Podľa facebookového príspevku, ktorý líbyjské letectvo zverejnilo v stredu neskoro večer, prišlo do krajiny 20 amerických vojakov. Na základni Al-Watía 140 kilometrov juhozápadne od Tripolisu pristáli v pondelok.
Základňu však museli následne opustiť. Podľa miestnych veliteľov nemali na pobyt na nej povolenie, informuje denník Guardian.

V bojovej pohotovosti
Prítomnosť vojakov na základni potvrdil aj Pentagon. Podľa vyhlásenia odišli, aby sa vyhli konfliktu. Účel ich misie a to, či sa v krajine ešte nachádzajú, však neuviedli, informuje spravodajská televízia NBC News.
Príspevok, ktorý vojakov odhalil, obsahuje štyri fotografie a sprievodný text. Ten hovorí o dvadsiatich vojakoch, ktorí na základni pristáli v bojovej pohotovosti s nepriestrelnými vestami a zbraňami. Na fotografiách pózujú traja ozbrojení Američania s líbyjskými vojakmi. Ďalšie ich ukazujú pri nastupovaní do osobného lietadla a terénneho vozidla.
Neďaleko islamistov
Základňa al-Watía je jedna z najväčších v Líbyi, od mesta Sabratha ju delí len otvorená púšť. Neďaleko má svoju základňu extrémistická organizácia Islamský štát.
Podľa Guardianu mohli byť teda vojaci zapojení do misie zameranej proti islamistom, ktorí svoju silu v krajine upevnili aj vďaka pretrvávajúcemu líbyjskému konfliktu.
Ten by sa mal ukončiť vďaka novo podpísanej dohode z dielne OSN, ktorú súperiace vlády podpísali vo štvrtok. Podľa nej sa v Líbyi vytvorí nová vláda národnej jednoty. Dohoda má byť aj formálnou pozvánkou pre vojská Anglicka, Francúzska a USA. Krajine majú pomôcť s bojom proti Islamskému štátu.