaduje tvrdú odozvu.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť Ned Price medzitým podľa agentúry AP uviedol, že vláda USA "je oboznámená so seizmickou aktivitou na Kórejskom polostrove v blízkosti známeho severokórejského zariadenia na jadrové testy, ako aj s tvrdeniami Pchjongjangu o jadrovom teste".
Biely dom zatiaľ odpálenie vodíkovej nálože nedokázal potvrdiť, Price však vyzval Severnú Kóreu na dodržiavanie svojich medzinárodných záväzkov a zdôraznil, že USA ju nebudú akceptovať ako jadrový štát.
USA stále preverujú, či naozaj išlo o nukleárny test a aké zariadenie bolo pri ňom použité. V procese verifikácie sa využívajú údaje zo všetkých dostupných senzorov, ktoré by mohli celú záležitosť objasniť.
Charakter a lokácia seizmickej aktivity však zodpovedajú predchádzajúcim jadrovým skúškam Pchjongjangu. Uviedli to nemenovaní predstavitelia americkej vlády.
Organizácia Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, ktorá monitoruje známky testovania jadrových zbraní vo svete, prostredníctvom svojho šéfa Lassinu Zerba potvrdila spozorovanie "nezvyčajnej seizmickej udalosti na Kórejskom polostrove" s epicentrom pri objekte Pchungje-ri, kde KĽDR uskutočnila všetky tri predošlé jadrové skúšky.
Severokórejskú skúšku odsúdili Európska únia, Rusko aj NATO. "Severná Kórea by mala úplne, overiteľne a nezvratne ukončiť všetky programy vývoja jadrových a balistických rakiet a vstúpiť do rozhovorov o likvidácii svojho jadrového potenciálu," uviedol podľa agentúry Reuters generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zasadne bezpečnostná rada OSN
Na žiadosť Spojených štátov a Japonska už Bezpečnostná rada OSN rokuje za zatvorenými dverami o prípadnej reakcii na to, čo diplomati označili za najnovšiu provokáciu Severnej Kórey.
"V súvislosti s jadrovou skúškou, ktorú údajne uskutočnila KĽDR, požiadali Spojené štáty a Japonsko o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady," uviedla hovorkyňa americkej misie pri OSN Hagar Chemaliová.
"Aj keď zatiaľ nemôžeme potvrdiť, že sa skúška uskutočnila, odsudzujeme akékoľvek porušovanie rezolúcií Bezpečnostnej rady a opätovne vyzývame Severnú Kóreu, aby si plnila svoje medzinárodné povinnosti a záväzky," dodala hovorkyňa.
Japonský minister zahraničných vecí Fumio Kišida povedal novinárom, že jeho krajina "plánuje spolupracovať s ďalšími krajinami, aby bola prijatá rezolúcia BR OSN so silným obsahom čo možno najskôr". Japonsko je dočasným členom BR OSN na najbližšie dva roky.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin zasa vyzval na zachovanie "chladných hláv" a "primeranú reakciu" na štvrtú jadrovú skúšku Severnej Kórey.
Nemenovaný západný diplomat pre Reuters uviedol, že ak sa potvrdí, že Severná Kórea uskutočnila ďalšiu skúšku jadrovej zbrane, budú členovia BR OSN na svojom dnešnom zasadaní požadovať rozšírenie existujúcich sankcií uvalených na Pchjongjang.
Svoj predchádzajúci jadrový test uskutočnila KĽDR vo februári 2013.